Pola Neis Pola Neis
915
BLOG

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. W mieście zabytków, dzwonów i fajek

Pola Neis Pola Neis Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Pod względem turystycznym Przemyśl to narodowa perła. Tylu zabytków dawnemu miastu królewskiemu mogą tylko pozazdrościć inne grody. Przemyśl to także jedno z najstarszych naszych miast o ponad tysiącletniej historii. Nazywany jest stolicą dzwonów i fajek, a to z racji wielowiekowej tradycji odlewania dzwonów oraz wyrobu fajek.

Miasto położone jest na kilku wzgórzach, a na jednym z nich góruje Zamek Kazimierzowski z XIV wieku.

Przemyśl odwiedziłam pod koniec zeszłego roku. Żeby nie było tak słodko o mieście, to muszę napisać, że nie podoba mi się jego rynek. Jest jakiś smutny, niepasujący do całości. Nawet zapytałam kilka osób, czy to aby na pewno rynek. - Teraz to i tak jest ładnie. Bo jeszcze kilka lat temu było tu bardzo nieciekawie - powiedział mi jeden z mieszkańców.

Z negatywnych zdarzeń muszę jeszcze odnotować brak na zamku nawet jednego folderu czy innego wydawnictwa o tym miejscu. Co ciekawe, w pobliskim Krasiczynie także nie mieli żadnych publikacji na temat swojego zamku. I to są jedyne, zanotowane przeze mnie przypadki w kraju, gdzie nie mogłam dostać bezpłatnie, lub nabyć, żadnego materiału informacyjnego.      

O zamku

Na wzgórzu zamkowym w czasach przedkazimierzowskich istniał gród. Kazimierz Wielki po odzyskaniu ziemi przemyskiej w 1340 roku polecił wybudować zamek na miejscu grodu. Zamek Kazimierza Wielkiego został zbudowany w stylu gotyckim. Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie ostrołukowa brama wjazdowa. Zamek został spalony w 1498 roku przez Wołochów. Jego modernizację z polecenia Zygmunta Starego przeprowadził w latach 1514-1553 Starosta Przemyski Piotr Kmita.

Całość założenia składała się z dwu części: zamku górnego i dolnego połączonych drewnianym mostem przerzuconym przez fosę. Plany modernizacji zamku górnego oparto na narysie zamku średniowiecznego. Przyjął on charakter budowli obronnej założonej wokół czworobocznego dziedzińca. Zamek przemyski był pierwszą na terenie Polski południowo-wschodniej budowlą obronną o charakterze bastejowym. Stał się wzorem dla wszystkich budowli militarnych, które powstawały na tym obszarze w 2 połowie XVI wieku.

Następną modernizację podjął w latach 1612-1613 Marcin Krasicki. Wzniesiono wówczas attyki na obu zachowanych i podwyższonych basztach.

W latach 1759-1762 rozebrano południowo-zachodnią część zamku. Obiekt remontowano i konserwowano wielokrotnie w XIX i XX wieku. Podczas remontu w latach 80. XX wieku zrekonstruowano baszty południową i zachodnią wraz z łączącą je kurtyną. Na dziedzińcu odsłonięto zarys przedromańskich budowli.

Ostatnie prace remontowo-rewitalizacyjne zabudowań zamku oraz rearanżacji sali widowiskowej trwały od 2011 do grudnia 2012r.     

Fredreum i CKiN

Odremontowany zamek jest obecnie instytucją kulturalną. A od 1993r. ponownie siedzibą Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry „Fredreum”.

Gospodarzem obiektu jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki, najmłodsza w mieście instytucja kultury (powołana ona została do życia 1 stycznia 2005 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu).

Na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne. Może warto zwiedzenie zamku  połączyć z jedną z nich? 

Na stronie CKiN jest aktualny wykaz imprez i wydarzeń kulturalnych:

http://www.kultura.przemysl.pl/

Przy okazji zamieszczam kilkanaście zdjęć innych zabytków Przemyśla oraz panoramę miasta z baszty zamkowej.

W pobliżu warto zobaczyć: Kalwarię Pacławską (Kalwaria Pacławska  - sanktuarium, wzgórze, rezerwat i ścieżka).

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Rozmaitości