Każdy chyba umie zrobić masę solną to banalnie proste.
Podstawowy przepis na masę solną :
Potrzebujemy:
- Szklanka soli drobnoziarnistej
- Szklanka mąki
- 1/3-1/2 szklanki wody
Wykonanie:
Masa solna – przepis nr 2
Potrzebujemy
- Dwie szklanki wody
- Szklanka soli
- Dwie szklanki mąki
- Dwie łyżki oleju
- Barwnik spożywczy (opcjonalnie)
Wykonanie:
Jaka mąka do masy solnej?
Najczęściej polecana jest mąka tortowa (internauci chwalą tę z niebieskim opakowaniu z Biedronki). Po dodaniu np. krupczatki masa będzie bardziej gładka.
Modyfikacje przepisów
Jak lepić z masy solnej
Jeśli chcesz skleić ze sobą dwa kawałki masy solnej, zwilż je odrobiną wody. Jeśli dekoracja ma być ozdobą na choinkę, pamiętaj o zrobieniu dziurki (np. wykałaczką) albo zawieszki (możesz ją zrobić z wetkniętej w masę zagiętej szpilki).
Masa solna - pieczenie
Uwaga: Masa szybko wysycha i staje się mniej plastyczna, dlatego podczas pracy warto trzymać ją w foliowym woreczku i wyciągać tylko tyle, ile akurat jest potrzebne. | |
Co można zrobić z masy solnej?
Jak barwić masę solną?
Masa solna nie musi być biała. Do barwienia ozdób z masy solnej nadają się:
- Kakao
- Cynamon
- Barwniki spożywcze
- Barwniki do malowania jajek
- Farby plakatowe
- Sok z buraka
Warto też poeksperymentować z innymi produktami. Tu nie ma żadnych ograniczeń, bo jeśli coś się nie uda, łatwo przygotować kolejną porcję i użyć czegoś innego do barwienia.
- Czym malować masę solną?
Zamiast barwić masę, można pomalować gotową pracę. Najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, ale można użyć zwykłych farb plakatowych.
Zrobione z masy solnej ozdoby można też powlec lakierem (np. akrylowym w spreju) – będą pięknie błyszczały. Do tego celu najlepiej rozłożyć figurki z masy solnej na starych gazetach na świeżym powietrzu (np. na balkonie) i rozpylić sprej nad nimi.
Białe też są piękne!
Ozdób można w ogóle nie malować: białe serduszka albo gwiazdki zawieszone na kolorowej wstążce wyglądają przepięknie. Na gotowym modelu, np. serduszku, możesz też odcisnąć wzór, np. przyciskając do ozdoby koronkową serwetkę, stempelek, gałązkę choinki, muszlę etc. Teraz wystarczy tylko wysuszyć ozdoby i efekt, który otrzymujemy, może być naprawdę uroczy lub elegancki, zależnie od twoich upodobań.
Możliwości jest zresztą bez liku. Niektórzy – ci zdecydowanie cierpliwsi – ozdabiają solne serduszka czy gwiazdki techniką Do tego jednak potrzeba dodatkowych zdolności – musisz wiedzieć, jak wykonuje się decoupage. Jeśli jednak to potrafisz, efekt takich ozdób jest niesamowity!
Dziękuję za przeczytanie artykułu!
Spotkamy się na
Ploteczkach pod chmurką
Komentarze
Pokaż komentarze (2)