jmalos jmalos
120
BLOG

Excel, SQL, ORB, czyli wielka niemoc w odwzorowaniu rzeczywistości

jmalos jmalos Technologie Obserwuj notkę 1

W różny sposób można odwzorowywać rzeczywistość.

Weźmy przykład odwzorowania terenu w postaci mapy.  Przy przemieszczaniu się  się na małe odległości wystarczy nam lokalny model terenu czyli jego odwzorowanie na kawałek płaskiej  mapy.

Przemieszczając się  na dalsze odległości, na przykład pomiędzy kontynentami,  potrzebujemy  lepszego odwzorowania,  w pierwszej kolejności niezbędna  jest  nam informacja o naszym położeniu na globusie,  dopiero później kiedy wiemy w jakim  znajdujemy się miejscu na kuli ziemskiej, wtedy możemy sięgnąć po lokalną mapę terenu.

Podobne  dylematy z odwzorowaniem rzeczywistości  występują również w świecie danych cyfrowych. Rzeczywistość jest odwzorowywana w przeważającej mierze  wycinkowo i lokalnie, najlepiej w postaci płaskiej tabelki. Do takich celów są powszechnie używane  narzędzia Excel, SQL i techniki z nimi związane.

Jednakże firmy, organizacje państwowe i społeczne   stoją  obecnie  przed nowymi wyzwaniami czwartej rewolucji przemysłowej (patrz  BLOG1, BLOG2).  W szczególności firmy  zmuszone są  funkcjonować  w złożonych środowiskach, w warunkach rosnącej globalizacji i rozproszenia systemów informatycznych. Modelowanie danych, zarządzanie danymi i procesami  implementującymi te dane stają się kluczowe  dla zapewnienia dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego.

W obliczu  wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej i powszechnej cyfryzacji  konieczne  jest  nowe podejście do odwzorowania rzeczywistości.

W rozwiązaniu powyższych problemów z pomocą przychodzi  nowatorska idea obiektowego modelowania  danych. Idea ta polega na  odwzorowaniu  rzeczywistości na  obiekty  danych     oraz wykorzystaniu  narzędzi klasy ORB  (Object Request Broker) do zarządzania tymi obiektami. Zestaw tych trzech komponentów nazywany technologią ORB,  czyli model obiektowy danych, obiekt danych  i narzędzie do zarządzania obiektami pozwala na bardziej naturalne odwzorowanie rzeczywistości oraz ułatwia integrację i komunikację między różnymi i rozproszonymi  systemami informatycznymi.

Co zawiera obiekt danych?

•  "wnętrze" obiektu danych wypełniają dane, metody i zdarzenia.

 •  na zewnątrz obiekt danych  posiada zdefiniowany interfejs IDL (Interface Definition Language), interfejs IDL jest zdefiniowany w sposób niezależny od języka programowania.

Jak można "porozumieć się" z  obiektami?

 •  na podstawie interfejsu IDL generowane są  wzorce kodu dla umożliwienia komunikacji pomiędzy użytkownikiem (stub) i serwerem (skeleton)

Poniżej zestawione zostały  podstawowe parametry omawianych technologii.

image

Jak wynika z powyższego zestawienia wszystkie wymienione kryteria, oprócz kosztów wdrożenia stanowią o przewadze  technologii ORB.  

Można dodać jeszcze wiele istotnych zalet ORB, które są pochodną wymienionych kryteriów:

•    eliminacja silosów danych i lokalnych płaskich modeli danych, umożliwia to łatwiejszą komunikację między różnymi systemami, konsolidację danych i poprawę ich jakości (dane nie mają wielu niespójnych kopii) ,
•   zwiększona interoperacyjność, możliwość integracji systemów napisanych w różnych językach i działających na różnych platformach,
•  łatwa rozbudowa systemów informatycznych, dzięki modelowaniu obiektowemu nowe moduły i funkcjonalności mogą być dodawane bez zakłócania istniejących procesów,
• dostosowanie do zmieniających się potrzeb biznesowych, systemy mogą być szybko modyfikowane w odpowiedzi na nowe wymagania,
• automatyzacja procesów, obiekty mogą reprezentować procesy biznesowe, które są automatycznie wykonywane i monitorowane,
•  redukcja błędów, enkapsulacja i kontrola dostępu w modelowaniu obiektowym zmniejsza ryzyko błędów ludzkich.

Warto zadać sobie na koniec pytanie dlaczego technologia ORB  stanowiąca skok jakościowy w odwzorowaniu rzeczywistości i organizacji procesów jest wdrażana tak wolno  i z takim oporem. Pierwsze wdrożenie technologii ORB w standardzie  CORBA w 1991 roku  jest mocno krytykowane głównie ze względu na złą implementację. Jak podaje Wikipedia   do tej pory nie zostały usunięte mankamenty organizacyjne  słabej implementacji CORBA,  brak jest implementacji referencyjnej, brak jest arbitrażu w formułowaniu modeli, stosowana jest niewłaściwa praktyka przyjmowania nowych  modeli bez głębszej krytyki pozostałych członków organizacji Object Management Group (OMG).

 Wyjaśnienie tego oporu i niemocy we wdrożeniu technologii ORB nie jest trudne, rozproszenie procesów przetwarzania i zarządzania danych  to  zagrożenie dla monopolistycznej roli  dużych firm oraz państwowych i ponadpaństwowych  organizacji. Kto ma informację,  kto zarządza tą informacją  ten ma władzę. Technologia ORB rozprasza i jedno i drugie. Firmy mające pozycję monopolistyczną  forsowały w tym czasie własne standardy polegające na utrzymaniu  silosów danych i ograniczeniu modelowania danych do potrzeb własnych technologii i własnych produktów (np standardy COM/DCOM Microsoft,  SNMP Cisco, Windows WCF).

ORB należy postrzegać nie tylko w kontekście  nowatorskiej technologii modelowania  i zarządzania. Ta technologia jest szansą na radykalne ograniczenie szkodliwych praktyk powielania informacji w postaci   tekstów, obrazów,  tabel,  regulacji, przepisów prawa itd. To również szansa na uproszczenie i rozproszenie procesów organizacji pracy zarządzania.

ORB daję więc nam szanse i nadzieje  na naprawę obecnego porządku świata.

jmalos
O mnie jmalos

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie