200 MW i 820 MWh – to parametry największego w Europie magazynu energii, jaki planuje zbudować PGE. Projekt ma być realizowany w Żarnowcu, gdzie działa należąca do spółki elektrownia szczytowo-pompowa.
- Grupa PGE pracuje nad budową największego magazynu energii w Europie. Projekt otrzymał, jako pierwszy w Polsce, promesę koncesji na magazynowanie energii. Celem strategicznym Grupy w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych – opowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Instalacja hybrydowa – moc i bezpieczeństwo
Całe przedsięwzięcie polega na połączeniu elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec o mocy 716 MW z bateryjnym magazynem energii o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. Powstała w ten sposób instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce, ma być w stanie świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).
Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, magazyn będzie także pełnił funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla niestabilnych źródeł energii odnawialnej, czyli lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE.
Projekt ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej. Energetyczna spółka szuka także partnerów biznesowych, którzy zdecydują się współfinansować inwestycję.
Energetyczny hub połączy się z Litwą
Lokalizacja projektu oddalona jest o ok. 10 km od Morza Bałtyckiego, na którym PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. Ok. 30 km od elektrowni Żarnowiec i planowanego magazynu energii znajduje się należąca do Grupy PGE Farma Wiatrowa „Lotnisko” o mocy ok. 100 MW z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 MW, w tym m.in. o wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Wszystkie wymienione aktywa Grupy PGE będą połączone z krajowym systemem energetycznym poprzez stację elektroenergetyczną „Żarnowiec" 400/110 kV znajdującą się ok. 2 km od elektrowni i planowanego magazynu, a także przez stację elektroenergetyczną „Choczewo” 400 kV budowaną na potrzeby morskich farm wiatrowych w niedalekiej odległości (ok.15-20 km) od stacji Żarnowiec. Takie połączenie umożliwi integrację zielonej energii elektrycznej wytworzonej w tych jednostkach oraz zwiększy ich elastyczność i sterowalność.
- Potencjał planowanej instalacji hybrydowej może również okazać się pomocny dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów bałtyckich. Będzie mieć również wpływ na konkurencyjność rynków energii oraz synchronizację systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej poprzez projekt Harmony Link, będący międzysystemowym połączeniem do wymiany energii elektrycznej między Litwą i Polską. Dzięki temu połączeniu system elektroenergetyczny Litwy zostanie połączony z polskim systemem za pomocą podmorskiego kabla o długości 330 kilometrów między stacjami elektroenergetycznymi w Żarnowcu i Dorbianach na Litwie – tłumaczą przedstawiciele PGE.
PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Ma 5,5 mln klientów, odpowiada za wytwarzanie ponad 40% prądu w kraju, posiada 10% udziału w rynku OZE.
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka