PISM PISM
561
BLOG

Partnerstwo Wschodnie - europejska solidarność w akcji

PISM PISM Polityka Obserwuj notkę 0

"Znacząca integracja z państwami Partnerstwa Wschodniego jest interesem Unii, włącznie z pełnym członkostwem w niej" - mówił Nick Clegg, wicepremier Zjednoczonego Królestwa podczas ostatniej, najbardziej oczekiwanej sesji konferencji Eastern Partnership Conference. W swoim przemówieniu, zauważył, że Unia Europejska stoi na rozdrożu - może wybrać albo solidarność albo powolne rozbicie i tworzenie się twardego jądra wokół krajów strefy euro.  "Musimy wspierać kraje strefy euro, niemniej nie dopuszczając do sytuacji, w której będą one decydować o polityce całej UE." - przestrzegał Clegg. 

Stefan Fuele, Komisarz ds. Rozszerzenia stwierdził, że udało się stworzyć "platformę wymiany doświadczeń w różnych sferach". Przyznał, że nie wszystkie kraje spełniają pokładane w nich nadzieje, a niektóre wręcz rozczarowują. Mimo to, nie ma mowy o pobłażaniu - ostatni ocena Komisji Europejskiej względem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, wyraźnie zaznacza, że Unia będzie rozszerzać współpracę z państwami partnerskimi, wraz z wprowadzonymi przez nie reformami.

"Bez Partnerstwa Wschodniego nie byłoby tej konferencji" - rozpoczął swoją przemowę Dawid Bakradze, przewodniczący gruzińskiego Parlamentu. Wyrażając uznanie dla swoich dwóch przedmówców, stwierdził, że postara się opisać inicjatywę Partnerstwa z perspektywy narodowej. Wspomniał, iż czas pomiędzy upadkiem ZSRR a uruchomieniem PW można nazwać "szarą strefą". Dopiero perspektywa jednoczącej się Europy otworzyła przez krajami partnerskimi nowe nadzieje. "Unia Europejska nie jest dla nas tak atrakcyjna z uwagi na możliwość zarabiania w euro czy jeżdżenia do krajów unijnych bez wiz. To co nas pociąga w UE to jej model, polegający na inkluzywności" - konkludował Dawid Bakradze.

PISM
O mnie PISM

29 września 2011 r. odbyła się międzynarodowa konferencja towarzysząca głównemu wydarzeniu polskiej prezydencji – szczytowi Partnerstwa Wschodniego: “The Eastern Partnership Conference: Towards a European Community of democracy, prosperity and a stronger civil society” (Konferencja Partnerstwa Wschodniego: w kierunku europejskiej wspólnoty demokracji, dobrobytu i silnego społeczeństwa obywatelskiego). Konferencja miała za zadanie określić wspólne oczekiwania Unii Europejskiej i jej wschodnich partnerów. O przyszłości Partnerstwa dyskutowało ponad 200 osób: eksperci, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, urzędnicy wysokiego szczebla administracji unijnej i państw członkowskich, a także delegacje Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Konferencja została zorganizowana przez Forum Obywatelskie Partnerstwa Wschodniego (CSF), www.eap-csf.eu, Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), www.osw.waw.pl, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), www.pism.pl. Oficjalnym partnerem było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a przeprowadzenie konferencji możliwe było dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Unii Europejskiej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka