W ubiegły poniedziałek uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem zmodernizowanego systemu powiadamiania. Obecnie po zakupieniu przez miasto nowego systemu powiadamiania OSP komunikaty przesyłane przez dyspozytora PSP do poszczególnych jednostek OSP docierają błyskawicznie. Dodatkowo system powiadamiania spełnia także rolę systemu ostrzegania mieszkańców o zaistniałych zagrożeniach. W dalszej części posiedzenia Komisji poszczególni prezesi OSP przedstawili radnym sytuację w podległych jednostkach oraz potrzeby pod kątem przyszłorocznego budżetu miasta. Komisja jednogłośnie przyjęła stanowisko do prezydenta w sprawie rozpatrzenia przedłożonego zapotrzebowania i zwiększenia nakładów na działalność OSP w projekcie budżetu. Dodatkowo Komisja wnioskuje do prezydenta o przejęcie przez budżet miasta kosztów finansowania obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla młodzieży w okresie letnim.
W poniedziałek i środę odbyły się zebrania mieszkańców dzielnic Rowień-Folwarki oraz 700-lecia w sprawie propozycji do budżetu miasta na 2016 rok oraz do budżetu obywatelskiego. Przedstawiliśmy zasady zgłaszania propozycji oraz przebiegu procedury wyłaniania zwycięskiego projektu. Odbyła się także dyskusja i złożenie propozycji do tzw. „budżetu dzielnicowego”. W Rowniu faktycznie było to zebranie mieszkańców, gdyż przyszło około kilkadziesiąt osób. Dyskusja momentami była dość burzliwa i dotyczyła także innych spraw w dzielnicy. Zupełnie inaczej wyglądało to w Dzielnicy 700-lecia. Tutaj oprócz członków Rady Dzielnicy (w niepełnym składzie) nie przyszedł nikt inny. Tym samym Rada Dzielnicy samodzielnie przedyskutowała swoje propozycje do budżetu miasta oraz dzielnicy. Zapewne potem spotkamy się z pretensjami, że z nikim tego nie konsultowano. Generalnie jest to bardzo przykra sytuacja, która nie zachęca do angażowania się w działalność społeczną. Zapewne tradycyjnie najwięcej będą mieli do powiedzenia ci, których na zebraniu nie było.
W ubiegłym tygodniu realizowany był projekt pod nazwą „Zarządzanie kryzysowe w europejskiej praktyce”, który realizowany był przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu pn. „Europa dla Obywateli”. W ramach projektu przedstawiciele Żor oraz delegacje miast partnerskich z Francji, Niemiec, Litwy oraz Ukrainy wymieniali się doświadczeniami na temat zarządzania kryzysowego. Bardzo ciekawe i pożyteczne wydarzenie.
Na koniec tygodnia przeprowadziliśmy rozmowy z prezydentem na temat propozycji radnych PiS do przyszłorocznego budżetu. Dotyczyły one realizacji naszych postulatów programowych z ubiegłorocznej kampanii samorządowej, oraz spraw zgłaszanych nam przez mieszkańców Żor. Negocjacje bardzo owocne. Szczegóły naszych propozycji przedstawię po złożeniu przez prezydenta Radzie Miasta projektu budżetu na 2016 rok. Konkurencja polityczna nie śpi ;)
Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka