Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: Alain Audet, Pixabay
Właściciele psów i ogrodów często zastanawiają się - jak cieszyć się pięknym i zadbanym otoczeniem, kiedy mieszka z nimi pies? Czy to w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy jak ochronić ogród przed psem oraz jak stworzyć ogród idealny dla psa.

Jak cieszyć się pięknym i zadbanym otoczeniem, kiedy mieszka z nami pies?
Można na to spojrzeć dwojako. Po pierwsze można spróbować nauczyć psa aby szanował Twój ogród i Twoją pracę jaką wkładasz w pielęgnację tego skrawka zieleni wokół domu, ale to raczej pole do popisu dla treserów i zaklinaczy czworonogów. Drugim wyjściem jest zaplanowanie i dostosowanie ogrodu w taki sposób, aby uwzględniał on również potrzeby twojego pupila.
Jak to zrobić? Należy przede wszystkim urządzić go w taki sposób, aby pies mógł się po nim poruszać swobodnie, nie niszcząc przy tym roślin.
Dostosowując ogród do potrzeb psa, należy zachować proporcje pomiędzy jego rozmiarem a ogrodem – im większy pies, tym więcej miejsca potrzebuje. Czasami jednak zdarza się tak, że w niewielkim ogrodzie znajduje się duży pies. Wówczas niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni w ogrodzie tylko dla niego, najlepiej część w której spędza najwięcej czasu.
Warto obserwować zwyczaje czworonoga, i próbować niwelować skutki jego niszczycielskich zachowań. Jeżeli pies lubi biegać pod płotem, i notorycznie wydeptuje tam wszystko, co tylko będzie w stanie wyrosnąć spod ziemi, nie ma co walczyć z wiatrakami, trzeba pójść na kompromis i w takim wypadku najlepiej stworzyć mu wzdłuż ogrodzenia pas o szerokości ok 60cm, utwardzając go żwirem, piaskiem lub korą, który można oddzielić od reszty ogrodu wyższą i zwartą roślinnością.

fot. David Mark Pixabay |
Pies vs ogród - jak odstraszyć psa od roślin?
Sadząc w ogrodzie nieco starsze egzemplarze roślin - mowa tu głównie o drzewach i krzewach można uniknąć ich drastycznego usychaniu spowodowanego moczem psa - młode rośliny oraz wszystkie iglaki są o wiele bardziej wrażliwe niż starsze ich odpowiedniki. Jeżeli jednak bardzo chcemy uprawiać w swoim ogrodzie również rośliny iglaste, możemy zastosować się do poniższych wskazówek.
Wokół wrażliwych roślin warto posadzić krzewy liściaste lub ogrodzić je płotkiem – co będzie stanowiło fizyczną barierę. Delikatne kwiaty lub iglaki można także uprawiać w pojemnikach, albo otoczyć roślinami, które działają na czworonogi swoim odstręczającym dla nich zapachem jak np.koleus (Coleus canina) lub bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum).
Stosowanie roślin o gęstych i twardych pędach (np. wrzos pospolity) lub posiadających kolce i ciernie (berberys, głóg, róże), może skutecznie odstraszyć psa od miejsc, w których rosną, ale to według mnie jest już ostateczność.
Poza takimi przeszkodami, dobrze jest wprowadzić różnicę terenu poprzez murki oporowe lub palisady, tworząc podniesione rabaty. Wyznaczy się w ten sposób drogę, którą może chodzić pies oraz strefę dla niego niedostępną.

fot. Goerge Santebanes Pixabay |
Pies i ładny trawnik – czy to w ogóle możliwe?
Nieestetyczne, żółte plamy na trawniku - chyba każdy właściciel psa się z nimi spotkał. Psi mocz, w niewielkim stężeniu działa jak nawóz - dzięki zawartości azotu związanego w moczniku.
Zdarza się zatem, że w miejscu gdzie załatwił się nasz pupil trawa rośnie bujnie i jest dużo wyższa niż w innych częściach trawnika, natomiast w centrum tej bujnej kępy trawnik jest całkowicie wypalony – stężenie azotu było zbyt wysokie i po prostu zniszczyło dany fragment trawnika. W drastycznych przypadkach grozi to nawet częściową wymianą trawnika wraz z kilkunastocentymetrową warstwą podłoża.
Oprócz nauczenia psa załatwiania się poza ogrodem lub tylko w jednej wyznaczonej do takich celów jego części, jest jeszcze drugie wyjście – świetnie sprawdza się tu zastosowanie automatycznej instalacji zraszającej – woda rozpuszcza mocznik, dzięki czemu w mniejszym stopniu wpływa on na rośliny.
8 zasad - jak stworzyć ogród dla psa?
A na koniec kilka trików i prostych rad, które ułatwią Wam współistnienie w ogrodzie:
- Warto przeznaczyć jeden krzew lub drzewko na zagładę, nawet jeśli całkowicie obumrze nie wykopujmy go z ziemi -jeśli pozwolimy psu podlewać jedną wybraną roślinkę – będzie najszczęśliwszy na świecie :)
- W dużym ogrodzie warto porozkładać wśród roślin większe kamienie. Pies chętniej zaznaczy kamień niż roślinę.
- Kiedy sadzimy nowe rośliny, a już w szczególności cebule, które mają rozkwitnąć na wiosnę, nie róbmy tego z ciekawskim spojrzeniem naszego pupila – gwarantuję Wam, że jak tylko zamkną się za nami drzwi do domu – pies natychmiast rozpocznie akcję poszukiwawczą i przekopie całą rabatkę.
- Przy zakładaniu trawnika – wybierz mieszankę traw odporną na zadeptywanie.
- Pnie drzew otocz siatką – jeśli Twój pies lubi drapać korę.
- W wolnych chwilach bawmy się z czworonogiem, i wychodźmy z nim na długie spacery poza ogród – Twój psiak nie niszczy roślin złośliwie, robi to bo chce zwrócić na siebie Twoją uwagę, nudzi mu się, lub po prostu nie wie, że robi coś złego.
- Podczas oprysku roślin nie należy trzymać psa w ogrodzie, ponieważ może to być dla niego trujące.
- Nie należy stosować roślin o trujących owocach (np. cis pospolity)- niektóre psy, a w szczególności szczenięta mogą zjeść takie szkodliwe dla nich owoce.
|
http://www.zielonyogrodek.pl/pies-i-ogrod-czy-mozna-miec-jedno-i-drugie?utm_source=newsletter&utm_medium=mailing&utm_term=piesikot&utm_content=zo&utm_campaign=wysylka169
Inne tematy w dziale Rozmaitości