Ziemię czeka nieuchronna katastrofa, ale ludzkość przetrwa pod warunkiem, że zasiedli inne planety - uważa Stephen Hawking, profesor matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge, autor tegorocznych wykładów BBC Reith Lectures.
Największe obecne niebezpieczeństwa dla ludzkości są stworzone przez nas samych: konflikt nuklearny, globalne ocieplenie, genetycznie zmodyfikowane wirusy. Postęp w nauce i technologii jest potrzebny i nieunikniony, jednak "coś może pójść nie tak" - ostrzega uczony.
Wprawdzie prawdopodobieństwo, że Ziemię spotka globalny kataklizm jest - w ocenie Hawkinga - obecnie niskie, to scenariusz taki jest pewny w perspektywie tysiąca do dziesięciu tysięcy lat. - Musimy myśleć o podboju kosmosu. To jedyna szansa dla ludzkości - mówi profesor. Jest przy tym przekonany, że nie uda nam się zasiedlić innych planet w ciągu nadchodzącego stulecia.
Hawking zwracał już uwagę na ryzyko związane z rozwojem technologii - konkretnie sztucznej inteligencji (AI). - Powstanie pełnej sztucznej inteligencji mogłoby zwiastować koniec ludzkości. Taka inteligencja może się sama przeprogramować i prześcignąć nas, bo ludzie są ograniczeni powolną, biologiczną ewolucją - mówił. Jednak są sposoby, aby tego uniknąć. - Nie zatrzymamy rozwoju cywilizacyjnego, ani go tym bardziej nie odwrócimy. Musimy jednak w porę dostrzec zagrożenia i nauczyć się je kontrolować. Nowe pokolenia naukowców powinny pamiętać, że postęp technologiczny i naukowy zmienia świat i że ich obowiązkiem jest pomóc szerszej publiczności go zrozumieć. Ważne jest, aby upewnić się, że te zmiany idą w dobrym kierunku. Żyjąc w demokratycznych społeczeństwach, wszyscy mamy obowiązek poznać podstawowe zasady, jakie rządzą nauką, bo wszyscy w jakimś stopniu będziemy podejmować decyzje dotyczące przyszłości - mówił Hawking.
Prof. Stephen Hawking od wielu lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, ma paraliż większości ciała. Z otoczeniem porozumiewa się za pomocą komputera sterowanego ruchem oczu. Nie przeszkadza mu to jednak aktywnie uczestniczyć w pracach akademickich.
Tematem wykładów "The Reith Lectures" organizowanych przez BBC będzie w tym roku czarna dziura. Pierwszy wykład prof. Hawkinga odbędzie się 26 stycznia.
źródło: BBC
BG
Inne tematy w dziale Technologie