www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
160
BLOG

R. Kowalczyk:PO i PSL na bakier z demokracją w Sejmiku Dolnośląs

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 1

Po listopadowych wyborach samorządowych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uformowała się koalicja rządząca PO - PSL Dysponuje ona 21 głosami - 16 radnych ma klub PO (w tym 4 radnych związanych z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem), 5 zaś klub PSL. 9 osób liczy klub Prawa i Sprawiedliwości, 4 radnych mają Bezpartyjni , 2 radnych wprowadziła SLD-Lewica Razem. W sumie w sejmiku zasiada 36 radnych. Koalicja PO-PSL dysponując większością głosów w kolejnych głosowaniach przeforsowała swoich kandydatów na funkcje: przewodniczącego sejmiku (Barbara Zdrojewska), marszałka województwa (Cezary Przybylski), wicemarszałków (Ewa Mańkowska, Andrzej Kosiór) i członków zarządu (Tadeusz Samborski, Jerzy Michalak). Wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by respektować demokratyczne standardy i praktykować dobre obyczaje. Podpowiadają one, że liczba przewodniczących sejmikowych komisji powinna odpowiadać wynikowi wyborczemu poszczególnych środowisk i partii, ponadto funkcja przewodniczącego komisji rewizyjnej winna przypaść opozycji. Wychodząc z tego założenia Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydatów na przewodniczących trzech komisji (na 10 działających w sejmiku) i publicznie oraz w kuluarach apelowało o konsensus w sprawie wyboru przewodniczących komisji. Jak PO i PSL poważają demokratyczne standardy, a także jak w praktyce realizują swoje zapewnienia o otwartości oraz chęci współpracy i pojednania z opozycją, okazało się na sesji 22 grudnia. Przewodniczący klubu PiS Paweł Hreniak wezwał rządzącą większość o podzielenie się odpowiedzialnością adekwatną do wyniku wyborczego, w odpowiedzi przewodniczący klubu radnych PO Piotr Bobowiec oświadczył, że każdy radny będzie decydował sam. Stało się jasne, że PO i PSL zdecydowały się „brać wszystko” i „kosić równo z trawą”. Na przewodniczących dziewięciu komisji zastali wybrani radni PO i PSL, na czele komisji rewizyjnej stanął Kazimierz Janik wybrany z listy SLD-Lewicy Razem (nie jest członkiem SLD, media informowały, że niedawno pojechał do Warszawy na spotkanie z premier Ewą Kopacz, wnosząc po rozkładzie głosów podczas głosowań można domniemywać, że głosuje tak jak radni PO i PSL, reklamowanie go przez radnych PO jako przedstawiciela „opozycji” to żarty). Wystąpienia radnych opozycji ( Paweł Hreniak i Roman Kowalczyk z PiS oraz Patryk Wild, Aldona Wiktorska - Święcka i Paweł Kukiz reprezentujący Bezpartyjnych), ich perswazje i apele trafiały w próżnię. Radni PO i PSL siedzieli wtedy cicho i nieruchomo, na ich bezbarwnych twarzach malowała się pustka wymieszana z poczuciem satysfakcji z podzielonych łupów oraz pognębienia politycznych rywali (wiem co piszę, widziałem te twarze z sejmikowej trybuny; nie wykluczam, że tu i tam odezwało się sumienie, ale większych nadziei, po tym co się stało, nie mam).

Jeżeli do powyższej historii dodamy fakt, że na sesji w dniu16 grudnia w głosowaniu na jednego z trzech wiceprzewodniczących sejmiku kandydat Prawa i Sprawiedliwości został zablokowany przez koalicję PO - PSL  to obraz będzie pełny (obecnie PO ma przewodniczącego i wiceprzewodniczącego sejmiku, PSL wiceprzewodniczącego, opozycja została z pustymi rękami). To, co się dzieje w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, zasmuca. Dokumentuje zachłanność partii władzy PO i PSL oraz impregnowanie na racjonalne argumenty. Potwierdza też linię polegającą na bezpardonowym zwalczaniu i eliminowaniu politycznej konkurencji (a zwłaszcza PiS) przy jednoczesnym - głośnym i na pokaz - deklarowaniu chęci współpracy i apelowaniu o zgodę. Doprawdy, trudno z optymizmem patrzeć na rozwój wydarzeń w sejmiku dolnośląskim.

Roman Kowalczyk

 Radny PiS w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka