Anka K Anka K
1522
BLOG

Wyburzanie i wyprzedaż kościołów we Francji

Anka K Anka K Polityka Obserwuj notkę 8

Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”
/papież Jan Paweł II, 1985 r./ 

Wyburzanie i wyprzedaż kościołów we Francji
Chrzest Francji 496 r.

We Francji laickość to nowa religia.  Po ponad dwóch wiekach od rewolucji francuskiej oraz po wielu latach rządów liberałów fakt wyburzania czy ich wyprzedaż, to proces naturalny. Od 2000 roku we Francji rozebrano 27 kościołów i 285 kościołów aktualnie zagrożone jest rozbiórką.  W ostatnich latach zburzono następujące kościoły:

2015
- w dniu 26 sierpnia kościół Notre-Dame des Anges w Belfort,
- w dniu 21 sierpnia kościół Sainte-Thérèse w Mandeure,
- w dniu 6 sierpnia  kościół  Saint-Michel des Batignolles w Paryżu,
- w dniu 3 lutego  kościół  Sainte-Cécile de Zainvillers z XIX wieku w Vagney (Vosges).

2014
- kościół Notre-Dame de l’Assomption w Mont-Saint-Martin (Meurthe-et-Moselle),
- kaplica Rimains w Cancale démolie (Ille-et-Vilaine),
- kościół Sainte Bernadette w Grand-Quevilly (Seine-Maritime).

2013
- kościół Saint-Blaise w Breuil (Allier),
- kościół  Saint-Pie X w Béziers (Hérault),
- kościół Saint-Aubin w Pavoil (Maine-et-Loire),
- kościół  Saint-Jacques w Abbeville (Somme),
- kościół  Saint-Pierre-aux-liens w Gesté (Maine-et-Loire),
- kościół  Bois-du-Verne w Montceau-Les-Mines(Saône-et-Loire).

Kościół Notre-Dame des Anges (Matki Boskiej Anielskiej) w Belfort zbudowano w 1905r. Odzyskany teren ma być oddany na potrzeby pobliskiej szkoły.

Wyburzanie kościołów we Francji trwa
Kościół Notre Dame des Anges (Matki Boskiej Anielskiej) w Belfort, 
zburzony 26 VIII 2015 r.

Kościół Sainte-Thérèse (św. Teresy) w Mandeure został zbudowany w 1936 roku. W kościele było 500 miejsc siedzących. Rozbiórka kosztowała 145 tysięcy euro. Prywatny deweloper zapłacił znacznie więcej za odzyskany teren pod zabudowę.

O burzeniu kościołów  Saint-Jacques w Abbeville i  Saint-Pierre-aux-liens w Gesté pisałam na swoim blogu w 2013. W internecie można znaleźć znacznie więcej filmów i zdjęć dokumentujących wyburzanie kościołów katolickich we Francji.

Równolegle prowadzona jest masowa wyprzedaż obiektów sakralnych na różne cele, jak np: świątynie innych religii, hotele, restauracje, kawiarnie, sale koncertowe i teatralne lub do prywatnego użytku. Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego  na bieżąco monitoruje wszelkie przekształcenia własnościowe obiektów kultu katolickiego.

We Francji mieszka największa grupa muzułmanów w Europie, ok. 4-5 mln, otwartych jest ok. 2,5 tysięcy meczetów, 300 kolejnych jest w budowie. Próby przekazywania pustych kościołów na meczety zwykle spotykały się z przeciwem miejscowej ludności i duchowieństwa. Wg sondaży 67% Francuzów jest przeciwnch oddawaniu pustych kościołów muzułmanom. Niemniej  Stowarzyszenia Muzułmańskie przejmowały pojedyncze obiekty.

Kościół / meczet
Meczet Ennour El-Forqane w Lille

W 1973 roku muzułmanie otrzymali od lokalnego biskupa prawo do korzystania przez 20 lat  z kaplicy sióstr Dominikanek, zbudowanej w 1930 roku. W 1993 roku muzułmańskie stowarzyszenie wykupiło budynek. W meczecie Ennour El-Forqane jest miejsce dla 1100 wiernych.

1 
Meczet Assalam w Nantes

W 1950 roku pobudowano kaplicę Saint-Christopher. W 1984 roku kaplicę po zdjęciu krzyża przekazano Stowarzyszeniu Islamskiemu Zachodniej Francji. Z czasem obiekt był zbyt mały, kaplicę zburzono, pobudowano nowy meczet. W listopadzie 2012 uroczyście został otworzony meczet Assalam wraz z centrum kultury w Nantes.

W ostatnich latach ilość katolików szacowana jest na 60% społeczeństwa, co tydzień do kościoła chodzi tylko ok. 4,5 %. Dzisiaj w kościołach spotyka się znacznie więcej turystów niż wiernych. Od początku XIX wieku prowadzona była aktywna polityka antychrześcijańska, a więc nie możemy się dziwić tym statystykom. Na szczęście najpiękniejsze katedry są chronione, bo "przyciagają" rzesze turystów. Innym oczywistym skutkiem prowadzonej polityki jest znaczny przyrost ilości meczetów.

Możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości, potomkowie ludności napływowej przejmą we Francji władzę i zacznie się proces niszczenia obiektów sakralnych związanych z dawną kulturą i sztuką europejską lub ich poważna przebudowa. Wzorem do takich przemian może być przekształcenie paryskiej katedry Notre-Dame z Świątynię Rozumu w dniu 23 listopada 1793 roku.

 

Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka