Definicja: sztuka iluzji – gałąź sztuki estradowej, w której środki wyrazu artystycznego tworzone są w oparciu o umiejętności wywoływania zjawisk pozornie sprzecznych z prawami fizyki, przy zastosowaniu różnorakich sposobów odwracania uwagi od właściwych działań Cudaków, szczególnie poprzez zakłócenie logicznego wnioskowania.
Aby lepiej dostrzec niektóre ze stosowanych obecnie trików, konieczne jest przytoczenie jeszcze jednej powszechnie znanej prawdy. „Czas jest koniecznym wyobrażeniem, które leży u podłoża wszelkich danych naocznych. Nie można ze zjawisk w ogóle usunąć samego czasu, choć całkiem dobrze można z czasu usunąć zjawiska.” Powyższe stwierdzenie pochodzi z „Krytyki czystego rozumu” autorstwa Immanuela Kanta, którego wybitnym znawcą jest nasz nowy salonowy kolega i zarazem najwybitniejszy umysł jaki partia PO była wstanie z siebie wydać.
O prawdziwości tego cytatu może przekonać się każdy, kto zechce w najbliższą sobotę oglądnąć zapowiadany przez stację TVN film „Prestiż”. W filmie tym jego autor dla uzyskania efektu iluzji, przedstawia widzowi pozornie powiązane ze sobą sceny w specjalnie dobranej przez siebie kolejności. Pozostawiając inteligencji widza, logiczne odtworzenie następstw czasowych, które dopiero doprowadzą go do rozwiązania filmowej zagadki. Podobny mechanizm mamy prezentowany przez świadka Chlebowskiego i jego scenicznych pomocników przed komisją hazardową. Gdy uważnie przyglądniemy się, zawsze gdy pytanie zadaje członek komisji nie będący asystentem scenicznym głównego magika, nasz iluzjonista nie pamięta i nie jest wstanie umieścić w czasie, wskazanego pytaniem zjawiska. Natomiast pytany przez asystentów, potrafi zalać komisję słowotokiem i nadać wcześniej przygotowaną interpretację zjawiskom, które asystenci w tym celu zaprezentowali. Niemożność umieszczenia w czasie powszechnie znanych zjawisk, umożliwia nadanie im odpowiedniej interpretacji, co pozwala zaburzyć logiczne następstwa czasowe. Gdyby świadek Chlebowski pamiętał co kiedy czynił, uporządkowałby logicznie kolejne wydarzenia. Ale wtedy zniknąłby wspaniały efekt iluzji scenicznej.
Inne tematy w dziale Polityka