Powraca problem z zagrożeniem powodziowym w Sulejowie. Burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła, kandydat SLD do Sejmu, „ma nadzieję”, że „nie będzie powtórki z zeszłego roku”. Rzeczywiście, w ciągu 2010 jedna z rodzin mieszkających na sulejowskich terenach zalewowych (nazwa nieoficjalna) musiała zostać ewakuowana aż trzykrotnie. Czy mieszkańcy zagrożonych obszarów otrzymali już możliwość wyniesienia się stamtąd na stałe? Czy naprawiono wały nadszarpnięte zeszłorocznymi podtopieniami? Czy dowieziono nowy piasek w zastępstwie tego, który podobno zmyły deszcze zanim został wykorzystany do wzmocnienia umocnień przeciwpowodziowych?
Przy okazji – o podnoszeniu się stanu wód do niebezpiecznego poziomu na Pilicy słyszymy regularnie. Jak więc wygląda sprawność retencyjna Zalewu Sulejowskiego? Z Planu Operacyjnego Ochrony Przed Powodzią Dla Województwa Łódzkiego dowiadujemy się „tylko” o następującym zagrożeniu: W przypadku uszkodzenia zapory wodnej zbiornika w miejscowości Smardzewice (zapora zlokalizowana jest w odległości 8 km od miasta Tomaszowa Mazowieckiego), przy założeniu maksymalnej wysokości piętrzenia wody w zbiorniku 168 m n.p.m, istnieje możliwość znacznego podtopienia. Fala powodziowa dotrze do Tomaszowa Mazowieckiego po ok. 21 minutach powodując zatopienie miasta i gminy na powierzchni ok. 20 km2. Zagrozi to bezpośrednio 2 zakładom pracy, około 3 km linii kolejowej PKP, 30 km dróg twardych, 4 mostom drogowym i 2 kolejowym. Zalaniu może ulec 651 gospodarstw, zamieszkałych przez ok. 2710 osób. Ponadto poprzez efekt cofki na dopływach Pilicy powódź może stworzyć zagrożenie dla 5 zakładów. Czas opadnięcia wody wyniesie ok. 4,5 doby. Zagrożone tworzeniem się zatorów lodowych (powodujących podnoszenie się stanu wód w okresie grudniowo-styczniowym) są:
Rzeka Luciąża
odcinek od ujścia do Zbiornika Sulejowskiego do mostu na drodze krajowej w m. Przygłów, gm. Sulejów, pow. piotrkowski;
Rzeka Czarna Konecka
odcinek od ujścia do Zbiornika Sulejowskiego do mostu na drodze powiatowej w m. Dąbrowa Nad Czarną, gm. Aleksandrów, pow. piotrkowski;
Rzeka Pilica
-W Sulejowie (rejon km 156) przyczyną są wypłycanie koryta związane z osadzeniem się rumowiska rzecznego w cofce Zbiornika Sulejów.
Czy te zagrożenia zostały w jakimś stopniu wyeliminowane dowiemy się dopiero w okresie zimowym. A miało być tak pięknie: Budowa zalewu uwzględniała także zapobieganie powodziom w okresie wiosennym, poprzez zmagazynowanie nadmiaru wód i powolne ich odprowadzanie do dolnego biegu rzeki.
Bartosz Czerwiński
http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/region/161-stany-ostrzegawcze
Inne tematy w dziale Polityka