www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl
435
BLOG

Roman Kowalczyk: Kosmici, białe myszki i faszyści

www.piswroclaw.pl www.piswroclaw.pl Polityka Obserwuj notkę 0

           Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy dziennikarz Stefan Bratkowski (działał ongiś w PZPR, a potem w „Solidarności”; honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) w programie „Piaskiem po oczach” w TVN 24 oświadczył z powagą, że „członkowie PiS mają skłonności faszystowskie”. Nonsens tego stwierdzenia wprawił w konsternację sympatyzującego z PO redaktora Konrada Piaseckiego.


           Ja - członek Prawa i Sprawiedliwości - również osłupiałem. Po zakończeniu programu udałem się wszakże do łazienki, gdzie przyjrzałem się w lustrze swojemu odbiciu. Niczego, co „faszystowskie” nie znalazłem. Ani swastyki, ani brunatnej koszuli, ani hitlerowskiego wąsika…Mama (w szkole średniej ukarana wyrzuceniem z ZMP i przeniesieniem z klasy do klasy za chodzenie na religię, omijała szerokim łukiem partię komunistyczną, należała do „Solidarności”) indagowana przeze mnie nie znalazła „nic faszystowskiego” w wychowaniu swoich dzieci. Usiadłem pospiesznie do komputera. Pewnej pięknej znajomej wysłałem swój biogram przygotowany przez przedstawiciela projektu „Encyklopedia Solidarności”. Poprosiłem o pilną odpowiedź, czy znajduje tam jakieś „skłonności faszystowskie”. Odpisała, abym „nie robił sobie jaj, a prima aprilis był 1 kwietnia”.


         Ironia na bok. To, co opowiada S. Bratkowski, to skandal, obelga i potwarz. To cynizm w czystej postaci. To powrót do lat stalinowskich, kiedy komuniści politycznych przeciwników wyzywali od „faszystów”. Nie wiem czy to wielka pociecha, ale istnieje jeszcze inna możliwość. Otóż w każdym społeczeństwie trafiają się ludzie, którzy widzą dookoła np. kosmitów albo białe myszki. S. Bratkowski dostrzegł akurat faszystów.


PS. Nasz życiorys świadczy o nas, więc załączam swój biogram przygotowany do „ Encyklopedii Solidarności”.

Roman Kowalczyk, ur.23 VII 1964 r. w Wieluniu w woj. łódzkim. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu (1983 r.) i Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek historia (1989 r.). W 1983 r. laureat Olimpiady Historycznej szczebla centralnego. Studia ukończył z wyróżnieniem.

W 1979 r. jako uczeń szkoły podstawowej malował na murach napisy popierające KOR i KPN.
28 I 1982 r. zatrzymany na terenie LO im. T. Kościuszki w Wieluniu przez funkcjonariuszy SB i przesłuchiwany na Komisariacie MO w Wieluniu; rewizja w domu.
4 X 1982 r. zatrzymany na terenie LO im. T. Kościuszki w Wieluniu przez SB i skazany przez Kolegium do Spraw Wykroczeń na grzywnę z zamianą na 17 dni aresztu za noszenie metalowego znaczka z kotwicą symbolizującą Polskie Państwo Podziemne.

 W latach 1983 - 1989 działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolporter, uczestnik akcji, wieców, manifestacji i happeningów, autor artykułów do prasy podziemnej (m. in. do pisma Zarządu Uczelnianego NZS UWr „Komunikat”), używał pseudonimu „Klinga”. Okresowo z ramienia ZU NZS UWr prowadził Bibliotekę NZS (po 1989 r. część zbiorów przekazał „Ossolineum” we Wrocławiu, a część Fundacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie).
24 marca 1985 r. zatrzymany na ulicy z torbą  wydawnictw podziemnych (m.in. „Solidarność Walcząca”, „Biuletyn Dolnośląski”, „Promieniści”, „Tygodnik Mazowsze”) przez patrol ZOMO. Rewizja w akademiku, zarekwirowanie wydawnictw drugiego obiegu. Przesłuchiwany i szantażowany, po 48 godzinach aresztu zwolniony. 29 III zatrzymany przez SB na terenie Instytutu Historii, decyzją Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Wrocław - Śródmieście aresztowany na 3 miesiące. Przetrzymywany w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych przy ul. Łąkowej, a następnie w Areszcie Śledczym przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu. 24 maja 1985 r. skazany przez Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i dozór kuratora sądowego.
25 IX 1985 r. po wniesieniu rewizji przez prokuraturę, Sąd Wojewódzki skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności. 27 XI 1985 r. na wniosek adwokata Joanny Ładomirskiej - Zelgi reprezentującej R. Kowalczyka Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście odroczył wykonanie kary.
26 II 1986 r. Rada Państwa podjęła uchwałę o skorzystaniu z prawa łaski wobec R. Kowalczyka przez warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności na okres 1 roku.

Od X 1985 r. członek Zarządu Uczelnianego NZS UWr. 10 I 1987 r. uczestnik konspiracyjnego II Krajowego Zjazdu NZS, który odbył się w Warszawie, członek Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Członek Komitetu Strajkowego podczas 24 - godzinnego strajku solidarnościowego z robotnikami Huty im. Lenina w Nowej Hucie (strajk na UWr z 6 na 7 V 1988 r.). Od V 1988 r. jeden z 4 jawnych przedstawicieli NZS na UWr. Członek władz NZS UWr, który ujawniły się na wiecu w sali Nehringa w gmachu Wydziału Filologicznego 11 X 1988 r. Współorganizator bojkotu Studium Wojskowego UWr w X i XI 1988 r. Delegat na IV Nadzwyczajny Krajowy Zjazd NZS (1 tura we Wrocławiu na UWr 22 IV, 2 tura w Gdańsku 6-7 V 1989 r.). Współorganizator strajku studentów UWr domagających się legalizacji NZS (24-31 V 1989 r.), jeden z 4 doradców Komitetu Strajkowego.

Od 1IX 1989 r. do 31 III 1999 r. nauczyciel historii w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespole Szkół Spożywczych we Wrocławiu. Od 1 IV 1999 r. dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. A. Osieckiej we Wrocławiu (1 IX 2009 r. placówka zmieniła nazwę na Liceum Ogólnokształcące Nr XVII im. A. Osieckiej).

Autor książek o historii NZS i strajkach studenckich: „Łódzki strajk studencki” (Niezależna Oficyna Wydawnicza „Nowa”, Warszawa 1992) „Studenci’81” (Wydawnictwo „Rytm”, Warszawa 2000) oraz „Czas próby. Wieluń - Wrocław 1980 - 1989” (Wydawnictwo „Atla 2”, Wrocław 2005).

Od początku pracy zawodowej należy do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Rady Programowej Radia Wrocław. Współpracuje z instytucjami oraz organizacjami działającymi na rzecz pamięci historycznej i dziedzictwa narodowego. Wygłasza historyczne prelekcje i daje koncerty piosenek solidarnościowych.

Aktywny politycznie. Członek Porozumienia Centrum (1990-1992), Ruchu Odbudowy Polski (1995-1997), Akcji Wyborczej Solidarność (1998-2000), Prawa i Sprawiedliwości (od 2005 r.) Redaktor naczelny portalu internetowego PiS w okręgu wrocławskim www.piswroclaw.pl.
W 2005 r. odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 2007 r. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
19 marca 2010 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz niepodległej Polski.
                                         


                            

 

Prawo i Sprawiedliwość zmierza do osiągnięcia poprzez udział w życiu publicznym następujących celów: 1) umocnienia niepodległego bytu Rzeczypospolitej Polskiej i międzynarodowej pozycji Naszego Kraju, 2) umocnienia siły i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, a w szczególności jego zdolności do podejmowania wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w interesie Obywateli i Narodu, 3) umocnienia demokracji, praworządności i wolności obywatelskich, 4) szerzenia postaw patriotycznych oraz wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków, 5) umacniania roli rodziny jako podstawowej komórki społecznej i wspieranie jej życzliwą polityką państwa, 6) szybkiego rozwoju gospodarczego Polski i działań, które pozwolą na zwiększenie uczestnictwa obywateli w korzystaniu z jego owoców, w szczególności zmniejszenia i eliminacji różnic między miastem a wsią i między różnymi regionami Polski, 7) rozwoju kultury, nauki i powszechnego dostępu do oświaty wszystkich szczebli, 8) zniesienia wszelkich barier ograniczających możliwości awansu społecznego i wszechstronnej aktywności zawodowej, kulturalnej oraz naukowej Polaków.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka