Natenczas Wojski... Natenczas Wojski...
147
BLOG

Podręczny słowniczek polityczny. Cz.1.

Natenczas Wojski... Natenczas Wojski... Polityka Obserwuj notkę 3

Dzisiaj, w inauguracyjnym wykładzie zajmiemy się mało eleganckim rzeczownikiem szambo, spopularyzowanym wśród ludu pracującego miast i wsi przez przywództwo partyjno - rządowe oraz koalicjantów i akolitów, rzeczownikiem robiącym zawrotną karierę także w terenowych przedstawicielstwach rządzących partii z przyległościami oraz tzw. jednostkach samorządu terytorialnego, porażonych herbaciarzami - geszefciarzami PO/PSL, jak jabłoń parchem.

Na początek, żeby nie wyważać otwartych drzwi, sięgnijmy po definicję tego słowa, do "księgi mądrości" najwyższych czynników partyjno - rządowych, nie wyłączając Pą Presidą Palace, do Wikipedi:

Szambo[1] lub dół chambeau[2] (od fr. nazwiska Chambeau[3][4]) – podziemny zbiornik zazwyczaj bezodpływowy, wykonany np. z betonu, do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Szamba mogą być podłączone do systemu kanalizacji miejskiej, gdzie stanowią rodzaj zbiornika retencyjnego zapobiegającego zatykaniu się uzbrojenia podziemnego. W przypadku braku takiego połączenia, budowane są pojemniejsze szamba bezodpływowe, z których nieczystości są wywożone przez tabor asenizacyjny bezpośrednio do punktów zlewnych.

Mając na jakiejkolwiek płaszczyżnie do czynienia z szambem, należy zachować szczególne środki ostrożności ponieważ:

W wyniku beztlenowego rozkładu ścieków powstaje dwutlenek węgla, a także – zależnie od ich zawartości – pewna ilość toksycznych gazów, jak metan czy siarkowodór. Stężenie toksycznych gazów może być wysokie, nawet zagrażające życiu, zwłaszcza gdy nie zostanie zapewniona odpowiednia wentylacja szamba. Najwięcej gazów gromadzi się w błotnistym osadzie na dnie zbiornika. Wystarczy na niego nadepnąć, by stężone gazy uniosły się w górę. Zatrucie może nastąpić natychmiast. Dlatego nigdy nie powinno się ryzykować wchodzenia do zbiornika, który nie został odpowiednio przewietrzony i oczyszczony ze ścieków. Nie wolno też tego robić bez osoby asekurującej.

http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/bezpieczne-szambo,38_807.html

 

W dalszej części zapoznamy się z deklinacją rzeczownika  szambo:

  1. mianownik (kto? co?) - szambo
  2. dopełniacz (kogo? czego?) - szamba
  3. celownik (komu? czemu?) - szambu
  4. biernik (kogo? co?) - szambo
  5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) - z szambem
  6. miejscownik (o kim? o czym?) - o szambie
  7. wołacz  - O, szambo!

 

Nie zamykajmy się jednak w sferze rozważań czysto teoretycznych i na koniec dzisiejszego wykładu, poznajmy ukryte pod linkiem pozawerbalne znaczenie rzeczownika szambo:

http://niezalezna.pl/68013-rok-temu-wybuchla-afera-tasmowa-przypominamy-najwazniejsze-fakty-i-cytaty

 

Bardzo serdecznie dziękuję za uwagę.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka