Minister finansów Jacek Rostowski (PO) znalazł winnego zadłużania się - samorządy. Forsuje pomysł, aby deficyt samorządów nie mógł przekroczyć 4 % ich dochodów w 2012 r. i zmniejszał się co roku do 1 % w 2015 r. Tymczasem samorządy odpowiadają za zadłużenie zaledwie 6% całego sektora finansów publicznych. Owszem, biorą kredyty, ale głównie po to, aby inwestować. To rozwija gospodarkę i przysparza miejsc pracy. Często z kredytów pochodzi wkład własny umożliwiający pozyskiwanie funduszy europejskich.
Ale jest jeszcze gorzej. Platforma Obywatelska przerzuca systematycznie kolejne obowiązki na samorządy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na łamach dziennika „Rzeczpospolita” z 17 maja podsumował: „Za każdym nowym obowiązkiem, jaki dostajemy, nie idzie 100% finansowania. Zwykle jest to od 30 do 80%. Ale zdarza się, że nie dostajemy ani złotówki. Resztę musimy dołożyć z naszego budżetu.. W ciągu ostatnich czterech lat przekazano nam ustawami ponad 120 nowych zadań.”. Zauważył również: „Na szczeblu centralnym powstają różne przepisy, ustawy, ale nikt nie zada sobie trudu sprawdzenia, jakie one będą miały konsekwencje na szczeblu samorządowym, jak to będzie działać na tzw. dole.”
Tak wygląda rządzenie w wykonaniu PO. Im więcej zrzuci ona zadań na samorządy tym więcej czasu będzie miał premier Donald Tusk na weekendowe pobyty w domu (od piątku do poniedziałku), bieganie po parku w warszawskich Łazienkach, grę w piłkę nożną i kombinowanie, kogo by tu z opozycji - tak jak Bartosza Arłukowicza z SLD - kupić za publiczne pieniądze.
Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka