Narodowy syndykalizm- teoria polityczna i ekonomiczna powstała w Hiszpanii w roku 1931. Za bazę polityczną obierając sobie antykapitalizm i antymarksizm (antykomunizm), a za fundament społeczny naród i wiarę.
Doktryna zakładająca ścisłą współpracę między sektorem prywatnym (właścicieli) i syndykatami robotniczymi. Z ukierunkowaniem na pracę na rzecz silnej Ojczyzny, niezależnej dzięki temu, od wpływów zewnętrznych.
W sprawie religii, państwo katolickie ale nie klerykalne i oddzielone od Kościoła.
Ideologia ta, nazwana terceryzmem, była składową i podstawą sukcesu dyktatury gen. Franco i rozwoju Hiszpanii w XX wieku.
Kiedy zakończyła się hiszpańska wojna domowa, kraj wcześniej już doprowadzony do skraju upadku, przedstawiał się jak pustynia. Narodowy syndykalizm okazał się fundamentem rządów frankistowskich i odnowy państwa.
Być może teraz wiele osób uśmiechnie się z powątpiewaniem, czy też oburzy ale...
Chcę zauważyć, że od spalonej ziemi jaka była Hiszpania w końcu lat 30-tych, do drugiej połowy lat 60-tych minęło ledwie 30 lat, a Hiszpania (oprócz Japonii) była najszybciej rozwijającym się krajem na świecie.
Wielokrotnie czytam jaki to z Jarosława Kaczyńskiego socjalista. Ja w Prezesie PiS-u widzę właśnie bardziej zwolennika narodowego syndykalizmu, juz oczywiście w nowocześniejszym wydaniu, niż socjalistę. I szczerze wam powiem, że gdybym miał wybierać, to choć jestem zdeklarowanym zwolennikiem wolnego rynku, wybieram narodowy syndykalizm niz „liberalizm” aktualnie grabiących Polskę „liberałów”.
Inne tematy w dziale Polityka