TAURON uruchomił magazyn energii, do którego trafia prąd wyprodukowany przez farmę wiatrową. Oparty jest na ogniwach litowo-tytanowych, ma moc 3 MW i pojemność 774 kWh.
System magazynowania energii powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik na Opolszczyźnie. Głównym zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach.
- Odnawialne Źródła Energii charakteryzują się wysokim poziomem niesterowalności. Energetyka od wielu lat próbuje zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zadaniem magazynu jest efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farmy wiatrowej Lipniki, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
- Magazyn w Cieszanowicach to jeden z elementów naszych działań w obszarze rozwijania technologii magazynowania energii. W tym przypadku lokalizacja jest najkorzystniejsza, ponieważ stacja ta współpracuje ze zlokalizowaną w odległości 7,5 km od niej farmą wiatrową Lipniki, również należącą do Grupy TAURON. Moc samej farmy wynosi ok. 30 MW. Magazyn już teraz świadczy usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci – wyjaśnia Szczeszek.
Sterowanie pracą magazynu jest możliwe z poziomu Dyspozycji Stacyjnej wysokich napięć, jak również, w określonych przypadkach, z poziomu dedykowanej aplikacji do obsługi pracy magazynu.
Magazyn energii lekiem na niestabilność
Farmy wiatrowe, spośród wszystkich OZE, mają w Polsce największy udział w produkcji energii elektrycznej. Charakteryzują się przy tym, w porównaniu z innymi źródłami, dużą zmiennością wielkości wytwarzanej energii.
- Doświadczenia, które zdobywamy w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu w Cieszanowicach mogą zostać wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie zainstalowane są niestabilne źródła energii – mówi Patryk Demski, wiceprezes Grupy TAURON.
- Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne są również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii – wyjaśnia wiceprezes Demski.
Przedstawiciele koncernu podkreślają, że zdecydowali się na budowę magazynu, ponieważ operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Energetyczni giganci inwestują w OZE
Budowę przemysłowego magazynu energii planuje też inna państwowa spółka energetyczna. PGE chce ulokować go w Żarnowcu, przy elektrowni szczytowo-pompowej. O mocy 200 MW i pojemność 820 MWh ma być największym w Europie.
Oprócz inwestycji w wytwórcze moce OZE, TAURON do takich działań zachęca także swoich klientów. Przekonuje, że fotowoltaika to oszczędność dla biznesu i może o 80% zmniejszyć koszty energii elektrycznej ponoszone przez firmy. Przygotował ebook, w którym opisuje, jak zabrać się za produkowanie własnego prądu.
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka