www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
314
BLOG

R. Kowalczyk: Jarosław Kaczyński wspierał NZS

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 6

Jesienią 1980 r. powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, studencka „Solidarność”. 18 i 19 października 1980 r. na Politechnice Warszawskiej obradowali delegaci 59 komitetów założycielskich niezależnej organizacji studenckiej z różnych polskich uczelni. W głosowaniu wybrano nazwę Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wyłoniony na zjeździe Ogólnopolski Komitet Założycielski miał się zająć rejestracją zrzeszenia. Wniosek do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie o rejestrację organizacji złożony 20 października 1980 r. został odrzucony. Komunistów do ustępstw zmusiły dopiero strajki studenckie w styczniu i lutym 1981 r. Ogólnopolskie protesty przeszły do historii jako łódzki strajk studencki, gdyż to studenci łódzcy rozpoczęli strajk i to w Łodzi toczyły się negocjacje. NZS został ostatecznie zarejestrowany w dniu17 lutego 1981 r. przez Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki prof. Janusza Górskiego.


Mało kto wie, że w gronie doradców prawnych OKZ NZS pomagających m. in. w opracowaniu dokumentów znajdował się dr Jarosław Kaczyński, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim w filii w Białymstoku, obecny lider Prawa i Sprawiedliwości.

 

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka