Anka K Anka K
1147
BLOG

Jekaterynburg - zaskakująca historia

Anka K Anka K Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

W ostatnich dniach dowiedziałam się o istnieniu na Uralu monasteru Ganina Jama oraz poznałam genezę jego budowy. Monaster zbudowano w latach 2000-2003 w miejscu, gdzie przez lata leżały zwłoki zastrzelonej rodziny ostatniego cara. Historia ta wydała mi się nieprawdopodobna.

W notce tej ograniczę się do faktów bezpośrednio  związanych z mordem na rodzinie carskiej. Nie będę analizować, kto i dlaczego wywołał rewolucję październikową, kto ją finansował, jak Lenin dotarł ze Szwajcarii do Rosji, dlaczego bolszewicy niszczyli prawosławną cerkiew, również nie będę oceniała rządów cara Mikołaja II. 

 

Geneza  wybuchu rewolucji  październikowej

W dniu 9 marca 1915 roku w Berlinia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Aleksander Parvus zaoferował swoje 20-stronicowe memorandum, w którym przedstawił szczegółowy plan pokonania Rosji poprzez rewolucję. Memorandum znajduje się w archiwach MSZ Niemiec.

02-kol 
Izrael Łazariewicz Helphand – Parvus[1]

Historia pociągu, którym Lenin z towarzyszami przyjechali do Rosji, jest ogólnie znana. Zainteresowanym polecam opracowanie Kto opłacił Leninaw którym znajdziecie trochę informacji o zleceniodawcach.


Egzekucja rodziny carskiej

Po lutowej rewolucji 1917 roku car Mikołaj II abdykował. Na początku 1918 roku bolszewicy planowali przeprowadzić rozprawę sądową, carska rodzina została najpierw przewieziona  z Carskiego Sioła  do Tobolska, a potem do Jekaterynburga.

W 78 dni po uwięzieniu, w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku   rodzina carska została rozstrzelana w piwnicy  Domu Ipatiewa w Jekaterynburgu. Zginął: car Mikołaj II  Romanow /1868–1918/, jego żona Aleksandra /1872–1918/, córki Olga /1895–1918/, Tatiana /1897–1918/, Maria /1899–1918/i Anastazja/1901–1918/, syn Aleksy/1904–1918/, członkowie ich służby i lekarz. Egzekucja odbyła się bez żadnego sądu, ani śledztwa.

Семья Николая ii
Portret rodziny carskiej z 1913.
W dolnym rzędzie od lewej: Olga, Mikołaj II, Anastazja, Aleksy,
Tatiana, ponad nimi stoją Maria i Aleksandra Fiodorowna

 

ipatijewski-dom1
Ipatijewski Dom,
w piwnicach tego domu rozstrzelano rodzinę carską

Następnie ciała ciała rostrzelonych wywieziono za miasto w zalesione okolice i zrzucono do jednej z dawnych kopalń rud żelaza, zwanej Ganina Jama.

Mord ten miał rytualne znaczenie, zabito Pomazańca Bożego, tj. najważniejszą osobę w rosyjskim kościele prawosławnym. Osobom zainteresowanym polecam tekst O rytualnym mordzie na Carskiej Rodzinie, w którym opisano kulisy zbrodni.


Ofiary  rewolucji październikowej w  Rosji

Historia Rosji w XX wieku to czasy makabryczne, zginęło wtedy wiele milionów osób.

"   Wszyscy pragnęli pokoju, a Lenin przeforsował przyjęcie uciążliwych warunków narzuconych przez Niemców w traktacie brzeskim w marcu 1918r. ... W 1921r. zakończyli zwycięsko wojnę domowa kosztem straszliwych zniszczeń i 13 mln ofiar. ... W 1928r. Stalin ogłosił pięcioletni plan uprzemysłowienia, a w rok później rozpoczął przymusowa kolektywizacje wsi, która przekształciła małe gospodarstwa chłopskie w wielkie kołchozy i sowchozy. Efekty takiej polityki okazały się przerażające. ... Wydajność produkcji, zwłaszcza rolnej, spadła, a głód z lat 1932-33 pochłonął miliony ofiar.  ... 
Uprzemysłowieniu towarzyszył państwowy terror. Aparat bezpieczeństwa (NKWD) wymordował ok. 12 mln ludzi, a dalszych 10 mln znalazło się w łagrach. Rozwój gospodarczy umożliwił jednak Związkowi Radzieckiemu przetrwanie napaści niemieckiej w 1941r. także dlatego, że ponad 1500 fabryk zdołano w odpowiednim czasie ewakuować na wschód. Wojna pogłębiła w sposób oczywisty regres ekonomiczny. Dalszych 20 mln obywateli radzieckich zginęło podczas działań wojennych i choć ZSRR zmobilizował swe zasoby w większym stopniu niż jakiekolwiek inne państwo, wydajność przemysłu spadła w 1946r. do poziomu 70% z 1940r. ..."
[3]


Historia  grobu  rodziny  carskiej

Przez lata władze radzieckie ukrywały prawdę o mordzie, miejsce pochówku odkryto dopiero w 1991 roku. Znalezione ludzkie szczątki uznano za carskie. W 1998 roku zostały one uroczyście pochowane w carskim grobowcu w Soborze św Piotra i Pawła w Petersburgu, pomimo że Patriarchat Moskiewski nie uznał ich autentyczności.

W roku 2000 zamordowani Romanowowie zostali beatyfikowani przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną,  zaś w Ganinej Jamie powstał klasztor męski ku czci Świętych Cierpiętników Carskich. W latach 200-2003 pobudowano 7 cerkwi zgodnie z liczbą zabitych członków carskiej rodziny.

Монастырь Ганина Яма

Przy monasterze otworzono muzeum poświęcone Mikołajowi II i jego rodzinie. W artykule Kult cara Mikołaja możemy poznać kontrowersyjne zdania na temat tego nowego kultu.

Co roku w dniu 16 lipca w Jekaterynburgu odbywają się uroczystości związane w zabiciem rodziny carskiej. Rosjanie zbierają się w miejscu, gdzie wcześniej stał Ipatijewski Dom, a obecnie znajduje się Cerkiew na Krwi. Następnie procesja, w której uczestniczą  dziesiątki tysięcy osób,  idzie 21 km do Ganiny Jamy.

Plik:ChurchOn Blood.jpg
Cerkiew na Krwi
pobudowana na miejscu Domu Ipatiewa w Jekaterynburgu


Monaster Ganina Jama stał się pewnym symbolem ROSJI, przypomina o wielkim cierpieniu narodu. Komuniści dążyli do likwidacji wiary prawosławnej w narodzie rosyjskim, a ona dzisiaj na nowo się odradza.


[1]  Kto opłacił Lenina
[2]  O rytualnym mordzie na Carskiej Rodzinie
[3]  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1745
[4]  Kult cara Mikołaja

Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura