Czerwiec zazwyczaj w samorządach mija pod hasłem absolutorium. Nie inaczej było w Żorach.
6 czerwca prowadziłem wspólne posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, Komisji Gospodarki Komunalnej oraz Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, podczas którego poddaliśmy analizie sprawozdania z działalności za 2015 rok Komendy Miejskiej Policji w Żorach, Prokuratury Rejonowej w Żorach, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Ponadto zajmowaliśmy się informacją Prezydenta Miasta o stanie mienia komunalnego Gminy Żory na dzień 31.12.2015r., informacją Prezydenta Miasta na temat realizacji uchwał podjętych przez Radę Miasta Żory w roku 2015 oraz realizacji uchwał związanych z wieloletnimi programami dla miasta Żory. Omówiliśmy sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Żory za 2015 rok. Na pytania radnych odpowiadali zaproszeni goście – szefowie instytucji oraz naczelnicy poszczególnych wydziałów oraz Prezydent Miasta Waldemar Socha, Zastępca Prezydenta Daniel Wawrzyczek oraz Doradca Prezydenta Jacek Pruchnicki. Po kilku godzinach obrad połączone komisje pozytywnie (przy jednym głosie wstrzymującym) zaopiniowały projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonaniu budżetu oraz udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Żory. Trzy dni później, tj. 9 czerwca uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, podczas której przedstawiałem stanowisko połączonych komisji z dnia 6 czerwca. Podczas tego posiedzenia Komisja Rewizyjna analizowała wymienione wcześniej sprawozdania także pod kątem opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Całościowo była pozytywna, jednak po raz pierwszy z zastrzeżeniem.
W uzasadnieniu RIO zarzuciła wręcz Prezydentowi złamanie prawa poprzez przekroczenie uchwalonego przez Radę Miasta deficytu oraz wkroczenie w wyłączne kompetencje Rady Miasta. Zarzut wydaje się poważny ale należy się wytłumaczenie. Pod koniec 2015 roku wystąpiły obiektywne trudności związane z wykonaniem zakładanych dochodów. Zmniejszyły się wpływy podatkowe, zaś z powodu utrzymującej się dekoniunktury Miasto nie sprzedało zakładanych nieruchomości. W celu nieprzekroczenia deficytu wyjściem było „zamrożenie” wydatków, w tym inwestycyjnych. W tym czasie kończyliśmy realizację kilku dużych zadań takich jak budowę OREW-u, żłobka czy termomodernizację szkół dofinansowanych w formie dotacji ze środków zewnętrznych. Warunkiem otrzymania tych dotacji (w formie refundacji) lub braku konieczności ich zwrotu było zakończenie inwestycji oraz zapłatę wszystkich rachunków w 2015 roku. Inna sytuacja groziła utratą ponad 3 mln zł. W grudniu 2015 do budżetu Żor wpłynęła kolejna rata subwencji oświatowej na 2016 rok, której zgodnie z prawem nie wolno było użyć w 2015 roku. Zatem z jednej strony mieliśmy na koncie pieniądze, których formalnie nie mogliśmy wydatkować, zaś z drugiej dzięki ich wydaniu można było uratować wspomniane już ponad 3 mln dotacji. Pan prezydent miał do wyboru albo bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa, narażając tym samym na szwank dochody miasta, albo poprzez swoje decyzje uratować kilkumilionowe dotacje na budowę OREW-u, żłobka oraz termomodernizację kilku szkół. Przyznaję trudny wybór. Deficyt powstały paradoksalnie w wyniku racjonalnego zarządzania wydatkami miasta i „samowolne” wskazanie przez prezydenta źródła jego pokrycia (tutaj właśnie prezydent przekroczył swoje kompetencje) formalnie był naruszeniem prawa, jednak wg. mnie było to działanie podyktowane dbałością o budżet Żor. W mojej ocenie jako mieszkańca, radnego oraz przewodniczącego Komisji Budżetowej takie działanie było usprawiedliwione. Więcej, cieszę się, że nie mam prezydenta formalisty tylko dobrego gospodarza, bo za takiego w tej sytuacji uważam Pana Prezydenta.
W dniach od 20 do 22 czerwca uczestniczyłem się posiedzeniach komisji branżowych Rady Miasta, zaś 23 czerwca odbyła się sesja absolutoryjna Rady Miasta. Podczas debaty nad przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok oraz za udzieleniem Prezydentowi absolutorium za 2015 rok przedstawiałem stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości (można go wysłuchać tutaj: http://tvzory.pl/sesja-rady-miasta-zory od 1h 32’26’’ do 1h 40’24’’ ). Radni PiS w całości zagłosowali za udzieleniem absolutorium. Wynik głosowania Rady Miasta wynosił 12 „za” do 5 „przeciw”, w wyniku czego absolutorium zostało udzielone.
Nie samym absolutorium jednak żyje samorząd. Na początku sesji odbyła się uroczystość związana z podziękowaniami za pracę w Radzie Miasta Żory Dariuszowi Domańskiemu, który przez ostatnie 4 kadencje był radnym, a który został powołany na stanowisko Śląskiego Wicekuratora Oświaty. W jego miejsce radnym został Mieczysław Jakubowski, który właśnie w tym dniu złożył ślubowanie.
Pozostałe sprawy, którymi zajmowała się Rada Miasta podczas sesji:
- zmiany w budżecie oraz zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej – z punktu widzenia radnych PiS najważniejszym było wprowadzenie nowego zadania, będącego realizacją naszych zobowiązań wyborczych. W 2014 roku kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Żory, przyjęli program wyborczy, który jest naszym zobowiązaniem wobec Żorzan. Jeden z jego punktów był nazwany: "Dentysta w każdej szkole". Pierwotnie zakładaliśmy objęcie bezpłatną opieką stomatologiczną żorskich uczniów. Jednak z wielu powodów nie było to możliwe. Dlatego, zmodyfikowaliśmy ten punkt, opracowując założenia "Programu profilaktyki próchnicy dla dzieci Miasta Żory". Zespół Spraw Społecznych UM Żory pod kierownictwem Doradcy Prezydenta Jacka Świerkockiego przygotował ostateczną wersję programu, który po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji został przyjęty na czerwcowej sesji Rady Miasta. Program składa się z trzech elementów: 1. Edukacji na temat profilaktyki stomatologicznej i prawidłowej higieny jamy ustnej; 2. Pełnego przeglądu stanu uzębienia z informacją zwrotną dla rodziców; 3. Lakowania zdrowych zębów – „szóstek” u dzieci z klas drugich oraz „siódemek” u dzieci z klas piątych. Program będzie realizowany w latach 2016-2022, a przeznaczono na niego kwotę 520 tys. zł. Obejmie on swym zasięgiem populację ok. 1500 dzieci. Tym samym nasze kolejne zobowiązanie dla Żor od września br. "stanie się ciałem".
- wydano zgodę na zaciągnięcie preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW na dofinansowanie realizacji VI i VII etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji – cieszę się, że zapoczątkowany przeze mnie program dalej jest z powodzeniem realizowany
- pozytywnie zaopiniowano propozycję Marszałka Województwa w sprawie planu Aglomeracji Żory (chodzi o plan „aglomeracji” w rozumieniu zasięgu systemu kanalizacyjnego w mieście)
- wprowadzono drobne formalne poprawki w zakresie częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych oraz ustalania Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory
- wprowadzono zmiany w zakresie stypendiów udzielanych przez Prezydenta dla wyróżniających się uczniów – zrezygnowano z przyznawania stypendiów studentom zwiększając jednocześnie środki na stypendia dla uczniów pozostałych typów szkół
- ogłoszono teksty jednolite Statutu Gminy Żory oraz uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami – jest to wymóg prawny
- nadano nazwy Słowińska i Turkusowa nowym odcinkom dróg
- zmieniono zakres zadań spółki ZTK wydzielając z niego zakład pogrzebowy – było to konieczne w celu dalszego bezprzetargowego zlecania pewnych zadań przez Miasto swojej spółce.
Wszystkie uchwały poparłem głosując „za”.
Wspólnie z radnym Jackiem Miketą złożyłem dwie interpelacje w sprawie eksponowania na Alei Zjednoczonej Europy oraz na rynku flag Polski i Żor. Druga dotyczyła ustawienia na rynku oraz w parku Cegielnia podczas upałów kurtyn wodnych.
Poza posiedzeniami Komisji oraz sesją w czerwcu uczestniczyłem w zebraniach Zarządów Dzielnicy Zachód oraz 700-lecia. Pełniłem także swój comiesięczny dyżur radnego.
Po raz pierwszy od powołania mnie w skład Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyłem w posiedzeniu tego gremium, podczas którego zajmowaliśmy się między innymi podziałem środków na potrzeby poszczególnych jednostek. Czeka mnie sporo nauki ale lubię nowe wyzwania.
29 czerwca prowadziłem posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, podczas którego zajmowaliśmy się między innymi: zaopiniowaniem zmiany podziału środków z Funduszu Pracy oraz zaopiniowaniem umorzenia nienależnie pobranych środków. Ponadto omówiliśmy realizację projektu „Mobilność ponadnarodowa inwestycją w moją przyszłość” prowadzonego przez Żorską Izbę Gospodarczą oraz zapoznaliśmy się sytuacją na lokalnym rynku pracy w okresie I-V/2016r.
Do przyjemniejszych zadań radnego należy między innymi udział w różnych imprezach kulturalnych i sportowych. W czerwcu także takich nie zabrakło. 11 czerwca po raz pierwszy w życiu grałem w baseballa. Podczas festynu na Osiedlu Sikorskiego odbył się mecz Gepardy vs. Samorządowcy, tj. miejscowa utytułowana drużyna kontra samorządowcy. Super zabawa, już nie mogę się doczekać następnego meczu. Kolejny mecz, tym razem piłki nożnej rozegrałem w drużynie Samorządu podczas festynu w Dzielnicy Baranowice. Przeciwko nam wystąpiła drużyna „oldbojów” LKS Baranowice, składająca się …. czynnych zawodników. Ustąpiliśmy nieznacznie, gdyż mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Baranowic.
W dniach 24-27 czerwca reprezentowałem Żory podczas oficjalnej wizyty u naszych węgierskich przyjaciół z miasta partnerskiego podczas Święta Mezőkövesd. Z krótką relacją można zapoznać na moim profilu na Facebook’u www.facebook.com/piotr.huzarewicz.7 .
Czerwiec obfitował w wiele wydarzeń i przeżyłem go bardzo intensywnie. Wreszcie przyszły upragnione wakacje, także w Żorskim Samorządzie. W lipcu nie są planowane posiedzenia komisji oraz sesja, co nie znaczy że nic się nie będzie działo. Ale o tym w następnych odcinkach „Wieści …”
Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka