Cyt.: "W przeszłości Gwiazdą Polarną były Thuban i Kochab (β Ursae Minoris). Około roku 2600 α Ursae Minoris będzie równie odległa od bieguna co γ Cephei (Alrai w gwiazdozbiorze Cefeusza), która to będzie kolejną gwiazdą polarną. Następnie gwiazdami polarnymi będą kolejno: Alderamin (α Cephei) około roku 7000, Wega (α Lyrae) około roku 14000 i ponownie Thuban około roku 24000." http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Polarna
Takie założenia przyjmuje się, ponieważ ktoś kiedyś przyjął, że ruch precesji Ziemi zakreśla okrąg na nieboskłonie."
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Praezession.svg/200px-Praezession.svg.png
Ruchy osi planety (precesję oznaczono niebieską literą "P").
Dodane z komentarza poniżej:
EINE: "(...) ta "falbanka" na okręgu precesyjnego ruchu jest spowodowana innymi przyczynami niż precesja. Nazywa się ten drugi ruch "nutacją" i jest wywołany siłami pływowymi Słońca i Księzyca na oś Ziemi [powodują jej wahania].czyli jesli tu jest helisa [w co wątpię bo helisa jest krzywą przestrzenną,a nie płaską] to jest to krzywa będąca wypadkową dwóch ruchów: precesji osi ziemskiej oraz drgań tej osi."
Precesja żyroskopu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Gyroscope_precession.gif/220px-Gyroscope_precession.gif
"Precesja z okręgiem zakreślanym przez oś ziemską":
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Precession_animation_small_new.gif
To jest hipotetyczna oś oczywiście (i nie tak realna, jak pręt przyczepiony do koła lub kuli na filmach, które Snafu zalinkował w komentarzu pod notką.)
Oś ziemska kreśli okrag na tle nieba. I ruch ten trwa (podobno) około 26 000 lat (Muki podaje inne liczby :-)) , a okres ten nazwano kiedyś rokiem platońskim, który podobno trwa 25 700 lat (Muki podaje inne liczby ;-)) "Według wyliczenia którego dokonał Michał Kamieński długość ta wynosi około 25 800 lat, po 2150 na każdy znak Zodiaku w którym przebywał punkt równonocy wiosennej."
Możecie się zdziwić trochę, ale według mnie nie wiadomo, jakie gwiazdy rzeczywiście będą kolejnymi gwiazdami polarnymi, ponieważ nikt nie może mieć 100% pewności, że na przestrzeni wielu tysięcy lat nie następuje taka zmiana ruchu Ziemi i Układu Słonecznego, w którego konsekwencji precesja może być określona nie za pomocą okręgu, lecz na przykład spirali lub helisy. Według oficjalnej hipotezy (ruchu precesyjnego po okręgu) po około 2000 lat gwiazdą polarną będzie Alrai w Cefeuszu, a po około 28 000 lat znów alfa Ursae Minoris - najjaśniejsza gwiazda Małej Niedzwiedzicy.
Tu mamy okrąg precesyjny:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Precession_N.gif/280px-Precession_N.gif
W jego centrum znajduje się punkt niebieskiego bieguna północnego zaznaczony na czerwono, a gwiazdą polarną jest gwiazda alfa Ursae Minoris - najjaśniejsza gwiazda Małej Niedzwiedzicy (na rysunku "na godzinie 12.tej"). I ta gwiazda jest teraz nazywana Gwiazdą Polarną. Jak widać, ta gwiazda polarna nie zawsze wyznacza niebieski biegun północny.
A gdyby ruch precesyjny był ruchem nie po okręgu, lecz po helisie (jak sprężyna), to całkiem możliwe, że gwiazdą polarną jakiś czas temu była np. gwiazda Merak z Wielkiego wozy czyli Wielkiej Niedzwiedzicy. Natomiast punkt niebieskiego bieguna północnego (zodiakalny) wytyczałaby gwiazda - ostatnia w zydlu Wielkiego Wozu czyli Wielkiej Niedzwiedzicy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ursa_major_constelation_PP3_map_PL.jpg
Merak... "Ma nieco większe rozmiary niż Słońce (2,8 mln km średnicy) i temperaturę 9800K, świeci 69 razy jaśniej niż nasza Dzienna Gwiazda. Otoczona jest ponadto przez gazowy dysk, taki sam jak odkryte wokół Fomalhauta i Wegi. Nie zaobserwowano tam dotychczas żadnych planet, ale jest bardzo prawdopodobne że istnieją, bądź są właśnie w trakcie formowania. (...) Nazwa gwiazdy pochodzi od arabskiego słowa maraqq, oznaczającego „lędźwie” (niedźwiedzia)." - http://pl.wikipedia.org/wiki/Merak
A inne żródła podają, że maraqq znaczy "bok" lub... "pachwina". która "pachwina"? Ta pod ramieniem czy przy udach?
Po azerbajdżańsku merak (merac) znaczy... dzień Wniebowstąpienia, Wniebowstąpienie. Ciekawe...
" Rzeczywistość składa się z nieskończonego strumienia interpretacji postrzegania, które my, jednostki posiadające specyficzne członkostwo nauczyliśmy się odczuwać jako oczywiste. (...) Nasz odbiór rzeczywistości jest przez nas uznawany za tak niepodważalny, że podstawowe założenie magii traktujące go jedynie jako jeden z wielu opisów, niełatwo przyjąć poważnie."
" Don Juan - człowiek wiedzy i nauczyciel Carlosa Castanedy. -------------------------------------------------
dodatek z dnia 13.09.09
"Każdy człowiek tworzy swoją osobistą historię ze swojej własnej i jedynej w swoim rodzaju perspektywy. Po co w takim razie narzucać innym swoją wersję, jeśli będzie ona dla nich nieprawdziwa? Kiedy to zrozumiesz, nie będziesz odczuwać potrzeby obrony tego, w co wierzysz. Nie jest ważne to, aby mieć rację i dowieść innym, że są w błędzie. Postrzegaj każdego człowieka jako ARTYSTĘ, kogoś, kto ma ci do opowiedzenia jakąś historię. Wiedz, że to, w co wierzą inni, jest po prostu ich punktem widzenia, i że nie ma to z Tobą nic wspólnego." Don Miguel Ruiz
-------------------------------------------------
--------------------------------------------------
Moje notki "unifikacyjne":
1. Geometria kwantowa 1
2. Geometria kwantowa 2
3. Geometria Kwantowa 3 -wstęp do kwantowej grawitacji
4. Geometria kwantowa 4
5. Torusy
6. Prędkość grawitacyjna a stała Plancka
7. Kwanty światła i eter - część I.
8. Kwanty światła i eter - część II.
pozostałe notki w polecane strony
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie