www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
312
BLOG

R. Kowalczyk: Ziobro pomocnikiem Tuska

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 4

Na ostatniej prostej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dwie największe partie - Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska - uzyskują porównywalne wyniki w sondażach. Walka o zwycięstwo będzie toczyła się do ostatniej chwili, a o sukcesie może zadecydować niewielka ilość głosów. W takiej sytuacji obóz władzy oprócz reklamowania swoich kandydatów i bezpardonowego zwalczania PiS intensywnie promuje małe partie licząc na rozproszenie prawicowego elektoratu. Tusk i jego ludzie wiedzą, że im więcej głosów odebranych PiS przez konkurentów tej partii na prawicy tym większe szanse na zwycięstwo PO. Partią, która może zaszkodzić najbardziej Prawu i Sprawiedliwości jest Solidarna Polska. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry odwołuje się do tego samego elektoratu, zwłaszcza wyborców związanych ze środowiskiem Radia Maryja. Struktur nie zbudowało, poparcie ma mizerne (w badaniach opinii publicznej zawsze poniżej progu wyborczego, na ogół 1-2%). Z Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski odeszło kilku posłów i jedyny senator tej partii, ostatnio rozpadły się partyjne organizacje w lubuskiem i Bydgoszczy. Eksperckiego zaplecza brak. Żeby ukryć kompromitujące słabości Solidarna Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystawiła in corpore swoich kilkunastu posłów i kilku eurodeputowanych, którzy rozpoznawalność uzyskali jeszcze w Prawie i Sprawiedliwości. Sięgnęła także po znanego boksera Tomasza Adamka. Jacek Kurski, wiceprezes SP, reklamował go 5 maja w TVP: „Tomasz Adamek to coś żywego, świeżego, kolorowego, energetycznego, power, cool. To wisienka na torcie. Wielki hejt na celebrytów.” Niestety, jest dokładnie odwrotnie. Owszem, T. Adamek podobnie jak wielu Polaków ma poglądy konserwatywne, ale jego wystawienie jest takim samym oklepanym zabiegiem marketingowym jak wystawianie przez PO pływaczki Otylii Jędrzejczak czy przez SLD piłkarza Macieja Żurawskiego, którzy pospołu skompromitowali się ostatnio w telewizji brakiem elementarnej wiedzy o Unii Europejskiej. W przypadku T. Adamka jest jeszcze gorzej, gdyż zadeklarował on kontynuowanie kariery sportowej. Oznaczałoby to w praktyce wpadanie na chwilę do Parlamentu Europejskiego na najważniejsze glosowania i aby podpisać listę płac, brak czasu na spotkania z wyborcami oraz uzupełnianie wiedzy. Przy okazji krótkiej analizy casusu nowego frontmena SP warte odnotowania jest stwierdzenie popularnego boksera Andrzeja Gołoty, który przytomnie doradził T. Adamkowi pełnienie na początek funkcji sołtysa w celu zdobycia choćby minimalnego doświadczenia w działalności publicznej.

Solidarna Polska jest słaba i do Parlamentu Europejskiego się nie dostanie, ale - jak celnie zauważył socjolog dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego - „ma potencjał szkodzenia”. Zbigniew Ziobro odbierając Prawu i Sprawiedliwości wyborców szkodzi Jarosławowi Kaczyńskiemu i pomaga Donaldowi Tuskowi. Wybór Solidarnej Polski jest zmarnowaniem głosu i przez to wsparciem dla Platformy Obywatelskiej. Jeśli w naszej Ojczyźnie ma się coś zmienić na lepsze trzeba 25 maja głosować na Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka