Dieta w trakcie świąt to coś, co często spędza sen z powiek. Czy będąc na diecie w okresie świątecznym powinieneś zrezygnować z tradycyjnych dań? Czy cały wysiłek i wypracowane efekty pójdą na marne? Trzymać dietę na Wielkanoc, czy jednak sobie odpuścić?
Będąc na diecie, z całą pewnością nie należy bać się świąt ani unikać potraw świątecznych. Skoro w jeden dzień nie jesteśmy w stanie schudnąć, nie powinniśmy się martwić, że w ciągu 24 godzin zaprzepaścimy całą swoją dietę. Święta to z pewnością nie czas na dodatkowy stres związany z dietą. To czas, który powinniśmy spędzać z naszymi bliskimi nie rozmyślając czy od dwóch smakołyków przytyjemy.
Aby nabrać kilogram tkanki tłuszczowej, musielibyśmy zjeść ok. 7000 kalorii, co jest ciężkie do osiągnięcia w jeden dzień. Ale świąteczne potrawy potrafią być bardzo kaloryczne. Kilka posiłków przy suto zastawionym stole to zagrożenie dla naszego bilansu dietetycznego.
Jak jeść zdrowo na Wielkanoc?
Wybieraj te potrawy, na które masz ochotę. O wiele ważniejszą kwestią od tego, co wybierzesz, jest to, ile tego zjesz. We wszystkim należy zachować umiar. Unikaj świątecznego przejedzenia się, po którym będziesz czuł się ciężko i sennie. Zjedz swoje ulubione potrawy bez wyrzutów sumienia, ale nie traktuj świąt jako dobrą wymówkę do objadania się.
Możesz przygotować zdrowszą alternatywę świątecznych potraw. Chcąc odżywiać się zdrowo, nie trzeba rezygnować z wielkanocnych potraw. Wystarczy zamienić kilka składników i przygotować potrawę w inny sposób i już jesteśmy w stanie zaoszczędzić kalorie. Cukier wymień na ksylitol, smażenie na głębokim tłuszczu zastąp pieczeniem, śmietanę - jogurtem, a kaloryczne słodycze owocami. Świąteczne ciasto marchewkowe, pieczone jabłko, pełnoziarniste pierogi albo ryba z piekarnika – to tylko kilka kulinarnych inspiracji. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć alternatywne przepisy, które pokazują, że zdrowe jedzenie wcale nie musi być pozbawione smaku.
Postaraj się w te dni unikać wysokokaloryczych alkoholi. Zamiast drinków z słodkimi syropami albo piwa wybieraj alkohole wytrawne. Spożywaj je tylko okazyjnie i w umiarkowanych ilościach. Oczywiście alkoholu powinny unikać osoby chore, biorące leki oraz kobiety w ciąży.
Detoks przed świętami?
Na forach internetowych można spotkać się z opinią, że przed świętami warto przejść na detoks warzywno-owocowy. Czy rzeczywiście ma to sens?
W mojej opinii zdecydowanie nie, ponieważ może to się skończyć napadem na jedzenie i w efekcie końcowym zjemy więcej niż chcieliśmy. Dodatkowo, takie celowe ograniczenia nie wpływają dobrze na nasze relacje z jedzeniem. Jeśli chcemy wprowadzić krótki post – dużo lepiej zrobić to tylko w Wielki Piątek i Sobotę. Polegać on może po prostu na pominięciu posiłków poprzedzających kolację. Dzięki temu „oszczędzimy” trochę kilokalorii przed wielkanocnym śniadaniem, lecz jednocześnie nie odbije się to znacząco na naszej psychice.
Jak wrócić do formy po świętach?
Przede wszystkim - nie przesiedźmy całych świąt przy stole. Pierwszy i drugi dzień świąt to dobra okazja na spacer z rodziną albo wspólny wypad na rower. Pamiętaj o tym, aby już po świętach wrócić do swoich nawyków i do swojej diety, tak aby ten okres nie ciągnął się przez kolejne tygodnie. Im szybciej wrócisz do „normalności”, tym łatwiej Ci będzie trzymać się swoich założeń, a świąteczne grzeszki nie odbiją się na Twojej sylwetce.
Nie musisz mieć wyrzutów sumienia z powodu jednego dnia nietrzymania diety. Pamiętaj, warto zachować umiar w jedzeniu i wybierać zdrowsze alternatywy, ale święta to nie czas na restrykcje dietetyczne.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim.
Inne tematy w dziale Rozmaitości