Pascal Pascal
122
BLOG

Ekspert: sprawny mózg to efekt ciągłego treningu

Pascal Pascal Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Autor: focus.pl/Rynek Seniora   02 czerwca 2016 10:30

 

Ekspert: sprawny mózg to efekt ciągłego treningu Stymulujące zajęcia w czasie wolnym mogą znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów alzheimera. Fot. A Health Blog/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Mózg lubi wszystko, co stanowi dla niego intelektualne wyzwanie. Potrzebuje zróżnicowanych aktywności, o różnym stopniu trudności. Dlatego trzeba mu serwować różne zestawy ćwiczeń: czytać książki, oglądać ciekawe filmy, chodzić do muzeów - przekonuje prof. Elkhonon Goldberg, neurobiolog i neuropsycholog.

image

W rozmowie z Focus.pl profesor zwraca uwagę, że o mózg, tak jak o inne narządy, trzeba dbać: właściwie odżywiać, dotleniać i - jak mięśnie - nieustannie trenować. Różne części mózgu potrzebują różnych rodzajów aktywności.

Specjalista wyjaśnia, że im częściej wykonujemy daną czynność, np. słuchamy muzyki czy rozwiązujemy krzyżówkę, tym częściej aktywujemy daną sieć i tym silniejsze staje się połączenie neuronów. I odwrotnie, sieci „nieużywane” zanikają.

I dlatego tracimy sprawność poszczególnych funkcji mózgu, takich jak uwaga czy liczenie w pamięci. Ale pocieszające jest to, że mózg jest plastyczny i te zmiany nie są nieodwracalne.

Profesor przyznaje, że rzez wiele lat traktowano ludzki mózg jako coś stałego i wierzono, że jego rozwój determinuje dzieciństwo. Dzięki rozwojowi technik neuroobrazowania mózgu odkryto jednak, że mózg w ciągu całego życia, w odpowiedzi na konkretne doświadczenia, potrafi bardzo się zmienić. Tę zdolność do zmiany nazywamy neuroplastycznością.

Stymulujące zajęcia w czasie wolnym mogą znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów alzheimera.  Jedyną aktywnością, która łączy się z gorszym funkcjonowaniem mózgu, jest oglądanie telewizji. 

Goldberg wyjaśnia, że chociaż mózg ma swój wiek, tak jak całe ciało to dzięki trenowaniu mózgu można proces degeneracji opóźnić, wydłużyć okres pełnej sprawności.

Taki trening najlepiej zacząć jak najwcześniej.  To, w jaki sposób traktujemy swój mózg od najwcześniejszych lat, ma bezpośredni wpływ na jego kondycję w przyszłości. Absolutnie nie należy z tym czekać. Ważna jest urozmaicona aktywność : to może być kółko szachowe, gry planszowe, ale i komputerowe treningi pamięci. I oczywiście jak najwięcej ruchu.

Więcej: www.focus.pl

http://www.rynekseniora.pl/wiadomosc/newsletter,5682

Pascal
O mnie Pascal

Nie wiem.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości