Paramenter Paramenter
1353
BLOG

Średniowieczne ocieplenie i poprawianie Wikipedii

Paramenter Paramenter Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Do niedawna naturalna zmienność klimatu w ostatnich wiekach nie była jeszcze tematem tabu. Przykładowo, pierwszy raport Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) zawiera następująca grafikę ukazującą ocieplenie w średniowieczu (średniowieczne optimum klimatyczne) i następujace po nim ochłodzenie klimatu, tzw. małą epokę lodowcową:

Średniowieczne ocieplenie i poprawianie Wikipedii

James Hansen, jeden z najbardziej znanych klimatologów wspierających teorię globalnego ocieplania wskutek działalności człowieka w 1981 r. jasno wyróżnił średniowieczne ocieplenie, jak i małą epokę lodowcową:

Średniowieczne ocieplenie i poprawianie Wikipedii

 

Pierwsza grafika szybko jednak wypadła z następnego raportu IPCC. Dlaczego wypadła to nie jest tajemnicą: zmienność klimatu w danych wiekach sugeruje, że po pierwsze obecne łagodnienie klimatu może być powodowane naturalną zmiennością i po drugie tego typu zmiany jakie doświadczamy obecnie nie są niczym nowym nawet w relatywnie współczesnej historii ludzkości. Za średniowieczne ocieplenie trudno przecież obwiniać technologię z X wieku, zaś obecne niewielkie ocieplenie sugeruje, że po prostu wychodzimy z małej epoki lodowcowej, czyli klimat łagodnieje po ochłodzeniu, a nie jest sterowany przez przemysłową działalność człowieka.

Wikingowie, którzy w okresie średniowiecznego ocieplenia założyli kolonie na południowych wybrzeżach Grenlandii byli w stanie prowadzić tam hodowlę zwierząt i uprawiać rolę. Wygnało ich dopiero chłodzenie klimatu podczas małej epoki lodowcowej. No jakże to, spyta ktoś, toż to musiało znaczyć, że lodowce na Grenlandii musiały być znacznie mniejsze niż obecnie, podobnie jak mniej musiało być arktycznego lodu na morzu. I pomimo tego oceany nie zalały terenów Europy? A linie brzegowe pomimo tego ocieplenia prawie pokrywały sie z obecnymi? Dokładnie przez tego typu pytania średniowieczne ocieplenie stało się dla obecnego klimatologicznego establishmentu tematem bardzo niewygodnym. Jak to stwierdził Chris Folland z Hadley Centre: "Średniowieczne ocieplenie rozcieńcza nasze przesłanie raczej znacząco".

Podczas wysłuchania przed jedną z komisji w amerykańskim Senacie w grudniu 2006 roku, geofizyk i geolog dr David Deming z Uniwersytetu Oklahoma podzielił się swoim doświadczeniem w tej materii. W 1995 r. dr Deming opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym Science krótki artykuł o ociepleniu rzędu 1 °C, które następuje w ostatnich 150 latach. Jakiś czas potem otrzymał on od jednego z najbardziej znanych klimatologów e-maila, który wyłożył Demingowi sprawę bardzo jasno: "Musimy pozbyć się średniowiecznego optimum klimatycznego".

Kilka lat później przedstawiono słynną grafikę temperatur z krzywą hokejową, gdzie faktycznie pozbyto się zarówno średniowiecznego ocieplenia, jak i małej epoki lodowcowej:

Średniowieczne ocieplenie i poprawianie Wikipedii

Klimatologiczny establishment wkłada dużo wysiłku w pomniejszanie znaczenia zarówno znaczenia ocieplenia średniowiecznego, jak i generalnie naturalnej zmienności klimatu, a nawet podejmuje próby napisania historii od nowa. I nie chodzi tylko o działalność na poziomie naukowych czasopism.

Ilustruje to historia szeregu klimatycznych haseł na Wikipedii - popularnym, choć często płytkim źródłem naukowej wiedzy. Otóż brytyjski dżentelmen, nijaki William Connolley z wykształcenia informatyk i aktywny członek partii Zielonych rozpoczął na Wikipedii od 2003 roku swoją klimatyczną krucjatę. Connolley osobiście napisał lub kompletnie przedytował 5428 unikatowych artykułów dotyczących globalnego ocieplenia, efektu cieplarnianego i modeli klimatycznych. 14 lutego 2003 r. rozpoczął on "przycinanie" artykułu o małej epoce lodowcowej, 14 lipca tego samego roku Connolley ocenzurował artykuł na temat średniowiecznego ocieplenia (ang. Medieval Warm Period). W październiku jego uwaga skierowała sie na promowanie (nie)sławnej krzywej hokejowej swojego dobrego znajomego zresztą Michaela Manna i na krytykę znanych naukowców sceptycznych wobec twierdzeń o powodowanym aktywnością człowieka globalnym ociepleniu (Richard Lindzen i Fred Singer). Obiektem ostrej krytyki Connollego na Wikipedii stali się także specjaliści od średniowiecznego ocieplenia Willie Soon i Sallie Baliunas z Harvardzkiego Smithsonian Center for Astrophysics.

Co jeszcze gorsza, Connolley obdarowany został przywilejem administratora, który wykorzystywał do blokowania bardziej wyważonych oponii. Gdy Connolleyemu nie podobał się jakis artykuł po prostu go usuwał a ich autorów blokował - ofiarą tego typu praktyk padło ponad 500 wikipedyczmych artykułów i ponad 2000 zablokowanych autorów. Z kolei akolici globalnego ocieplenia byli przez Connolleyego nagradzani wikipedycznymi błogosłowieństwami. W ten sposób Connolley zamienił Wikipedię na swoje prywatne narzędzie służące propagowaniu jego misyjnej aktywności.

Warto mieć to w pamięci, gdzy czyta się wikipedyczne artykuły na ten temat.

Po ciężkiej misjonarskiej pracy na Wikipedii Connolley wspólnie z dwoma innymi autorami napisali do Bulletin of the American Meteorological Society artykuł, gdzie tryumfalnie obwieścili, że powszechne przekonanie, które panowało wśród naukowców w latach 70-tych ubiegłego wieku, że Ziemię czeka nie ocieplenie, ale nowa epoka lodowcowa jest tylko mitem (więcej o tym przekonaniu pisałem tutaj). Wcześniej naturalnie odpowiednio wyedytowano wikipedyczne wpisy na ten temat.

Tak się robi globalne ocieplenie!

 

**********
Wikipedyczne misjonarstwo Williama Connolley opisały The Telegraph i National Post.
**********

Paramenter
O mnie Paramenter

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie