Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz
395
BLOG

Wieści z Żorskiego Samorządu

Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz Polityka Obserwuj notkę 1

Październikowy „tydzień sesyjny” powoli dobiega końca. Od poniedziałku do środy uczestniczyłem w posiedzeniach komisji branżowych Rady Miasta. Oprócz opiniowania projektów uchwał na sesję zajmowaliśmy się dodatkowymi sprawami. Na Komisji Gospodarki Komunalnej zapoznaliśmy się ze stanem realizacji inwestycji związanych z budową ścieżek rowerowych, czyli tegoroczną edycją  budżetu obywatelskiego. Prace dobiegają końca, pozostało do wykonania wykończenie kilku przejazdów przez ulice oraz oznakowanie tras. Z ustalonego zakresu wypadło wykonanie przejazdu przez ul. Wodzisławską w kierunku Parku Cegielnia, gdyż nie ma na razie możliwości pociągnięcia w tym kierunku ścieżki rowerowej. Koszt zadania po przetargu wyniósł 350 tys.  zamiast pierwotnie planowanych 500 tyś. zł. Całość ma być ukończona w najbliższych dniach.

Na Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska najwięcej dyskusji wywołał projekt uchwały w sprawie zaopiniowania propozycji planu Aglomeracji Rybnik. Chodzi głównie o przyłączenie rejonu osiedla Gwarków w Roju do Aglomeracji Żory, czyli odprowadzanie ścieków z tego rejonu do miejskiej oczyszczalni PWiK zamiast do prywatnej Best-Eko. Uchwała już raz na wrześniowej sesji została wycofana z porządku obrad przez prezydenta. Podczas dyskusji pytałem czy została wykonana inwentaryzacja sieci kanalizacyjnej w tym rejonie pod kątem właścicielskim. Okazuje się, że nie jest znana struktura własnościowa, co więcej nikt obecnie się nie przyznaje do tej kanalizacji. Ma to istotny wpływ na cenę ścieków na oś. Gwarków. Brak wiedzy na temat własności kanalizacji może skutkować wystąpieniem roszczeń z tytułu ewentualnego przejęcia jej przez miasto lub PWiK. W związku z tym zaproponowałem razem z przewodniczącym Jackiem Miketą, by nie opiniować projektu uchwały oraz złożyć wniosek o wycofanie go z porządku sesji. Wniosek przeszedł większością głosów, przy jednym głosie przeciw.

Na Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu w pierwszej kolejności zajęliśmy się analizą możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych w roku 2015 oraz w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Zapoznaliśmy się ze zbiorczą informacją o pozyskanych już w tym roku środkach zewnętrznych. Okazało się, że było ich całkiem sporo. Generalnie znamy te kwoty i zadania, ponieważ każdorazowo podejmowaliśmy stosowne uchwały RM. Jednak zbiorcze zestawienie uświadomiło nam skalę. Ponadto pani kierownik Zespołu Strategii i Rozwoju Miasta zapoznała nas z planowanymi przedsięwzięciami, na realizację których będziemy się starać lub już staramy się pozyskać finansowanie ze środków zewnętrznych. Są to zarówno środki unijne z nowej perspektywy finansowej, jak też środki krajowe z różnych źródeł. Czy i w jakiej wysokości uda się je pozyskać czas pokaże. Bardzo wysoko oceniam efektywność prac Zespołu Strategii, co widać po tym jak rozwija się nasze miasto.

Zwieńczeniem „tygodnia sesyjnego” jest tradycyjnie w każdy ostatni czwartek miesiąca sesja Rady Miasta Żory.  Pierwsza „powyborcza” sesja przebiegła raczej spokojnie, z drobnymi incydentami. Zmiany w budżecie i WPF bez większych uwag. Krótka dyskusja podczas uchwały o przekazaniu Komendzie Miejskiej Policji w Żorach Środków finansowych w wysokości 15 tys. zł. Zostaną one wykorzystane na sfinansowanie 46 dwuosobowych patroli policyjnych w ramach służby ponadnormatywnej. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa z mieście. Od połowy listopada powinno też ruszyć całodobowe, 7 dni w tygodniu centrum monitoringu miejskiego.

Kolejną uchwałą było podniesienie diet dla przewodniczących Zarządów Dzielnic. Wysokość diet nie była zmieniana od siedmiu lat. Doceniając ogromne zaangażowanie i zwiększający się zakres obowiązków przewodniczących radni Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o tę podwyżkę już rok temu. Wtedy nie znaleźliśmy większości w RM. Obecnie po zmianach w wyniku ubiegłorocznych wyborach samorządowych ponowiliśmy wniosek, który mieliśmy także w naszym programie wyborczym. W trakcie dyskusji część radnych kwestionowała wysokość podwyżki, a jeden nawet samą podwyżkę. Żaden z nich jednak nie zgłosił innej propozycji. Ostatecznie uchwała przeszła zdecydowaną większością, przy kilku głosach wstrzymujących i jednym przeciw. Kolejny punkt samorządowego programu wyborczego PiS w Żorach zrealizowany.

Podjęliśmy uchwałę o przyznaniu dotacji na pokrycie części kosztów renowacji zabytkowego budynku na ulicy Bramkowej. Jest to już drugi wniosek złożony przez osobę fizyczną w ramach stosownej uchwały RM. Mam nadzieję, że z czasem takich wniosków będzie coraz więcej i zabytki naszego miasta będą wracały do swojej dawnej świetności. Zaktualizowaliśmy: -  zasady udzielania bonifikat z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości we własność, - regulamin pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów, - zasady oddawanie w najem lokali mieszkalnych z miejskiego zasobu, - zasady udzielania dotacji celowych na inwestycje proekologiczne, - zasady finansowania rozwoju sportu z Żorach. 

Przyjęliśmy Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dokonaliśmy wyboru 34 ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016-2019. Niestety z różnych przyczyn 5 wniosków o powołanie ławnika zmuszeni byliśmy pozostawić bez dalszego biegu.

Wszystkie uchwały poparłem, głosując "za".

Najciekawszym punktem sesji była informacja prezydenta o stanie prac nad programem budowy mieszkań czynszowych w Żorach. Program bardzo ambitny. Zakłada budowę 1000 mieszkań czynszowych na wynajem. W pierwszym etapie ma powstać 580 mieszkań w rejonie os. Pawlikowskiego. Według założeń program ma być sfinansowany z emisji obligacji przychodowych na okres 20-25 lat. Czynsz ma być ok. 30% niższy od wolnorynkowego. Czy to się uda - zobaczymy. Wizualizacja naprawdę robiła wrażenie. Za około 3-4 miesiące powinniśmy poznać więcej szczegółów. Zaproponowałem, by odbyło się to podczas sesji tematycznej. Podczas ubiegłorocznej samorządowej kampanii wyborczej wszystkie komitety miały w swoich programach rozwój mieszkalnictwa w mieście. Mam w związku z tym nadzieję, że osiągniemy w tej kwestii konsensus.

Podczas punktu interpelacje radny Kałuża złożył obszerną interpelację na temat Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Odniosłem wrażenie, że oparta ona była o wewnętrzne informacje instytucji. Nie bagatelizując podniesionych w interpelacji zarzutów rodzi się jednocześnie pytanie, jak radny Kałuża dotarł do tych informacji? Słowem, zarówno prezydent oraz dyrektor ŻCOP będą się mieli nad czym zastanawiać. Sporo emocji wzbudziła interpelacja radnej Nowackiej, złożona pod jej nieobecność przez radnego Kałużę. Opisała ona w niej swoją ocenę realizacji najnowszej, zmienionej edycji budżetu obywatelskiego. Z niektórymi wnioskami, jak kwestionowanie możliwości składania wniosków do BO przez radnych i miejskie instytucje w pełni się zgadzam. Mimo, że nie ma zwyczaju komentowania interpelacji podczas sesji, jej treść i forma wywołała ożywioną dyskusję. Moim zdaniem formuła BO powinna zostać poważnie przedyskutowana, zwłaszcza w związku z wyborem przez mieszkańców przyszłorocznego zadania, czyli remontu basenu w Roju.

Ufff. Sporo mi wyszło dzisiaj „spod klawiatury”, mam jednak sygnały o coraz większym zainteresowaniu moimi „wieściami”. W związku z tym c.d.n. :)

 

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka