Anka K Anka K
128
BLOG

Droga do Santiago de Compostela to niezapomniana przygoda

Anka K Anka K Społeczeństwo Obserwuj notkę 4
Szlak św. Jakuba to sieć oznakowanych "muszlą" dróg pieszych, rowerowych i konnych, zbiegających się przy grobie św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.


Wiele dróg do jednego celu od IX wieku

Pierwsze ślady pielgrzymek do Santiago de Compostela notuje się już w IX wieku, największe nasilenie ruchu pątniczego przypadło na wieki XII-XIV.

W XII wieku dokument papieski uznał  Santiago de Compostelę jako trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Zwyczaj pielgrzymowania został przerwany przez rewolucję francuską i odrodził się w latach 80. XX wieku.  Status znanego europejskiego sanktuarium pielgrzymkowego Santiago de Compostela zawdzięcza wizycie pasterskiej papieża Jana Pawła II w 1982 roku, który wezwał do odnowy historycznego szlaku pielgrzymiego. 

image


Droga do Santiago zmienia wszystkim życie

Do Santiago de Compostela KAŻDY może wyruszyć spod drzwi własnego domu lub z dowolnego miejsca na pielgrzymkowym szlaku, może wyruszyć SAM lub ze znajomymi. 

Jest to droga w nieznane, w trakcie której lepiej poznajemy siebie samych oraz wiele osób przypadkowo spotkanych.  Często wszyscy używają słowo CAMINO, które po hiszpańsku oznacza DROGA. 

Wiele lat temu samotnie przeszłam od Burgos do Santiago de Compostela. Wtedy nie było GPS, wiele razy byłam bardzo zmęczona i głodna, ale moje CAMINO pamiętam do dzisiaj. Szczególnie pamiętam radość, kiedy udało mi się dotrzeć do celu i tam uściskać wiele osób, które wcześniej spotkałam na trasie.


Pielgrzymi w 2023 roku

W 2023 roku do Santiago de Compostela dotarło 442 073 pielgrzymów niemal ze wszystkich 200 krajów uznanych przez prawo międzynarodowe (trzy osoby przybyły z Watykanu). Z Polski dotarło 5 526 pielgrzymów, co stanowi 1.25% wszystkich pątników

image

Aby otrzymać certyfikat, pielgrzymi muszą udokumentować odpowiednimi pieczątkami przejście ostatnich 100 km lub przejechanie rowerem ostatnich 200 km. Wszelkie statystyki obejmują wyłącznie osoby, które w biurze obok katedry otrzymali tzw. compostelę. Na trasie można spotkać znacznie więcej osób. Niektórzy świadomie wybierają albo tylko fragment trasy albo z jakiś powodów  muszą zrezygnować z dalszej drogi.

Pieszo w 2023 roku do Santiago de Compostela dotarło 91,43% pielgrzymów, rowerem 5,18%, konno 0,04%, a nawet 198 osób przyjechało na wózku inwalidzkim. Pątnicy byli w różnym wieku, 53% to panie, 47% to panowie.

image

Dawniej więcej pielgrzymów wędrowało wyłącznie ze względów religijnych, dzisiaj camino popularne z wielu innych powodów wśród osób nawet niewierzących.

image


Najtrudniejsze pielgrzymki Polaków

Paweł Kabelis  14 czerwca 2024 roku po prawie rocznym wolontariacie syberyjskim w polskiej syberyjskiej wsi Wierszynie wyruszył w pielgrzymkę swojego życia do Santiago de Compostella. Trasę około 11 tysięcy km planuje przejechać przez ponad 4 miesiące jazdy na rowerze. Jedzie we własnych intencji oraz w intencjach osób, którzy na zrzutce  finansują jego podróż.

Trzy lata temu opublikowałam notkę "Mała Polska" w Wierszynie na Syberii . W 2009 roku proboszczem parafii jest niezwykły kapłan o. Karol Lipiński OMI, który po przejściu na emeryturę postanowił pojechać na roczne misje na Syberię, ale pozostał tam do dzisiaj. Ciekawa jest historia Polaków, którzy tam mieszkają oraz historia ich życia ich. 

image
Przykładowa compostela


Źródło:

  1. Camino de Santiago Statistics 2023
  2. Oficina del Perigrino
  3. Santiago de Compostela
  4. Historia beznadziejnej pielgrzymki i czegoś, czego nie potrafię wytłumaczyć
  5. Camino de Santiago ???? zmieni Twoje życie ♥️. Pielgrzymka do Santiago de Compostela ????????.

Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo