Prawie 6-krotnie zwiększyła się w Polsce liczba prób samobójczych podejmowanych przez młodzież w wieku 13-18 lat od 2013roku. W 2013 r. młodzież ta podjęła 348 prób samobójczych, zaś 9 lat później w 2022 r. aż 2008 prób.
Od rozpoczęcia się w pandemii w 2020 roku do końca 2022 roku o 147% wzrosła ilość prób samobójczych młodzieży w wieku 13-18 lat.
23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Otoczenie młodego człowieka zwykle zauważają różne niepokojące sygnały, które niestety zbyt często lekceważą je.
Eksperci wskazują, że stany i zaburzenia depresyjne w Polsce występują u ok. 2 proc. dzieci i u minimum 20 proc. młodzieży.
Czytelnym sygnałem, że młody człowiek cierpi, jest samookaleczanie. Niektóre osoby nie wytrzymują presji wywieranej na nich przez środowisko i rodziców. Nie widząc innej możliwości rozładowania stresu, same zadają sobie ból, okaleczając się.
Dlaczego ???
Przebywanie w świecie wirtualnym
Według badań prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w Polsce w 2020 roku, dzieci i młodzież w wieku od 11 do 18 lat spędzały średnio 5-6 godzin dziennie przed ekranami urządzeń mobilnych, komputerów i telewizorów. Dokładne statystyki odnośnie czasu spędzonego w świecie wirtualnym znajdują się w Raporcie Nastolatki 3.0 (2021).
Od dawna wiemy, że zbyt długi czas korzystania z urządzeń elektronicznych źle wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, koncentrację oraz relacje międzyludzkie.
W Izraelu wprowadzono zakaz stosowania laptopów w wielu szkołach, aby zminimalizować ich negatywne skutki dla zdrowia oraz podwyższyć poziom nauczania.
Szczególnie negatywnie na stan psychiczny młodych ludzi wpłynął okres izolacji w trakcie pandemii oraz zdalne nauczanie.[6]
Przemoc w szkole, w internecie i w rodzinie
Bezwartościowe lektury, filmy ośmieszające dotychczasowe wartości
Przykładowe rozdziały z książki Kiedy umrę, zjesz mnie kocie?:
- Czy mój kot zeżre mi oczy?
- Czy mogę zatrzymać czaszki zmarłych rodziców?
- Czy moje zwłoki będą mogły siadać i mówić?
- Czy po śmierci będę robić kupę?
- Czy jeśli umrę z głupią miną, to zostanie mi tak na zawsze?
- Czy ciała na cmentarzu sprawiają, że woda źle smakuje?
- itp.
Naturalne jest, że książka o takiej tematyce z atrakcyjnymi ilustracjami będzie dobrze się sprzedawała. Czym większa sensacja, tym większy pobyt. Caitlin Doughty pragnie dobrze zarobić, ale dlaczego kosztem zdrowia psychicznego młodego pokolenia.
Każda osoba czytająca tę notkę może podać znacznie więcej przyczyn, dlaczego młody człowiek w ostatnich latach często załamuje się i decyduje się na tak drastyczny krok jak samobójstwo. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie standard życia wielu rodzin obniży się, jedzenie po wprowadzaniu kolejnych reform będzie jeszcze bardziej niezdrowe, przeprowadzane będą dalsze reformy szkolnictwa, a całe społeczeństwo będzie coraz silniej zastraszane. Zadbajmy wtedy szczególnie o młode pokolenie.
Wychowanie bez stawiania czytelnych granic,
bez autorytetów, bez tradycji rodzinnych i środowiskowych
kończy się często depresją naszych dzieci.
Pokażmy dzieciom "normalny" świat naszej młodości!
Więcej:
- Kiedy umrę, zjesz mnie kocie? Caitlin Doughty
- Caitlin Doughty
- Najgorsi nauczyciele świata, Walliams David , Ross Tony
- Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe, Ben Brooks
- Prawie 6-krotnie wzrosła liczba prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży w dziesięcioleciu
- Raport Nastolatki 3.0 (2021)
- 23 lutego 2022 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- Połowa nastolatków na świecie doświadcza przemocy rówieśniczej w szkole i jej okolicach
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości