Grabienie liści w ogrodzie
Grabienie liści w ogrodzie
doswiadczonyogrodnik doswiadczonyogrodnik
24
BLOG

Jak zadbać o ogród jesienią?

doswiadczonyogrodnik doswiadczonyogrodnik Rozmaitości Obserwuj notkę 0
Jesień to słodko-gorzki okres dla każdego ogrodnika. Można bowiem podziwiać zmieniające się barwy liści i zbierać plony w sadzie czy warzywniku, ale trzeba również przygotować się na nadchodzącą zimę. Jak zadbać o ogród jesienią i jakie prace należy wykonać w tym okresie?

Sadzenie roślin

Wczesna jesień to odpowiednia pora na uzupełnienie rabat lub tworzenie efektownych soliterów i gęstych żywopłotów. Do połowy października można sadzić cebulki roślin, które mogą zimować w gruncie, czyli na przykład tulipany, hiacynty, irysy i szafirki. Można również posadzić iglaki, choć tutaj lepiej się pospieszyć i nie zwlekać dłużej niż do połowy września. Na przełomie października i listopada można posadzić krzewy i drzewka owocowe. Do późnej jesieni można sadzić również drzewa i krzewy liściaste (najlepiej rośliny sprzedawane w pojemnikach).

Zwalczanie chorób i szkodników

Jeżeli nie wiemy, jak zadbać o ogród jesienią, wówczas warto zrobić dokładny rekonesans posesji. Należy przyjrzeć się każdej roślinie pod kątem objawów wskazujących na działanie szkodników lub chorobotwórczych patogenów. Mogą to być na przykład dziury w liściach, niepożądani „lokatorzy” (np. gąsienice), przebarwienia, biały lub szary nalot, czarne plamki itp. Warto pamiętać, że szkodniki i choroby mogą zaatakować nie tylko rabatę czy drzewa, ale również trawnik (więcej TUTAJ). W razie zauważenia objawów należy rozpoznać przyczynę problemu i zastosować odpowiedni środek (grzybobójczy lub owadobójczy).

Przygotowanie roślin do zimy

Jak zadbać o ogród jesienią, aby wszystkie rośliny przetrwały do wiosny? Przede wszystkim należy upewnić się, które gatunki dobrze zimują w polskim klimacie, a które wymagają ochrony przed mrozem. Wrażliwe rośliny trzeba osłonić kopczykiem usypanym z ziemi lub ściółką z kory, a dodatkowo przykryć gałązkami świerkowymi, słomą lub białą agrowłókniną. Niektóre rośliny nie są w stanie przetrwać zimy na zewnątrz, dlatego trzeba usunąć je z ogrodu i wstawić do pomieszczenia.

Popularne rośliny niezimujące na zewnątrz (w Polsce) można podzielić na:

  • rośliny przechowywane w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach, np. kanna, mieczyk, dalia, begonia bulwiasta;
  • rośliny przechowywane w cieple i z dostępem światła, np. pelargonia, koleus.

Pielęgnacja trawnika

Mniej więcej w połowie października ogrodnicy po raz ostatni w tym sezonie sięgają po kosiarkę do trawy. Koszenie przed zimą wymaga bardzo dokładnego usunięcia ściętej trawy. Dlaczego? Otóż jesienią woda paruje wolniej niż w lecie i pod skoszoną trawą gromadzi się wilgoć, która może przyczynić się do chorób grzybiczych trawnika. Z tego samego powodu należy systematycznie usuwać opadłe liście. Jak zadbać o ogród jesienią, aby wzmocnić trawnik? Warto przeprowadzić aerację dla lepszego przepływu wody i napowietrzenia gleby, a także zastosować specjalny jesienny nawóz do trawy.

Jesienne prace porządkowe

Jesień w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z regularnym grabieniem suchych liści, co czasami przypomina syzyfową pracę. Co ważne, opadłych liści nie trzeba palić. Można usypać z nich kopczyk dla jeży lub przeznaczyć je na kompost. Suche liście można również wykorzystać do ściółkowania rabat. Oprócz liści należy usunąć także obumarłe gałązki drzew i krzewów, chwasty, porażone części roślin (chore rośliny należy spalić) oraz suche kwiatostany. Przed zimą warto również zabezpieczyć przed śniegiem meble ogrodowe i elementy małej architektury, np. poprzez szczelne owinięcie folią lub plandeką.

Jak zadbać o ogród jesienią? Pozostałe prace ogrodowe

Niektórzy ogrodnicy będą mieli więcej pracy, ponieważ dodatkowych zabiegów wymagają m.in. oczka wodne, pnącza i rośliny zimozielone. Jak zadbać o ogród jesienią przed nadchodzącymi mrozami? Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w artykule „Co robić jesienią w ogrodzie?”. Więcej obowiązków mają również osoby, które posiadają warzywnik lub sad. Jednak w tym okresie prace ograniczają się głównie do przyjemnej czynności, jaką bez wątpienia są zbiory samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. Część plonów można zamrozić lub przechowywać w piwnicy, z innych można przyrządzić ulubione przetwory.


Jestem ogrodnikiem z zawodu i z zamiłowania

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości