25 kwietnia 1943 roku rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich złożył na ręce ambasadora Tadeusza Romera notę w sprawie zerwania stosunków z rządem polskim. Bezpośrednim powodem tej decyzji była sprawa Katynia i poproszenie przez rząd Polski Międzynarodowy Czerwony Krzyż o wszczęcie śledztwa w sprawie morderstwa polskich oficerów. 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej w Gibraltarze zginą Prezes Rady Ministrów i Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski.
10 kwietnia 2010 roku rząd Polski złożył na ręce premiera Putina notę w sprawie nawiązania przyjacielskich stosunków z rządem Rosji. Bezpośrednim powodem tej decyzji była sprawa Smoleńska i brak zgody rządu polskiego na wszczęcie śledztwa przez organizacje międzynarodowe w sprawie morderstwa polskiej elity politycznej. 4 lipca 2010 w katastrofie intelektualnej narodził się Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław.
Obie noty zostały przeczytane ich adresatom, pierwsza przez Wiaczesława Mołotowa jednego z architektów i sygnatariuszy rozkazu zamordowania polskich jeńców, druga przez Donalda Tuska architekta i sygnatariusza koncepcji rozdzielenia obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Wspólnym mianownikiem tych dwóch zdarzeń jest drobny szczegół. Samolot z generałem Sikorskim od chwili startu do momentu uderzenia w wodę unosił się w powietrzu przez 16 sekund, i właśnie tych 16 sekund brakuje na taśmach czarnych skrzynek badanych przez zespół przewodniczącego Millera
Inne tematy w dziale Polityka