Aleksander Hamilton
Aleksander Hamilton
Piotr Glownia Piotr Glownia
1358
BLOG

Amerykańska Szkoła Ekonomiczna - czyli Polska mocarstwem w 20lat

Piotr Glownia Piotr Glownia Polityka Obserwuj notkę 18

Amerykańska Szkoła Ekonomiczna - czyli jak zrobić Polskę w 20 lat w gospodarczą potęgę i mocarstwo.

Ten kapitalizm powstał w USA po wojnie domowej i trwał tam aż do połowy XX wieku. 2 sierpnia 2011 Amerykanie będą sobie w brodę pluć, że nie zatrzymali go na dłużej. Powstał w celu zapewnieniu USA państwowej samowystarczalności i niezależności od handlu z zagranicą. Spełnił swoją obietnicę w 100% i zapewnił USA jak i wielu innym państwom stosującym go nawet teraz w XXI wieku potęgę gospodarczą, najnowsze technologie i wysoki poziom życia ich mieszkańcom. Japonia? Korea Południowa?

Na ten nieliberalnego kapitalizmu system składają się trzy główne założenia:

1. Wspieranie przemysłu. Protekcja przemysłu poprzez selektywnie wysokie cła (USA 1861–1932) i nawet przez udogodnienia i państwowe inwestycje (USA 1932–70). Protekcjonizm stoi w sprzeczności do idei wolnego handlu promowanego przez liberalny kapitalizm.

2. Stworzenie fizycznej infrastruktury. Państwowe inwestycje w tworzenie docelowych wewnętrznych usprawnień (szczególnie w infrastrukturę transportową). To także obejmuje państwową ingerencję i regulację prywatnie trzymanego kapitału pracującego tak aby one spełniały oczekiwania w nich pokładane przez potrzeby narodu.

3. Stworzenie infrastruktury finansowej. Rządowy bank z zadaniami promującymi wzrost produktywnych przedsiębiorstw w miejsce zabawy w czczą spekulację. Bank z prawami do rządowej emisji państwowego pieniądza i udzielaniem państwowego kredytu (przykłady neomerkantylizmu w USA: First Bank of the United States, Second Bank of the United States i National Banking Act).

Henry C. Carey, czołowy amerykański ekonomista i doradca Abrahama Lincolna w swojej książce "Harmony of Interest" przedstawia dwa dodatkowe fundamenty neomerkantylizmu, które odróżniają go od liberalizmu Adama Smitha i marksizmu Karla Marksa:

1. Rząd wspiera rozwój nauki i publicznej edukacji poprzez publiczne "powszechne" szkoły i inwestuje w kreatywne badania naukowe poprzez granty i subsydia.

2. System zaprzecza istnieniu walki klas w imię "Hamony od Interests" (pl. harmonii interesów) pomiędzy posiadaczami kapitału i robotnikami, rolnikami i pracownikami, pomiędzy klasą bogatych i pracującą klasą.

Amerykańska Szkoła Ekonomii reprezentuje intelektualne dziedzictwo Aleksandra Hamiltona, który w "Report on Manufacturers" argumentował, że USA nie będzie mogła stać się w pełni niepodległym krajem aż się stanie samowystarczalna we wszystkie konieczne gospodarcze produkty. Hamilton oparł się w części na udanych reżimach Francji Colberta i merkantylistycznej Anglii Elizabety I, podczas kiedy odrzucał twardsze aspekty merkantylizmu jak potrzebę szukania koloni dla zapewnienia rynków zbytu.

Wolnorynkowy ...ehem.. "Free Trade Fallacy". Trzeba pamiętać, że żaden kraj wymuszający i promujący wolny rynek nie stał się bogaty na wolnym rynku. Teraz jednak namawiają kraje rozwijające się, aby stosowały wolny rynek.

Neomerkantylizm zawiera w swoim systemie pewne aspekty liberalizmu. Dla przykładu regulację cen. Chcę to nadmienić ponieważ, Carey napisał w "Harmoni of Interests" następująco o różnicach pomiędzy liberalizmem (systemem brytyjskim), a neomerkantylizmem (systemem amerykańskim):

"Dwa systemy są przed światem;... Jeden dopatruje się zwiększającej się potrzeby handlu; Drugi dopatruje się zwiększającej potrzeby zwiększania potencjału gospodarczego do utrzymania go. Jeden dogląda sabotażu Hindusów i utopienia reszty świata do jego poziomu; Drugi do podwyższenia standardów człowieka poprzez cały świat do naszego poziomu. Jeden ogląda się za pauperyzmem, ignorancją, depopulacją i barbarzyństwem; Drugi do zwiększenia bogactwa, komfortu, inteligencji, solidarności i cywilizacji. Liberalizm szuka totalnej wojny światowej; Neomerkantylizm szuka uniwersalnego pokoju. Ten pierwszy system jest systemem brytyjskim; Ten drugi system możemy być dumni nazywając systemem amerykańskim, ponieważ to jest jedyny system wymyślony ku podwyższeniu i wyrównaniu kondycji człowieka poprzez cały świat."

Jeśli chcemy zbudować przez 20 następnych lat Polskę w drugą Japonię to musimy w Polsce powiedzieć liberalizmowi i wolnemu rynkowi stanowcze NIE i brać przykład tak jak Japończycy 40 lat temu z amerykańskiego geniuszu i z amerykańskiej pomysłowości!

Źródło: https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/American_School_%28economics%29

Jestem Sarmatą, słowiańskim Polakiem, tradycjonalistycznym konserwatystą ideologii politycznego sarmatyzmu z edukacją informatyka. Mieszkam w Szwecji całe moje dorosłe życie i moim ideałem dobrze zarządzanego państwa jest Japonia, Singapur i Korea Południowa, a Szwecja anty-ideałem. Nigdy się nie zintegrowałem w Szwecji i żyję poza nawiasem jego społeczeństwa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Polityka