Pan premier Donald Tusk był łaskaw w imieniu obecnej władzy powiedzieć: „zdążymy z raportem w sprawie katastrofy smoleńskiej”. Rzecznik prasowy rządu Paweł Graś zaapelował do opozycji i opinii publicznej, aby „nie naciskać na tłumaczy”.
Trudno o większe kurioza. D. Tusk potulnie zgodził się na załącznik nr 13 do konwencji chicagowskiej (dotyczącej lotów cywilnych) i oddanie śledztwa Rosjanom. Po karygodnym raporcie MAK opowiadał o możliwości odwołania się do międzynarodowych gremiów. Gdy wyszło na jaw, że z powodów formalnych to niemożliwe zmienił front i zaczął twierdzić, że polski raport komisji Millera będzie odpowiedzią na łgarstwa MAK. Szef Platformy wskazywał coraz to inne terminy ujawnienia raportu - styczeń 2011 r, marzec, kwiecień, czerwiec. Teraz każe rodzinom ofiar i reszcie Polaków czekać, gdyż podobno tłumacze potrzebują bardzo dużo czasu, aby raport komisji Millera przełożyć na język angielski i rosyjski. Swoją drogą do dziś strona polska nie otrzymała wraku samolotu oraz czarnych skrzynek.
Opowieści, że państwo polskie nie jest w stanie przetłumaczyć 300 stron dokumentu w kilka tygodni to nonsens. Apele rzecznika rządu PO- PSL, żeby nie popędzać tłumaczy (przecież rząd ich zatrudnia, płaci i wyznacza terminy!) to ponure żarty. Przechwałki premiera w stylu „zdążymy z publikacją raportu” w sytuacji, gdy publikacja tego dokumentu jest już dramatycznie spóźniona, obrażają opinię publiczną. Jak określić takie zachowania? Nieudolność? Lekkomyślność? Smarkateria? Cynizm?
Katastrofa smoleńska to wielka tragedia i narodowy dramat. Wyjaśnienie jej przyczyn to sprawa polskiej racji stanu. Potrzebne są powaga i energia. Obu, niestety, brakuje obecnej władzy.
Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka