ŻYCIE W NIEBYCIE ŻYCIE W NIEBYCIE
80
BLOG

BAMBUSOWE ŻYCIE

ŻYCIE W NIEBYCIE ŻYCIE W NIEBYCIE Polityka Obserwuj notkę 2

Dzisiaj nastąpi dalszy ciąg mojego ulubionego serialu pod tytułem Rzeźnia. Wycinka mniejszych narodów. Spektakularna zabawa w czystki etniczne.

W dniu dzisiejszym mamy ma tapecie HUMANITARNE wybijanie zębów ludności rasy tybetańskiej, wczoraj śliniliśmy się na tematy koreańskie, a w planie onegdajszym, zaliczyliśmy wyperfumowane ględzenie o Palestynie, Kosowie, Czeczenii, nie zapominając o głodzie w niejakiej Afryce.

My, naród, wyspecjalizowaliśmy się w rozrzewniającym wylewaniu łez. W załamywaniu obłudnych rąk. W ODFAJKOWYWANIU SŁUSZNYCH PROTESTÓW.

A mówiąc my, naród, mam na uwadze NARÓD ŚWIATOWY. Nie Azję, Europę, Amerykę dwukontynentalną, Australię, czy CZARNY LĄD, ale ludzkość zamieszkującą Ziemię. Ziemię Indian i Aborygenów. Plemion pozbawionych godności, wegetujących na poboczu NASZEJ egzystencji.

2

W Naszym Dzienniku znalazłem tekst o wystawie chińskich dokonań umysłowych. Najbardziej do mojej charłaczej wyobraźni przemówiła - armata i tak sobie miarkuję, że armata powinna być znakiem rozpoznawczym olimpiady w Chinach. 

Owsianko  

-------------------------------------------------

Do 4 czerwca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku można zwiedzać wystawę pt. "Tajemnice chińskiego geniuszu - odkrycia i wynalazki". Pokazuje ona, jak wiele pożytecznych wynalazków ludzkość zawdzięcza pomysłowości Chińczyków.

- W obliczu zbliżających się igrzysk olimpijskich w Pekinie ta wystawa być może skłoni osoby odwiedzające ją do zastanowienia się nad osiągnięciami chińskiej cywilizacji, która ma ponad 5 tysięcy lat - powiedział nam Andrzej Lachowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wynalazki prezentowane w czterech obszernych salach dotyczą wielu dziedzin życia, m.in. rolnictwa, medycyny, nauk ścisłych, wojskowości czy budownictwa. Rolnictwo zawdzięcza Chińczykom m.in. pierwszy pług, siewnik oraz wialnie.

Mało osób wie, że zasady wielu popularnych gier powstały w umysłach mądrych Chińczyków. Z tego kraju pochodzi na przykład gra w szachy, karty czy domino.


Dziełem Chińczyków są również przełomowe odkrycia w matematyce, takie jak system dziesiętny, liczby ujemne, ułamki, określili oni również zero. Wynaleźli także proch, lakę, wagę, liczydło, porcelanę czy papier. Pierwsi grali w cuju - najstarszą formę piłki nożnej, i golfa.

Wymyślili operę i teatr lalkowy. Dzięki Chińczykom mogły powstać pierwsze kompasy, sejsmograf czy maszyny oblężnicze. Na wystawie pokazane są także osiągnięcia starożytnej chińskiej medycyny, a więc dobrze znane wszystkim akupunktura, akupresura i ziołolecznictwo.

Wystawę przygotowała Polsko-Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Dong-Feng z Krakowa. Wszystkie modele zostały wykonane lub zakupione w Chinach. Wiele z eksponatów to liczące nawet ponad sto lat oryginały, np. metalowe i bambusowe domino, krosna, pług czy armata.

Adam Białous, Białystok

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=kl&dat=20080317&id=kl12.txt

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka