Anka K Anka K
2584
BLOG

"Ślady stóp" - droga do Santiago de Compostela

Anka K Anka K Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Od 20 stycznia 2017 na ekranach polskich kin możemy obejrzeć hiszpański film "Ślady stóp". Film ten dobrze oddaje atmosferę panującą wśród pielgrzymów oraz piękno hiszpańskich krajobrazów na trasie ich pieszej wędrówki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. 

Fenomenem jest, żew XXI wieku piesze pielgrzymki do Santiago de Compostelo co roku stają się coraz popularniejsze. Zwykle w miesiącach letnich tysiące ludzi idzie samotnie lub w nielicznej grupie  średniowiecznymi szlakami. Upał, czasami deszcz, duży wysiłek fizyczny, nieraz brak przydrożnych sklepików oraz nocleg nawet w kilkudziesięcioosobowych zimnych salach to częste doświadczenie pielgrzyma. Ta wędrówka wiąże się z poznawaniem własnych możliwości, uczeniem się radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach oraz z "odnową" psychiczną i fizyczną. Dla katolików jest to głębokie przeżycie duchowe. Nieraz późnym wieczorem, w ciemności przemęczony pielgrzym wędruje w poszukiwaniu wymarzonego albergue, tj. schroniska dla pielgrzymów, nie będąc pewny czy nie zszedł z wyznaczonego szlaku. A pomimo to wszyscy latami wspominają tę wędrówkę i wiele osób powraca na camino w kolejnych latach. 

Często szlak ma około 800 km, ale są również znacznie dłuższe, jak np. przedstawiony poniżej na mapce szlak z Moskwy, przez Smoleńsk, Wilno, tereny Polski, Niemiec i Francji do Hiszpanii, tzw. Via Regia.

image

Na terenie Polski oznakowanych jest więcej szlaków niż pokazane na tej mapce, opis ich znajduje się na stronie Drogi św. Jakuba w Polsce.

Wszystkie szlaki oznakowane są "muszlą", np.:

    image     image     image


Pierwsze pielgrzymki do Santiago de Compostela odbyły się w IX wieku, zachowały się ich ślady na monetach emitowanych przez Karola Wielkiego (742-814) . Pierwsza udokumentowana pielgrzymka  miała miejsce w 950 roku, odbył ją francuski biskup Le Puy Godescalco. Pielgrzymki do grobu św. Jakuba najbardziej popularne były w wiekach XI-XIV, często miały charakter pątniczy.

image

Mapa szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostela z roku 1648  /źródło/

Wiele średniowiecznych szlaków funkcjonuje nadal, są odpowiednio oznakowane oraz wzdłuż trasy działa sieć tanich schronisk.

image
Sieć szlaków wiodących do Santiago de Compostela  /źródło/


Aby otrzymać certyfikat pielgrzymki  należy przejść minimum ostatnie 100 km lub przejechać 200 km na rowerze albo konno i dotrzeć do Santiago de Compostela. Fakt ten musi być potwierdzony zebranymi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Pielgrzymi zwykle stemplują swój paszport w miejscach noclegu, czasami w barach lub w odwiedzanych zabytkach. Paszport ten upoważnia do korzystania z tanich schronisk.

image
Przykładowy paszport pielgrzyma

Po przybyciu do Santiago de Compostela pielgrzym oddaje paszport w biurze pielgrzyma przy katedrze i może otrzymać potwierdzenie, tzw. Compostelę.

Na wykresach poniżej podana jest ilość pielgrzymów, jaka w kolejnych latach dotarła do Santiago de Compostela. Wędrujących było znacznie więcej. Niektórzy pielgrzymi planują przejście tylko wybranego odcinka nie dochodząc do Santiago, inni dłuższą trasę dzielą na kilka odcinków, które pokonują w kolejnych latach, a są i tacy, którzy rezygnują w trakcie drogi. Poza tym nie ma obowiązku zgłaszania do biura pielgrzyma faktu odbycia pielgrzymki.

image

Ilość pielgrzymów do Santiago de Compostelo /źródło/

image
Ilość Polaków pielgrzymujących do Santiago de Compostelo /źródło/

Według danych statystycznych zebranych na stronie Statystyki Biura Pielgrzyma za 2016 rok  do Santiago de Compostela w 2016 roku pielgrzymowały osoby z 146 państw, w tym 52% mężczyzn i 48% kobiet. Wśród polskich pielgrzymów proporcje było inne, kobiet było 55,62%. Codziennie do Santiago de Compostela docierało średnio 760 pielgrzymów. Polski pielgrzym średnio przeszedł 456 km.

Biuro Pielgrzyma w Santiago od lat bada, z jakich powodów pielgrzymi decydują się na pieszą wędrówkę. W 2016 roku motywy były następujące:

  • religijne – 44,26%,
  • religijno-turystyczne – 47,74%,
  • turystyczne – 8,00%.  

W ubiegłym roku pielgrzymi dotarli do celu następująco:

  • pieszo – 91,42%,
  • rowerem – 8,40%,
  • konno – 0,12%,
  • na wózku – 0,04%.

 W 2015 roku wiek pielgrzymów był następujący:

  • w przedziale 30 – 60 lat  55,89%,
  • < 30 lat 21,94%,
  • > 60 lat 22,17%.

Kolejny wykres przedstawia najpopularniejsze trasy pielgrzymów:

image


Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku do Santiago de Compostela !

 

Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo