londoncity londoncity
266
BLOG

Nowe technologie wojskowe - na podstawie wojny na Ukrainie

londoncity londoncity Technologie Obserwuj notkę 14

 Wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok. Trendy  i strategie zostały ukształtowane. W zasadzie już dawno opisane były w powieści S. Lema " Niezwyciężony" 


Zadania bojowe opierać się będą na dronach. Struktura będzie różnorodna , podobna do roju , w której retransmiterami będą mogły być nawet „zwykłe” małe drony – choć nie wszystkie. Pojawią się duże drony z potężnymi systemami rozpoznania i/lub dostarczania, a także masa małych dronów. Na WSZYSTKICH będzie działać pewien rodzaj sztucznej inteligencji z rozpoznawaniem obrazów, zdolnej do pracy autonomicznej. Oczywiście, w przypadku połączenia z „serwerem”, jakość zarządzania i rozpoznawania zostanie radykalnie poprawiona, ale nawet bez tego wszystko będzie funkcjonować.

Specjalizacja dronów wojskowych jest kluczowym elementem współczesnych operacji zbrojnych, a ich różnorodność pozwala na szerokie spektrum zastosowań – od rozpoznania, przez działania bojowe, aż po misje specjalistyczne. Oto główne typy dronów wykorzystywane w wojsku, które odgrywają istotną rolę na polu bitwy:

1. Drony rozpoznawcze

Drony rozpoznawcze to nieocenione narzędzie w zbieraniu informacji o przeciwniku. Wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości, noktowizory i termowizję, są zdolne do prowadzenia misji zwiadowczych zarówno w dzień, jak i w nocy. Przekazują koordynaty dla oddalonej od frontu artylerii i lotnictwa. 

2. Drony kamikadze

Drony kamikadze, nazywane również amunicją krążącą, to bezzałogowe jednostki bojowe, które po zidentyfikowaniu celu atakują go, detonując na miejscu. Stanowią nowoczesną, mobilną formę precyzyjnej broni.

3. Drony z AI

Drony wyposażone w sztuczną inteligencję są w stanie autonomicznie analizować dane zebrane z czujników i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym. Dzięki AI mogą unikać przeszkód, śledzić cele, a nawet samodzielnie wykonywać zadania bez bezpośredniego nadzoru operatora.

4. Drony do walki w miastach

Operacje w terenie zurbanizowanym stawiają specyficzne wymagania, jak manewrowość w ciasnych przestrzeniach i zdolność rozpoznania w zamkniętych budynkach. Wyposażone w specjalne oprogramowanie i AI

Wszystkie te drony odgrywają istotną rolę na współczesnym polu bitwy, a ich rozwój wciąż postępuje, z naciskiem na autonomię, precyzję i adaptację do złożonych warunków operacyjnych. Drony są stosunkowo tanie i łatwe w produkcji. Można drony produkować w 80% z tworzyw sztucznych . Wyposażenie ich w AI jest oczywiste i właśnie dlatego Chiny tak rozwijają tę technologię.

Na froncie będzie ponad 1000 małych dronów na kilometr. Miliony na froncie o długości 1000 km. Przemysł powinien dostarczyć taką ilość.  W Chinach funkcjonują już fabryki z automatyczną linią produkcji. Jedna taka linia dostarcza tysiąc dronów  na dobę  w pełni gotowych do wojny . W Polsce jeszcze to wszystko jest w powijakach. 


W „dużej” wojnie, takiej jak obecny konflikt zbrojny, drony będą otrzymywać rozkaz typu „kwadrat 1x1 km, tam jest wróg. ZABIĆ WSZYSTKICH!”. Nikt nie będzie wymagał dodatkowych potwierdzeń ani rozpoznania (bez połączenia z serwerem). Maksimum, co można będzie jeszcze dodać (w razie wyraźnej potrzeby), to ustawić coś w rodzaju polecenia : „cywilne ubranie, bez broni, z białą flagą – zaznaczyć na mapie, ale na razie nie zabijać”. Ale to tylko wtedy, gdy ten „trik z przebierańcami” nie będzie masowo wykorzystywany przez uzbrojonych przeciwników.


W takiej sytuacji ludzie znikną z pierwszej linii całkowicie. Pojawi się rozległa „szara strefa” o szerokości kilkudziesięciu kilometrów. Teren będzie uznany za „zajęty” dopiero wtedy, gdy wrogie drony w większości przestaną docierać. Obserwacja linii frontu z dronów ( dokładna) i z kosmosu ( strategiczna).

To już widzimy na przykładach z wojny na Ukrainie. Tam rzadko kiedy dochodzi do bezpośredniej walki "żołnierz kontra żołnierz". Drony i artyleria (schowana kilkadziesiąt czy nawet sto km od linii frontu)  to  jeden organizm. Teraz pomalowanie sobie twarzy zieloną farbką i włożenie paru gałązek na hełm nie wystarczy do ukrycia. 

 Czy jesteśmy przygotowani do takiej wojny ? 

londoncity
O mnie londoncity

znany

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Technologie