Zbigniew Ziobro zapowiedział przekształcenie „Solidarnej Polski” w partię polityczną. Oprócz wygłoszenia idiotycznego kawałka „ja chcę zwyciężać, Jarosław Kaczyński nie chce” zapowiedział ścisłą współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. W wypowiedziach przedstawicieli „Solidarnej Polski” pojawiły się stwierdzenia, że partia ta będzie „satelitą PiS”.
Przypomniałem sobie wtedy frapującą książkę Davida Bussa „Ewolucja pożądania” w przekładzie prof. Bogdana Wojcieszke (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1996).Warto ją przeczytać, choć rozwiewa wiele romantycznych złudzeń. Autor z perspektywy psychologii ewolucjonistycznej analizuje nie tylko meandry strategii doboru seksualnego ludzi, ale i szeroko rozumiane zachowania społeczne człowieka i mechanizmy psychologiczne. Opisuje m.in. przypadek pewnego rodzaju żab australijskich, których samce, aby przywabić samice, rechoczą na brzegu. Samice przypływają do tych samców, które rechoczą najgłośniej. Małe, cherlawe samce o cienkim głosiku przyjmują strategię „na satelitę” tj. ustawiają się obok, ale bliżej wody i tam czekają na samice wabione przez dużego samca, którego głos niesie się szeroko. D. Buss twierdzi, że numer „na satelitę” można obserwować wśród ludzi: kobieta zaprzyjaźnia się z kobietą posiadającą atrakcyjnego partnera, a następnie stosując różne techniki stara się przejąć go dla siebie; dziewczyna pośledniejszej urody zaprzyjaźnia z dziewczyną, którą interesuje się wielu chłopców, więc i dla niej partner się znajdzie. Oczywiście zdaniem D. Bussa zdarza się, że podobnie postępują mężczyźni.
Wybaczcie Państwo powyższe naturalistyczne porównanie, ale obserwując działania Z. Ziobry, który motywowany osobistą ambicją chciałby przejąć wyborców Prawa i Sprawiedliwości, trudno o lepszą puentę…
Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka