Centralne Włochy często są regionem aktywnym sejsmicznie. Po trzęsieniu ziemi w dniu 24 sierpnia 2016 roku w rejonie Amatrice zginęło prawie 300 osób. Wtedy sejsmografy zanotowały ponad 20 tysięcy wstrząsów wtórnych.
Największe trzęsienie ziemi we Włoszech od 1980 roku o sile 6.2-6,6 w skali Richtera miało miejsce dwa dni temu w niedzielę 30 X rano. Od tego wstrząsu zarejestrowano około 700 wstrząsów wtórnych. Ponad 20 osób jest rannych i minimum 46 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową. Ilość osób, których domy zostały zniszczone, może być znacznie większa, nawet sto tysięcy. Zniszczenia odnotowano w około 100 miejscowościach i osadach w regionach Umbria i Marche.
Może wydawać się cudownym, że w trakcie wstrząsów nikt nie zginął.
Epicentrum znajdowało się w rejonie Nursji, gdzie zniszczona została historyczna bazylika św. Benedykta z X wieku.
Klasztor św. Benedykta w Nursji
Św. Benedykt (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547) jest to postać dobrze znana katolikom, to on w 529 roku założył klasztor na Monte Cassino oraz opracował nowy model wspólnoty monastycznej, żądając od zakonników potrójnych ślubów: stałości, zachowania obyczajów monastycznych i posłuszeństwa. Od imienia świętego zakon posługujący się jego regułą nosi nazwę benedyktynów. "... Zakony oparte na regule św. Benedykta wyniosły na ołtarze około 5500 świętych i błogosławionych, zaprowadziły na tron papieski 24 papieży i doprowadziły do otrzymania sakry 5000 biskupów. ... "[link].
Św. Benedykt z Nursji uznawany jest świętym kościoła katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. W 1964 r. w trakcie soboru watykańskiego II Paweł VI ogłosił świętego Benedykta Patronem Europy.Tak więc propagatorzy jednej światowej religii i nowego porządku świata, entuzjaści ruchów ekumenicznych wybrali św. Benedykta swoim patronem.
Zastanawiającym może wydawać się fakt, że bazylika św. Benedykta została zniszczona :
- po spotkaniu ekumenicznym w dniu 20 września 2016 w Asyżu,
- po spotkaniu z luteranami w watykańskiej Auli Pawła VI w dniu 13 października 2016,
- dzień przed wspólnymi katolicko-luterańskimi uroczystościami w Lund w Szwecji inaugurującymi przyszłoroczne obchody 500-lecia reformacji.
Niektórym osobom widok niezniszczonej fasady świątyni, za którą pozostał tylko gruz symbolizuje obraz kościoła w Europie.
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo