W cieniu sukcesu Marszu „Obudź się, Polsko!” i zgłoszenia przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatury prof. Piotra Glińskiego na premiera rządu fachowców znalazła się wiadomość o wyniku 2 tury wyborów prezydenckich w Bytomiu. Tymczasem jest ona ważnym sygnałem o zmieniających się nastrojach i sympatiach społecznych. W niedzielę 30 września w Bytomiu zwyciężył kandydat niezależny Damian Bartyla (71,94% głosów), przegrała niedawna wiceprezydent i komisarz Halina Bieda z Platformy Obywatelskiej (28,05 % głosów). Warte odnotowania jest, że 2 lata temu D. Bartyla popierany przez PiS przegrał z kandydatem PO Piotrem Kojem (odwołanym później w drodze referendum). Teraz w 2 turze lokalny PiS także poparł D. Bartylę. Zapewne w Radzie Miejskiej powstanie koalicja Bytomskiej Inicjatywy Społecznej kierowanej przez D. Bartylę (11 radnych) oraz Prawa i Sprawiedliwości (4 radnych; dla porównania PO ma 5 radnych).
Wynik wyborów w Bytomiu wskazuje, że PO traci poparcie. Udowadnia, że jeśli lokalne struktury PiS kooperują z kandydatami i środowiskami niezależnymi to można Platformie odebrać władzę. Okazuje się ponadto, że straszenie PiS - em i ludźmi, którzy z tą partią współpracują lub kiedyś współpracowali przestaje działać na wyborców. Co prawda jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale wynik wyborów w Bytomiu cieszy i jest pomyślną prognozą na przyszłość.
Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka