Czarny Parasol Czarny Parasol
767
BLOG

Homilopatia

Czarny Parasol Czarny Parasol Niepełnosprawni Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Ponad 650 milionów osób na świecie jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych czy też fizycznych  niesprawności. Stanowi to około 10% całej populacji. Wg narodowego spisu powszechnego z roku 2002, liczba osób niepełnosprawnych w Polsce to 5 mln 456 tys., co stanowi 14,3 procent ludności kraju i może być wiadomością szokującą. Oznacza to, że co siódmy mieszkaniec naszego kraju jest osobą niepełnosprawną lub też  za taką się uważa.
 
Z niepełnosprawnością fizyczną wiąże się ponadto zazwyczaj tzw. niepełnosprawność społeczna, czyli niemożność pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.  To rodzi różnego rodzaju frustracje.
Niepełnosprawność fizyczna  występująca od urodzenia, jak i nabyta, w zależności od jej stopnia i charakteru wpływa w różnym stopniu na poszczególne sfery życia człowieka i na jego rozwój.
Osoby upośledzone fizycznie charakteryzują poniższe wyznaczniki:
 
- tendencje do bycia zależnym, co wpływa negatywnie na zakres kształtowanej samodzielności – nad osobą niepełnosprawną zawsze ktoś „czuwa”, pomaga jej ;
- postawa egocentryczna;
- postawa roszczeniowa;
- obniżone umiejętności interpersonalne takie jak: empatia, komunikacja międzyludzka, umiejętność nawiązywania i podtrzymywania więzi;
- uległość lub dyrektywność.
 
W każdym społeczeństwie wysokie miejsce w hierarchii wartości zajmują zdrowie, sprawność fizyczna i zdolność do pełnienia podstawowych ról społecznych. W procesie kształtowania osobowości, każda jednostka przejmuje określone  wartości w taki sposób, że  stają się one podstawą samooceny. Dlatego też  dla osoby niepełnosprawnej fizycznie , ów defekt organizmu stanowi  bezpośrednie naruszenie obrazu własnego ciała, a w konsekwencji zaburzenie struktury własnego "ja".
Zakłócenie funkcjonowania społecznego wskutek inwalidztwa jest więc dodatkowym, ważnym elementem zmieniającym dotychczasowy obraz własnej osoby, a tym samym istotnie wpływającym ujemnie na integralność i właściwości osobowości.
Szereg badań potwierdza, że pod wpływem kalectwa nastepują  zmiany w osobowości człowieka, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zmian socjopatycznych, takich chociażby jak  homilopatia. Homilopatia to  zaburzenia osobowości podobne do psychopatii, wywołane kalectwem.
Charakteryzuje się ona swoistym   deficytem w obszarach postrzegania otoczenia.
Deficyty te dotyczą głównie:
 
1. uczuciowości wyższej – (głównie społecznej), niekoniecznie w życiu osobistym).
2. deficyt superego - deficyty w sferze etycznej, sumienia, moralności – może je znać, ale nie pełnią w jego zachowaniu roli regulacyjnej; lubią usypiać czujność.
3. deficyt lęku, wstydu, winy – nie posiadają uczuć, których uczy się nas w dzieciństwie, dlatego nie wiadomo jak socjalizować, ponieważ nie można się odwołać do tych uczuć, gdyż ich po prostu nie mają.
4. deficyt konfliktów wewnętrznych – To kompletne przeciwieństwo neurotyzmu. Taka osoba nie miewa problemów z sobą, nie miewa konfliktów wewnętrznych, poziom akceptacji wewnętrznej jest wysoki; kompletny deficyt samokrytycyzmu. Siebie postrzega jako osobę bez zarzutu, jest osobowością narcystyczną.
5. deficyt uspołecznienia – jednostka niezdolna jest do tworzenia trwałych związków opartych na więzi, niewyrafinowanych. To nie jest kwestia złej woli, ale niezdolność, nie jest w stanie.
6. deficyt wglądu w siebie – ma mniejszy wgląd w siebie niż inne osoby, ale jest w stanie dostrzec u innych osób cechy na podstawie zachowań, których on nie ma; najczęściej uważa te cechy jako balast, ale potrafi je również naśladować.
 
U osoby o cechach homilopatycznych, nie wszystkie wymienione powyżej cechy muszą występować równocześnie. Deficyty mogą być częściowe lub też niektóre z nich mogą w ogóle nie wystąpić u konkretnej osoby.
Przecież ludzie o takich cechach niekoniecznie muszą być przestępcami. Wielu z nich pełni istotną rolę w życiu społecznym. Mogą realizować się w biznesie, w mediach lub w polityce.
W niektórych sytuacjach ich „deficyty” mogą być wprost atutem, gdyż jako osoby upośledzone fizycznie nie podlegają aż tak krytycznej ocenie środowiskowej jak osoby pełnosprawne.

Jestem takim jak Wy. Może bardziej szczerym...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo