www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
98
BLOG

R. Kowalczyk: Strofy dla naiwnych

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 0

Obecna władza wyspecjalizowała się w opowiadaniu bajek. Kilka dni temu premier Donald Tusk na Forum Ekonomicznym w Krynicy przybrawszy poważny wyraz twarzy w teatralny sposób wykrzyknął: „Polacy odparli atak kryzysu. Kryzys łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył!”. Ekonomiści po wysłuchaniu tej propagandowej frazy wzruszyli ramionami lub podjęli polemikę, bowiem stan finansów państwa i kondycja gospodarki nie upoważnia do takich buńczucznych deklaracji.


Z kolei prezydent Bronisław Komorowski zainicjował coroczną akcję „Narodowe Czytanie” mającą przybliżać ogółowi polskie dzieła literackie, umacniać narodową tożsamość, popularyzować piękną polszczyznę. W 2012 r. odbyło się ogólnopolskie czytanie „Pana Tadeusza”. W tym roku para prezydencka w świetle telewizyjnych kamer odczytywała fragmenty twórczości hrabiego Aleksandra Fredry. Akcja została zorganizowana w wielu miejscowościach, Fredrę czytali znani aktorzy i ludzie kultury m.in. Daniel Olbrychski i Andrzej Poniedzielski. Za rok w ramach „Narodowego Czytania” zaprezentowana zostanie twórczość Henryka Sienkiewicza. Na pierwszy rzut oka świetna inicjatywa, popularyzująca twórczość autorów wielce zasłużonych dla Polski. Nic tylko przyklasnąć. Kłopot w tym, że w chwili, gdy pan prezydent drapując się w togę strażnika narodowej tradycji i miłośnika literatury z emfazą odczytuje popularne strofy, minister edukacji Krystyna Szumilas (PO) usuwa arcydzieło polskiej literatury„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z kanonu lektur w gimnazjum, zaś „Potop” noblisty Henryka Sienkiewicza z kanonu w liceum ogólnokształcącym. Prezydent B. Komorowski milczy, gdy niszczony jest wspólny dla Polaków kod kulturowy, gdy wyrzucane są ze szkół lektury konstytuujące polskość. Nie wie co się dzieje? A może jego występy oprócz przysporzenia osobistej popularności mają odwrócić uwagę od amputacji przez rząd Tuska ważnej części narodowej tradycji w umysłach i sercach młodego pokolenia Polaków?


Polsce potrzebna jest władza poważnie traktująca Polaków. Szanująca i hołubiąca narodową tradycję. Angażująca się w akcje na rzecz czytelnictwa i kultury, ale przede wszystkim projektująca mądre systemowe działania pozwalające młodzieży stać się świadomymi Polakami. Taką władzę dopiero musimy sobie wybrać w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 r.

 

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka