Internety obiega jak szalone zdjęcie Indianki z Amazonii, karmiącej własną piersią małego dzika. Do drugiej piersi kobieta przytula śpiące dziecko. Fotografię powielają namiętnie ci, którzy zamienili swoje zdjęcia profilowe na fotografie dzików. Zdziczeli jeszcze bardziej, można powiedzieć, choć wydawało się to niemożliwe. Znam paru takich, którzy zamiast zdjęcia dzika powinni dać na swój profil zdjęcie świni, ale to osobny temat.
Wracajmy do zdjęcia Indianki ze dzikiem i dzieckiem. Swego czasu fotoreporter, który pstryknął tę fotkę, wygrał nią nagrodę Pulitzera. Według opisu mały dzik został sierotą, ponieważ jego matkę zastrzelili kłusownicy. Indianie znaleźli go w lesie i przynieśli do wioski.
To wzruszające zdjęcie jest wykorzystywane dziś w walce politycznej z kaczystowskim rządem, który chce doprowadzić do „rzezi”, „zagłady”, „pogromu” polskich dzików roznoszących zarazę i wydał już „wyrok na matki i dzieci” (na razie włochate, ale kto wiem, może jak się Kaczor rozhula, to pójdzie śladami króla Heroda?). Zdjęcie karmiącej Indianki chodzi na FB z takim oto „duszoszczipatielnym” podpisem:
„Ludzka matka karmi go, aby żył... aby żył.... aby żył... życie jest naszą istotą, nie interesy, prawa koncernów, idee polityków, TYLKO ŻYCIE...” – po czym zamiast kropki jest wielkie emotikonowe serce.
Wzruszające, prawda? Tak pisać nie potrafi nawet Paolo Coehlo i najtwardszy leming musi uronić łzę, a potem podpisać petycję przeciwko „holocaustowi dzików”… a, sorry, to słowo jest zastrzeżone i obwarowane licznymi sankcjami, łącznie z finansowymi (a może – zwłaszcza finansowymi). Ok. Przeciwko EKSTERMINACJI.
Tyle że warto byłoby prześledzić losy tego dzika, ale za to nie daliby już panu dziennikarzowi Pulitzera. To ja powiem, jak było potem, byłem kiedyś w Ameryce Południowej, widziałem. Gdy dzik podrósł na indiańskim mleku, został upieczony i zjedzony, a ze zdartej z niego skóry zrobiono zapewne przepaskę biodrową dla tego malca z gołą pupą. W Amazonii bardzo często kobiety karmią własnym mlekiem włochate świnie hodowane w indiańskich osadach. To samo dzieje się w Papui (Indonezja, tam nie byłem), gdzie włochate świnie otaczane są szacunkiem większym niż dzieci. Śpią z ludźmi w szałasach, są karmione przez kobiety. Na koniec zabija się je strzałem z łuku, ćwiartuje i zjada.
Wracają do Amazonii, to sami Indianie też namiętnie polują na te dzikie świnie i wątpię, aby im się serce krajało, gdy zobaczą lochę z małymi. Na pewno nie opuszczają wtedy łuku… Innymi słowy, ten przemiły dziczek z nagrodzonego zdjęcia nie został przygarnięty z miłości, lecz potraktowany tak, jak dobra mięsna konserwa znaleziona przypadkowo w lesie. Szkoda, żeby się zmarnowała. Na dodatek to konserwa, która stale przybiera na wadze, więc szczególnie cenna.
Zbigniew Górniak
P.S.
Owszem, zdjęcie jest świetne, ale tu by można otworzyć drugą część dyskusji pod hasłem: jak wiele we współczesnej sztuce (bo fotografia jest sztuką) zależy nie od artyzmu dzieła, lecz od dopowiedzianego doń lub włożonego łopatą przesłania ideologicznego. Jako przykład podaję notka z GW na temat nagrodzonej właśnie Paszportem Polityki artystki teatralnej:
„Marta Górnicka, laureatka w kategorii teatr, powiedziała (ze sceny – dop. mój): - Teatr, który jest politycznie zaangażowany, powinien być głośny i przemawiać głośno z naszych scen i ulic. Powinien być obecny na scenach, póki wciąż jest to jeszcze możliwe. Górnicka organizowała m.in. "Konstytucję na Chór Polaków", czyli czytanie ustawy zasadniczej wspólnie przez m.in. aktorów, kibiców Legii i artystów z zespołem Downa.
Zbigniew Górniak
Zbigniew Górniak, reportażysta i felietonista. Prasa, radio, TV, Internet. Prozaik, autor kilku powieści współczesnych (m.in. Serce nr 62, Pulpa fikcyjna, Siostra i byk). Czasem rymuje, ale dla hecy, a nie z literackich ambicji.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo