Historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której znajduje się katedra Notre-Dame de Paris oraz Palais de Justice.
Katedra NOTRE DAME sercem Paryża
We Francji laickość to nowa religia. Po ponad dwóch wiekach od rewolucji francuskiej i po wielu latach rządów liberałów, fakt wyburzania świątyń katolickich lub ich wyprzedaż stał się procesem naturalnym. W latach 2000 - 2015 we Francji rozebrano 27 kościołów, a 285 kościołów było wtedy zagrożone rozbiórką. /link/
Dewastacje i podpalenia świątyń na całym świecie, w tym najwięcej we Francji, na bieżąco były rejestrowane na portalu Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego. Do niedawna dostępna tam była interaktywna mapka, która w poszczególnych latach pokazywała stan dewastacji obiektów sakralnych. Aktualne ona zniknęła. Zniknęły również mapki pokazujące sieć katedr w Europie, na której moglibyśmy zobaczyć, że katedra NOTRE DAME stanowiła ich centrum. Systematycznie znikają nagrania dokumentujące akty niszczenia świątyń katolickich.
Co roku katedrę Notre Dame odwiedzało do 14 mln osób. Byli to głównie turyści, którzy patrzyli na katedrę głównie jak na obiekt muzealny. Niemniej codziennie dla małej grupy wiernych odprawiana była msza św., a co pewien czas miała ona bardziej uroczysty charakter, jak np: msza św. w Notre Dame w Paryżu w dniu 15 XI 2015.
Średniowieczne katedry we Francji to szczególnie piękne gotyckie świątynie. Są to monumentalne obiekty z pięknymi witrażami, zwykle słabo doświetlone. Półmrok stwarzał wiernym warunki do modlitwy.
Odbudowa katedry Notre Dame
Po pożarze katedry Notre Dame w dniu 15 kwietnia 2019 w mediach dużo pisano na temat, jak powinna być odbudowana ta świątynia. Jedną z tych wersji opisałam w notce Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu w duchu nowego humanizmu. Znając kolejne projekty ucieszyłam się informacją, że katedrę odbudowują zgodnie z tradycją.
Arcybiskupami Paryża w ostatnich latach byli:
Przypuszczam, że arcybiskup Michel Aupetit sprzeciwiał się realizacji zbyt liberalnych projektów i dlatego go usunięto zanim osiągnął wiek emerytalny. Zarzucono mu, że 10 lat wcześniej miał mieć jakiś romans. Kolejny arcybiskup nie zgadzał się na realizację wszystkich liberalnych projektów, ale wielu się nie sprzeciwił.
Od dawna chciałam poznać, jak będzie wyglądało wnętrze. świątyni. Pierwsze nagrania pojawiły się dopiero po 29 listopadzie 2024 roku, kiedy to prezydent Emanuel Macron zorganizował spotkanie z osobami ratującymi świątynię 5 lat wcześniej.
Na nagraniu tym widzimy tylko, że zmieniła się kolorystyka świątyni, stała się zdecydowanie jaśniejsza oraz wymieniono zniszczony w trakcie pożaru ołtarz i tron biskupi.
Po uroczystościach w dniu 29 listopada 2024 w prasie francuskiej w wielu mediach pojawiły się artykuły sugerujące, że katedra została zamieniona w MASOŃSKĄ ŚWIĄTYNI,. Najczęściej autorzy tzw. "spiskowych teorii" pisali o typowej dla lóż masońskich posadzce katedry w czarno-białą szachownicę, będąca metaforą "dobra i zła".
Pewnie wiele osób wie, że w okresie Rewolucji Francuskiej katedrę NOTRE DAME zamieniono Świątynię Rozumu. Inauguracyjna uroczystość odbyła się 10 listopada 1793r. W katedrze pojawiły się portrety nowych świętych: Murata jako Jezusa, Robespierre’a jako nowego Mesjasza. Na jej terenie organizowano Święta Rozumu, które miały charakter publicznych parad połączonych z niszczeniem przedmiotów sakralnych, obrazów o tematyce religijnej, śpiewem pieśni antykrólewskich i antykatolickich. Kult ten trwał do 27 lipca 1794 roku, czasu po egzekucji Robespierre’a i około 70 jego zwolenników. 27 lipca 1794 roku katedrę zamieniono na magazyn.
Po podpisaniu przez Francję konkordatu z Watykanem, 15 lipca 1801 katedra została przywrócona kultowi katolickiemu. Wykonano kilka niezbędnych napraw, aby przygotować ją na koronację Napoleona Bonaparte w dniu 2 grudnia 1804 roku. Wapnem wybielono ściany, a na ścianie zawieszono chorągwie i gobeliny, aby ukryć zniszczenie budowli.
Po remoncie posadzka katedry bardzo przypomina posadzki lóż masońskich.
Czy to katedra katolicka czy loża masońska?
Pierwotnie katedra Notre Dame miała być otwarta przed inauguracją Letniej Olimpiady. Potem uroczyste jej otwarcie zostało przeniesione na dzień 8 grudnia 2024 roku, planowano zaprosić papieża Franciszka. Wprawdzie papież Franciszek odmówił przyjazdu do Paryża na uroczystości otwarcia, ale w tym dniu był szczególnie aktywny w Rzymie.
Wiele ciekawych informacji poznacie Państwo z nagrania Ewy Paweli MASON W KATEDRZE/LOŻY NOTRE DAME. Nagranie to jest długie, trwa ponad 2,5 godziny, dlatego na jego podstawie i innych dostępnych w internecie materiałów wymienię kilka niepokojących faktów. Dzisiaj pojawiło się kolejne nagranie SYMBOLE I DIABOLE MROCZNY RYTUAŁ W NOTRE DAME DE PARIS trwające 2h20min.
Oglądając uroczystości w dniach 7, 8 grudnia odnosiłam wrażenie, jakbym uczestniczyła w wydarzeniu politycznym, a nie religijnym.
Dziwna była kolorystyka strojów duchownych.
O barwach tych kontrowersyjnych strojów Ewa Pawela dużo mówi w nagraniu SYMBOLE I DIABOLE MROCZNY RYTUAŁ W NOTRE DAME DE PARIS.
Nowy ołtarz, tabernakulum, tron biskupi, ambona i chrzcielnica
Rzeźbiarz i projektant Guillaume Bardet otrzymał zlecenie zaprojektowania pięciu głównych elementów wyposażenia liturgicznego z ciemnego brązu, tj. ołtarza, tabernakulum, tronu biskupiego, ambony i chrzcielnicy. Guillaume Bardet zaproponował meble z brązu o ponadczasowej estetyce innej niż wybudowana cała świątynia, z materiału, który do tej pory nie był wykorzystywany w obiektach sakralnych.
Widok od strony drzwi wejściowych
Bezpośrednio za drzwiami katedry stoi CHRZCIELNICĘ wykonana również z ciemnego brązu. Zwykle chrzcielnice znajdowały się w bocznej, północnej kaplicy. Wyobraźmy sobie uroczystość chrztu św. małego dziecka i księdza, który w trakcie uroczystości maszeruje przez cały kościół wraz z rodziną malucha do chrzcielnicy.
Widok od strony ołtarza
Z lewej strony widzimy 'nietypową" AMBONĘ. po środku OŁTARZ, zaś z prawej TRON BISKUPI i 2 krzesła. Zarówno ambona, jak i ołtarz stoją na podwyższeniu, na 3 schodkach. Schodki te mogą symbolizować pierwsze 3 stopnie wtajemniczenia masońskiego.
Tron biskupi i krzesła koncelebrantów
Tabernakulum
Relikwiarz korony cierniowej
... Relikwia korony cierniowej, jedna z najcenniejszych dla wiernych, znajdzie się w kaplicy w bardzo nowoczesnym relikwiarzu zaprojektowanym przez Sylvaina Dubuissona. Ma on formę retabulum (nadbudowy w tylnej części ołtarza). Na pionowej konstrukcji z drewna cedrowego, o wymiarach 3,60 m na 2,60 m, znajduje się aureola z wypukłych elementów ręcznie wykonanych ze szkła. W centrum aureoli osadzono ciemnoniebieską półkulę, gdzie umieszczona zostanie relikwia. ... /link/
Relikwiarz składa się z 396 kaboszonów z prasowanego szkła i 360 elektrolitycznie złoconych kolców z brązu... 100 "świec LED". W relikwiarzu tym znajdować się będą 3 cenne relikwie, tj. Święta Korona Cierniowa, kawałek drewna Krzyża i gwóźdź Męki Pańskiej.
Relikwiarz
Witraże
Prezydent Republiki Emanuel Macron podjął samodzielną decyzję o zastąpieniu sześciu witraży z siedmiu kaplic w nawie południowej po przeprowadzeniu konkursu dziełami współczesnymi.
Historyczne witraże w katedrze Notre-Dame zaprojektował Viollet-le-Duc jako spójną całość. Było to prawdziwe dzieło. Jest prowadzony duży protest Francuzów, że prawdopodobnie XIX wieczne witraże pozostaną.
W trakcie upadku miedziany KOGUT odłączył się od iglicy i już 16 IV 2019 roku został odnaleziony z boku gruzowiska. Relikwiarz nie uległ zniszczeniu. Teraz wykonano nowy złoty kogucik.
W obu nagraniach Ewa Pawela podała znacznie więcej niepokojących faktów związanych z odbudową katedry NOTRE DAME.
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura