Apel mjr. Ignacego Skowrona, ostatniego żyjącego Westerplatczyka.
Apel mjr. Ignacego Skowrona, ostatniego żyjącego Westerplatczyka.
Podhorski Podhorski
489
BLOG

APEL OSTATNIEGO WESTERPLATCZYKA o pomoc w budowie Muzeum W-tte

Podhorski Podhorski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

Apel ostatniego

Obrońcy Westerplatte

 


Westerplatte, jako miejsce jednej z pierwszych, a na pewno najbardziej znanych bitew obronnych Polski z września 1939 roku, przez lata było miejscem zapomnianym i zaniedbywanym. Lata powojenne przyniosły temu symbolicznemu miejscu, w którym miałem zaszczyt bronić polskiej ziemi, zmiany i zniszczenia, jakich nie zdołała poczynić nawet wojenna pożoga.

Utworzone w 2002 roku i aktualnie obchodzące swoje dziesięciolecie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatteod początku swojej działalności zaczęło przywracać terenowi Składnicy dawny blask,  tworząc również plany jego gruntownej rewitalizacji. Członkowie Stowarzyszenia w ciągu kilku lat sprawowania opieki nad terenem Westerplatte nakładem własnych sił i kosztów zdołali odkryć i zinwentaryzować obiekty o wielkim znaczeniu historycznym dla całego półwyspu. Inwestując swoje środki i czas, Stowarzyszenie zebrało także wiele bezcennych wręcz eksponatów i pamiątek związanych z Westerplatte. Stowarzyszenie wykonało także wiele innych znaczących prac mających na celu przywrócenie temu terenowi należnego wyglądu i znaczenia wśród polskich symboli.

31 sierpnia 2009 roku na Westerplatte z inicjatywy mojej, weteranów II wojny światowej, mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej, członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatteoraz Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku z Kielc, zostało powołane do życia Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (Muzeum Westerplatte), którego akt erekcyjny podpisałem osobiście, wówczas jako jeden z trzech żyjących Obrońców Westerplatte.

Muzeum Westerplatte aktualnie nie posiada jeszcze własnych pomieszczeń, chociaż bogactwo zbiorów i eksponatów, jakimi dysponuje Stowarzyszenie, zasługuje na to, by wreszcie mogły być one dostępne do obejrzenia dla każdego, w godnym miejscu, jakim jest Westerplatte. Niedawno, dzięki współpracy z nowo powstałą Fundacją Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża oraz dzięki długotrwałym staraniom Stowarzyszenia, Muzeum Westerplatte stanęło przed realną szansą stworzenia własnej siedziby.
Jako ostatni żyjący z tych, którzy walczyli na Westerplatte, zwracam się do Państwa  z apelem o pomoc i wsparcie wspólnej idei, jaką jest zbudowanie na Westerplatte przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatteoraz Fundację Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża nowoczesnego muzeum, pod którego dachem znajdą się pamiątki po Obrońcach Westerplatte i walkach w 1939 roku.

Wierzę, że każdy, komu leżą na sercu sprawy Polski, jej historii oraz dziedzictwa historycznego i kulturowego, okaże swoją pomoc przy budowie Muzeum Westerplatte, bo pomocy takiej zabrakło ze strony instytucji, których konstytucyjnym obowiązkiem jest odpowiedzialność za rozwój tego rodzaju ważnych obywatelskich i patriotycznych inicjatyw.

Z tego powodu zdecydowałem, by poszukać wsparcia dla idei budowy Muzeum Westerplatte gdzie indziej, tym bardziej że w przypadku niejednej z wcześniejszych inicjatyw Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte okazywało się, że dzięki dobrej woli zarówno prywatnych przedsiębiorstw, jak i pojedynczych osób, potrafiono dokonać bardzo wiele. Dlatego też jestem przekonany iż również w tym przypadku także uda się zmobilizować to, co w nas najszlachetniejsze.

W imieniu swoim, swoich nieżyjących Kolegów, z którymi ramię w ramię broniłem Westerplatte oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte wraz z Fundacją Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża  i Stowarzyszeniem Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku z Kielcproszę o wielki gest, którym mogliby Państwo uhonorować naszą walkę. Byłoby nim wsparcie budowy Muzeum Westerplattedowolnymi środkami finansowymi, lub też pomocą fizyczną w wyposażeniu lub wykończeniu wnętrz budowanego obiektu. Taka postawa byłaby przykładem żywego patriotyzmu, stosownym do pokojowych czasów, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć.
 


major Ignacy Skowron

Kawaler Virtuti Militari
żołnierz 4. Pułku Piechoty Legionów,
ostatni obrońca Westerplatte
Kielce A.D. 2012

 


Polecam uwadze na ten temat wywiad jakiego udzieliłem tygodnikowi "Nasza Polska" (Nr 10 (853) z 6 marca 2012 r.):

www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/48-spoeczestwo/2883-muzeum-to-sprawa-honoru

 

Wywiad także w moim blogu: podhorski.salon24.pl/397256,muzeum-westerplatte-to-sprawa-honoru

 


Fundacja Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża
tel. 605 575 875 / rzecznik prasowy tel. 693 080 795
e-mail: fundacja@muzeumLOW.pl

KRS 0000398486   REGON 221542862  NIP 5892007763

Konto Fundacji Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża
nazwa banku: Nordea Bank Polska S.A. Oddział/ POB Żukowo
nr konta: PL 03 1440 1013 0000 0000 1388 4676
Kod SWIFT (BIC code) Nordea Bank Polska S.A. Gdynia PL: NDEAPLP2


 

Podhorski
O mnie Podhorski

Mariusz Wójtowicz-Podhorski Utwórz swoją wizytówkę

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura