Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz
184
BLOG

Wieści z Żorskiego Samorządu

Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz Polityka Obserwuj notkę 0

Minął maj, w którym były dwa „długie weekendy” czyli sporo wolnego. Miało to także konsekwencje w samorządzie. Majowa sesja Rady Miasta była przesunięta na drugiego czerwca. Poza tym sporo się działo, zatem czas na podsumowanie mojej pracy w mijającym miesiącu.

Początek miesiąca to tradycyjnie dyżury radnego i udział w posiedzeniach Zarządów Dzielnic Zachód, Rowień-Folwarki oraz 700-lecia Żor.

11 maja co roku obchodzimy nasze lokalne Święto Ogniowe. W tym roku już po raz 314 wierni ślubom złożonym przez naszych przodków w uroczystej Mszy Św. oraz procesji z pochodniami dookoła rynku prosiliśmy Boga o opiekę nad miastem i jego mieszkańcami. Po Mszy odbył się spektakl typu „światło i dźwięk” a po nim po raz czwarty wystartował „Bieg Ogniowy” na dystansie 5 km. Bieg ukończyłem w dobrej formie ;)

12 maja prowadziłem posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, podczas którego zajmowaliśmy się projektem Lokalnego Programu Rewitalizacji. Szczegółowo omówiliśmy jego założenia oraz sposób jego realizacji. Następnie LPR został przesłany do zaopiniowania przez Marszałka Województwa. Szerzej na temat LPR-u pisałem w marcowym odcinku „Wieści z Żorskiego Samorządu”.

W sobotę 14 maja na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach uczestniczyłem w festynie szkolnym. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zobaczenia i dotknięcia pucharu, który zdobyli nasi siatkarze na Mistrzostwach Świata w 2014 r. Jak zwykle panowała wspaniała atmosfera oraz królowały wyśmienite wypieki rodziców, serwowane w szkolnej kafejce.

W niedzielę 15 maja uczestniczyłem w obchodach 120-lecia OSP Rogoźna połączonymi z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. Jeszcze raz serdecznie gratuluję Jubilatom oraz wszystkim odznaczonym i nagrodzonym.

16 maja pełniłem mój comiesięczny dyżur radnego w Biurze Rady Miasta.

Od 18 do 20 maja razem z Doradcą Prezydenta Jackiem Świerkockim oraz Radnym Jackiem Miketą reprezentowałem Żory uczestnicząc w VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wg. organizatorów to najważniejsze wydarzenie tej rangi w Europie Środkowej. Szereg bardzo ciekawych paneli, możliwość do spotkań i rozmów kuluarowych z przedstawicielami biznesu i samorządu. To był dobrze wykorzystany czas.

24 maja w UM odbyło się spotkanie w sprawie nowej formuły Żorskiego Budżetu Obywatelskiego. Po kilkuletnich doświadczeniach nadszedł czas na zmianę jego zasad. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się , że w naszym mieście sprawdziło się rozwiązanie polegające na wersji dzielnicowej budżetu obywatelskiego. Przypomnę, że kilka lat temu to właśnie radni PiS zgłosili pomysł, by przeznaczyć do dyspozycji Rad Dzielnic kwoty po 50 tys. zł na realizację mniejszych zadań inwestycyjnych. W roku ubiegłym także z naszej inicjatywy kwota ta została podniesiona do 80 tys. zł. Stwierdziliśmy, że Żorski Budżet Obywatelski będzie szedł w tym kierunku, który dobrze sprawdził się już w praktyce. Obecnie zespół pod kierownictwem Doradcy Prezydenta Pani Anny Ujmy zbierze i opracuje zgłoszone podczas spotkania pomysły i wnioski, a następnie przedstawi nowy projekt naszej lokalnej koncepcji na budżet obywatelski.

28 maja odbył się zjazd sprawozdawczo-wyborczy oddziału powiatowego OSP w Żorach. Podczas zjazdu zostałem wybrany w skład Zarządu Powiatowego OSP w Żorach. To ogromny zaszczyt, lecz jeszcze większe zobowiązanie.

Majowy „tydzień sesyjny” był na przełomie maja i czerwca. 30 maja odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, na którym zakończyliśmy procedurę opiniowania uwag zgłoszonych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Następnie odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki Komunalnej, podczas którego zajmowaliśmy się projektami uchwał na najbliższą sesję Rady Miasta. Posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu prowadziłem wyjątkowo we wtorek 31 maja. Podczas zebrania zaopiniowaliśmy projekty uchwał na sesję oraz zapoznaliśmy się z realizacją budżetu miasta za pierwszy kwartał 2016 roku. Budżet po stronie dochodów i wydatków jest realizowany proporcjonalnie i na chwilę obecną nie ma niepokojących sygnałów dotyczących jego wykonania w skali roku.

Z powodu „długiego weekendu” majowa sesja odbyła się 2-go czerwca. Najważniejszymi punktami były kwestie związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim do nich doszliśmy zajmowaliśmy się innymi projektami uchwał. Ale po kolei.

Poszczególne punkty porządku obrad przedstawiały się następująco:

  1. Poręczenie zobowiązań wynikających z zaciągnięcia kredytu – dotyczy zakupu karuzeli na rynek. Instytucje finansowe nie były chętne na udzielenie leasingu na zakup karuzeli z powodu jej bardzo unikalnego charakteru. Ostatecznie spółka Nowe Miasto zaciągnie kredyt na jej  zakup, zaś miasto udzieli poręczenia. Ostatecznie to rozwiązanie będzie tańsze. Powtórzyła się dyskusja na temat zakupu karuzeli oraz działań mających na celu „ożywienie Starówki”. Było aż nadto widoczne, że niektórzy radni przestraszyli się krytyki pojedynczych mieszkańców „głośno” wypowiadających się w internecie i zaczęli się asekurować, że oni są „za, a nawet przeciw”. No cóż. Czasami trzeba mieć odwagę podejmować ryzykowne decyzje a następnie ich bronić. Nigdy nie będzie tak, że zadowoli się wszystkich. Głosowałem „za”.
  2. Zmiany w budżecie dotyczyły bieżących przesunięć w edukacji, zwiększenia środków na budowę dróg i związanych z tym wykupów gruntów, zwiększenia środków na patrole policji,  przedsięwzięcia kulturalne oraz sport i rekreację.  Źródłem finansowania zwiększonych wydatków jest zmniejszenie obsługi zadłużenia (PWiK) oraz dotacja na rozbudowę przedszkola. Głosowałem „za”.
  3. Wieloletnia Prognoza Finansowa była odzwierciedleniem zmian w budżecie. Nowych zadań nie wprowadzano. Głosowałem „za”.
  4. Wyrażenie zgody na bezprzetargową dzierżawę terenu pod parking jest usankcjonowaniem prawnym istniejącego stanu rzeczy. Głosowałem „za”.
  5. Ustalenie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli było pozytywnie zaopiniowane przez środowisko nauczycielskie. Nie zgłoszono żadnych uwag czy zastrzeżeń. Głosowałem „za”.
  6. Włączenie Przedszkola nr 17 do Zespołu Szkół nr 5 w Żorach. Argumenty merytoryczne przemawiały jak najbardziej za tą decyzją. Przeciwko niej protestowali rodzice oraz część nauczycieli. Prezydent zapewnia, że w jej wyniku nikt nie straci pracy. Włączenie przedszkola w jeden organizm poprawi funkcjonowanie całej placów. Niektóre argumenty przedstawiane przez rodziców też miały swoje uzasadnienie. Ostatecznie wstrzymałem się od głosu.
  7. Ogłoszenie tekstu jednolitego uchwały w sprawie podziału Żor na stałe obwody głosowania to wymagana prawem formalność. Głosowałem „za”.
  8. Wniosek PROENT Sp. z o.o. w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację kasyna. Sprawą dwukrotnie zajmowała się Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. Przedstawione przez spółkę dokumenty były prawidłowe. Pozytywną opinię wyraził prezydent oraz Rada Dzielnicy Księcia Władysława. Policja przesłała informację, o braku przypadków łamania prawa w istniejącym tam salonie gier. Mimo tych wszystkich pozytywnych opinii osobiście uważam, że hazard nawet w legalnej postaci nie jest zjawiskiem pozytywnym i pożądanym w Żorach. Dlatego głosowałem „przeciw”.
  9. Petycja w sprawie rozbudowy szkoły w Rogoźnej – szerzej opisywałem sprawę w kwietniowym odcinku „Wieści”. Głosowałem oczywiście „za”.
  10. Skarga na Dyrektora SP nr 1 – drugi raz sprawa skargi wraca na forum RM. Poprzednio skarżący teraz bronią dyrektora i odwrotnie, osoby ówcześnie broniący go teraz się skarżą. Sprawa trudna. Osobiście wstrzymałem się od głosu. Do końca kadencji dyrektora pozostał rok, być może potem sprawa sama się rozwiąże.
  11. Zatwierdzenie „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji …” firmy Best-Eko. Wg. Planu firma nie planuje do roku 2020 znaczących inwestycji po stronie Żor (większość obejmuje miasto Rybnik). Zatwierdzenie planu jest wymogiem formalnym do przedłożenia nowych taryf na ceny wody i ścieków. Głosowałem „za”.

Tyle spraw „pozostałych”, teraz przechodzimy do najważniejszej kwestii tej sesji, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Najpierw osobno głosowano poszczególne uwagi zgłoszone do MPZP negatywnie zaopiniowane przez prezydenta. Wcześniej wszystkie bardzo szczegółowo analizowała Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Uzasadnienie negatywnej opinii prezydenta można podzielić na 5 grup:

- niezgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

- droga lub jej poszerzenie niezbędne do obsługi komunikacyjnej

- konieczność wprowadzenia regulacji dotyczących reklam – uporządkowanie przestrzeni publicznej

- brak uzasadnienia dla realizacji drogi publicznej – istnieje inna możliwość obsługi komunikacji

- nie dotyczy ustaleń planu.

Większość uwag dotyczyła „grupy I i II”. W przypadku „grupy I” nie mieliśmy wyboru i musieliśmy uznać argumentację prezydenta (wynika to z mocy prawa). Przypadki z „grupy II” każdorazowo analizowaliśmy indywidualnie. W większości z nich poparłem stanowisko prezydenta, wstrzymałem się w przypadku drogi planowanej jako „przedłużenie” ul. Rolniczej oraz dróg w rejonie gospodarstwa rolnego w Rogoźnej. Po przeanalizowaniu wszystkich argumentów ostatecznie głosowałem przeciwko planowanej „ścieżce rowerowej” wzdłuż murów obronnych.

Kwestie „reklam” opisywałem szerzej w poprzednich odcinkach „Wieści”. Ostatecznie po częściowym uwzględnieniu uwag Komisji przez prezydenta w zakresie usunięcia zapisów dotyczących reklam poza strefą A i B ochrony konserwatorskiej poparłem stanowisko prezydenta. Głosując na KGPiOŚ za wykreśleniem wszelkich zapisów reklam miałem świadomość, że nie jest to całkowicie możliwe. Pewne regulacje dotyczące tego tematu muszą być wprowadzone na podstawie przepisów o ochronie zabytków. Moim (i pozostałych radnych z Komisji) celem było to, by z planu wykreślić wszystkie zapisy, które nie są wymagane prawem. Wszelkich regulacji w zakresie ochrony krajobrazu, w tym dotyczących reklam chcemy dokonać w „uchwale krajobrazowej”. Warunkiem, o którym mówiłem w trakcie dyskusji jest to, by w pracach nad „uchwałą krajobrazową” rzeczywiście od samego początku brali udział radni oraz by została ona poddana bardzo szerokim konsultacjom społecznym.  Ostatecznie kierując się ogromnym oczekiwaniem większość mieszkańców na nowy plan nie blokowałem go swoimi głosowaniami przy poszczególnych uwagach oraz poparłem całość uchwały.

W trakcie prac głosowaliśmy indywidualnie 300 uwag do planu. Wszyscy się obawiali, że spędzimy nad tym wiele godzin. Jednak zaproponowany przez radnych PiS i wprowadzony dzięki naszemu uporowi i determinacji system elektronicznego głosowania znacznie całość ułatwił i przyspieszył. Wszyscy to dostrzegli, nawet przewodniczący RM dziękując nam za to publicznie. To miłe :)

Mimo zwiększonej ilości dni wolnych w maju w Żorskim Samorządzie wiele się działo. Przed nami czerwiec, a w nim sprawa absolutorium dla prezydenta. Zatem dalej będzie się sporo działo i to już począwszy od poniedziałku.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka