Jeszcze do niedawna ciężko było znaleźć na starym kontynencie gospodarczych etatystów. Ich niedobitki były uważane za siedlisko lewackiego radykalizmu. Do czasu wybuchu światowego kryzysu gospodarczego. Wówczas nawet ultraliberalna gospodarczo Wielka Brytania zdecydowała się udzielić państwowej pomocy sektorowi bankowemu. Czy można zatem obecnie mówić o jakimś spójnym modelu ekonomicznym obowiązującym w Unii Europejskiej?
„Zdecydowanie tak” – mówił Alan Mayhew, z University of Sussex na konferencji Eastern Partnership Conference w Warszawie. „ Mimo wszystkich zawirowań w Europie nadal obowiązuje ten sam model ekonomiczny. Charakteryzujący się chociażby przywiązaniem do zasad wolnorynkowych, czy generalnym dążeniem do ograniczania roli państwa w sferze przedsiębiorczości. I chociaż poszczególne państwa UE nieco się różnią w konkretnych rozwiązaniach, to fundamentalne zasady pozostają takie same. Przy tym europejski model ekonomiczny jest inny niż np. w USA” – tłumaczył. Zdaniem Mayhew państwowe interwencje w wolny rynek podczas kryzysu są wyjątkiem potwierdzającym regułę. Jednocześnie ekonomista zastrzegł, że rola państwa w gospodarce nie może być w ogóle ograniczona do zera. To właśnie zadaniem państwa jest tworzenie ram gospodarczego działania, dbanie o jak największą konkurencję i obcinanie subwencji. Uzupoełniając wypowiedź Mayhew Olga Szumyło-Tapiola z brukselskiej filii Fundacji Carnegie stwierdziła: „Nie jest kwestia najwazniejszą, czy państwo jest obecne w gospodarce. To oczywistość. Pytanie brzmi: jakie to państwo?” Kacha Gogolaszwili, dyrektor departamentu Studiów Unijnych w gruzińskiej Fundacji Studiów Strategicznych i Międzynarodowych zwrócił natomiast uwagę, że równie ważne jak teoretyczne rozważania o modelach ekonomicznych są realne koszty wprowadzania ich w życie. Tak by modernizować gospodarki, a jednocześnie nie zniechęcić obywateli do reform.
29 września 2011 r. odbyła się międzynarodowa konferencja towarzysząca głównemu wydarzeniu polskiej prezydencji – szczytowi Partnerstwa Wschodniego: “The Eastern Partnership Conference: Towards a European Community of democracy, prosperity and a stronger civil society” (Konferencja Partnerstwa Wschodniego: w kierunku europejskiej wspólnoty demokracji, dobrobytu i silnego społeczeństwa obywatelskiego). Konferencja miała za zadanie określić wspólne oczekiwania Unii Europejskiej i jej wschodnich partnerów. O przyszłości Partnerstwa dyskutowało ponad 200 osób: eksperci, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, urzędnicy wysokiego szczebla administracji unijnej i państw członkowskich, a także delegacje Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Konferencja została zorganizowana przez Forum Obywatelskie Partnerstwa Wschodniego (CSF), www.eap-csf.eu, Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), www.osw.waw.pl, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), www.pism.pl. Oficjalnym partnerem było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a przeprowadzenie konferencji możliwe było dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Unii Europejskiej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka