www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
303
BLOG

R. Kowalczyk: Szopka noworoczna premiera Tuska

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 0

W noc sylwestrową widzowie telewizji publicznej nie obejrzeli szopki noworocznej, satyrycznego programu podsumowującego mijający rok. Podobnie było rok temu. Dwa lata temu z kolei, z uwagi na katastrofę smoleńską, uznany satyryk Marcin Wolski, szopki nie napisał (inna rzecz, że nikt z telewizji podporządkowanej Platformie Obywatelskiej mu tego nie proponował). Ciekawa rzecz, pojawiały się szopki noworoczne w telewizji za komuny (rzecz jasna uładzone i przycięte przez cenzurę), po 1989 r. - już bez cenzury - bez względu na to, kto rządził. W szopkach pisanych przede wszystkim przez Marcina Wolskiego bicz satyry chłostał polityków, oczywiście z natury rzeczy najbardziej dostawało się aktualnej władzy. Występowali znani aktorzy. Publika zaśmiewała się do łez, wielu widzów czekało na szopkę w sylwestrową noc, a później komentowało wśród znajomych.


Tradycję emitowania w telewizji noworocznej szopki zerwała dopiero ekipa Donalda Tuska. Drży ona przed satyrą, dowcipem i śmiechem. W swoim strachu jest groteskowa. Zamiast programu natrząsającego się z polityków premier Donald Tusk oświadczył na Twitterze, że grypą złożony leży w łóżku, nie z Pawłem Grasiem, rzecznikiem prasowym rządu, ale z własną żoną. To miał być, jak można się domyślać, żart.
Szopki noworocznej wyśmiewającej władzę zakazano, za to premier uraczył nas „dowcipem” o swojej żonie i Grasiu. Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie, chcieliście szopki no to ją macie…


PS. Szopkę Polską 2012 autorstwa Marcina Wolskiego opublikowała „Gazeta Polska” z 2 stycznia 2013 r. Można ją też obejrzeć na www.niezalezna.pl.

 

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka