Świątyń pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Polsce i na świecie jest wiele, ale niewiarygodne wydaje się usytuowanie kilku z nich oraz historie związane z ich powstaniem. Budowano je w miejscach objawienia Archanioła na maleńkich wysepkach lub wysoko w górach .
7 świątyń poświęconych św. Michałowi Archaniołowi
W różnych okresach historycznych na jednej linii powstało 7 świątyń poświęconych św. Michałowi Archaniołowi:
- Skellig Michael w Irlandii
- St Michael's Mount w Kornwalii w Anglii
- Mont Saint-Michel w Normandii we Francji
- Sacra di Sant Michele w Piemonte we Włoszech
- Monte Sant'Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech
- Santuario sull'Isa di Simi w Grecji
- Monte Carmelo w Izraelu
Na załączonym filmiku wyszczegółniono trzy najbardziej znane sanktuaria pod wezwaniem św. Michała Archanioła.
Objawienia na półwyspie Gargano we Włoszech w V wieku,
najstarsze i najbardziej znane sanktuarium św. Michała
Na półwyspie Gargano, 856 m n.p.m. znajduje się białe, kamienne miasteczko Monte Sant'Angelo, a w jego centrum w grocie sanktuarium św. Michała Archanioła o niezwykłej historii. Od 1996 roku opiekują się nim polscy księża ze zgromadzenia św. Michała Archanioła, potocznie zwani michalitami.
Sanktuarium św. Michała w Monte Sant'Angelo
Po raz pierwszy św. Michał Archanioł objawił się w tym miejscu w 490 roku biskupowi Sipontu mówiąc:
"Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzki. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.
... Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Sipont został oblężony przez Germanów pod wodzą Odoakra. W obliczu pewnej porażki św. Wawrzyniec znowu zarządził trzy dni pokuty i publicznych modlitw, aż powtórnie ukazał mu się św. Michał Archanioł, obiecując zwycięstwo, jeśli mieszkańcy Sipontu natychmiast przystąpią do kontrataku. Rozentuzjazmowani obietnicą obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły trzęsienie ziemi, grzmoty i błyskawice. 29 września 492 roku całkowite zwycięstwo wojsk Sipontu stało się faktem.
Rok później, 8 maja, biskup wraz z całą ludnością Sipontu udał się na Monte Gargano, gdzie wszyscy usłyszeli dobywające się z groty, którą miał poświęcić, cudowne śpiewy anielskie. Przerażony i zdezorientowany św. Wawrzyniec zdecydował się poprosić o radę papieża, św. Gelazego. Po pozytywnej opinii Ojca Świętego biskup jeszcze bardziej utwierdził się w wierze, że objawienia nie były złudzeniami. Zaraz potem objawił mu się Archanioł i oznajmił: Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.
Wszystko to i wiele innych cudów zdarzyło się dokładnie 29 września 493 r. Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.
Ostatni raz św. Michał Archanioł ukazał się 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział: Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię. ..." /link/
Klasztor na wodzie u wybrzeży Kornwalii w miejscu objawień w V wieku
St Michael's Mount leży na wyspie blisko wybrzeży Kornwalii (Anglia) w zatoce Mount's Bay. Wyspa połączona jest z lądem drogą o długości 366 m, udostępnioną w trakcie odpływu.
St. Michael's Mount
Wyspa była ośrodkiem religijnym od wczesnego średniowiecza, według tradycji Michał Archanioł pojawił się w tym rybakom w 495 roku. Na wyspie Bernardyni zamieszkali w XI wieku, w XII wieku pobudowali kaplicę, która została zniszczona w 1275 roku w trakcie trzęsienia ziemi. Kościół św. Michała został odbudowany pod koniec XIII wieku.
Klasztor na wodzie w Mont Saint-Michel w Normandii we Francji z VIII wieku
Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała) to skalista wyspa w południowo-zachodniej Normandii, połączona z lądem groblą o długości 1800 metrów. Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. W trakcie przypływów sanktuarium znajduje się na wyspie.
Mont Saint-Michel
Według tradycji w 709 roku biskupowi Avranches, świętemu Aubertowi, objawił się Michał Archanioł, prosząc o zbudowanie kościoła na skale. Zbudowany na wyspie kościół był wielokrotnie rozbudowywany.
Ciekawa architektura sanktuarium oraz jego położenie przyciąga średnio rocznie 3.2 mln osób.
Klasztor o. benedyktynów Sacra di Sant Michel w Piemoncie z X wieku
Sacra di Sant Michele jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całym Piemoncie. Klasztor znajduje się na szczycie góry Pirchiriano.
Sacra di Sant Michele
Zgodnie z tradycją, świątynia została zbudowana przez pustelnika św Giovanni Vincenzo na polecenie Archanioła Michała pod koniec X wieku. Od 1381 roku La Sacra została zamieniona w garnizon wojskowy chroniący granicę włoską przed Francuzami. Benedyktyni musieli opuścić klasztor. Dopiero w 1836 r książę Piemontu Carlo Alberto Savoy postanowił odbudować świątynię,
Prawosławny klasztor Santuario sull'Isa di Simi w Grecji z XII wieku
Santuario sull'Isa di Simi w miejscowości Panormitis na greckiej wyspie Simi został założony w XII wieku, przebudowany w XVIII wieku.
Prawosławny klasztor św. Michała Archanioła
W świątyni znajduje się czczona przez miejscową ludność 3-metrowa ikona św. Michała Archanioła pokryta srebrną koszulką. Według tradycji pielgrzym prosząc o pomoc św. Michała musi coś obiecać.
Ruiny klasztoru z VII wieku na irlandzkiej wyspie
Skellig Michael zw. Great Skellig , to skalista irlandzka wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, w hrabstwie Kerry w Irlandii. Ma powierzchnię 0,226 km².
Skellig Michael
W VI wieku założono tutaj klasztor, który funkcjonował do XIII wieku. W XIII wieku mnisi przenieśli się na ląd.
Cele zakonników
Na dwóch tarasach znajdowały się: 2 oratoria, kościół św. Michała, 7 kamienne cele w kształcie ula i cmentarz.
Duże oratorium
Duże oratorium to kamienny budynek o kształcie odwróconej łodzi z drzwiami i oknem na ścianie wschodniej, jest to miejsce modlitwy i celebracji mszy św. Wnętrze dużego oratorium ma kształt prostokąta o wymiarach 3,45m na 2,35m i wysokość 2,3m. Ściany oratorium mają około 1,2m grubości.
W Europie znana jest jeszcze druga krótsza linia, które biegnie przez teren Wielkiej Brytanii.
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura