Na temat błyskawicznie budowanej stolicy Kazachstanu, pełnej dziwnej symboliki, wiele osób słyszało. Na moim blogu pisałam o niej 2-krotnie:
Dwa lata temu, 19 III 2019 roku po trzydziestu latach rządzenia, 79-letni prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew złożył rezygnację z urzędu prezydenta. Dzień później 20 III 2019 roku kazachski parlament przegłosował zmianę nazwy kazachskiej stolicy Astany na Nur-Sułtan.
Kazachstan to państwo wielkich kontrastów. Powstało w 1991 roku po rozpadzie ZSRR. Powierzchnia Kazachstanu jest prawie 9 razy większa niż Polski, mieszka tam tylko 18,7 mln osób. Historycy szacują, że w latach 1935-38 zesłano tu około 60 tysięcy Polaków oraz po II wojnie przeprowadzono 456 wybuchów broni nuklearnej.
Kazachstan posiada liczne złoża mineralne, takie jak uran czy ropa naftowa. Zysk z wydobycia złóż w dużym stopniu był przeznaczony na sfinansowanie budowy Astany, a ostatnio nazwanej NUR-SUŁTAN, a w znacznie mniejszej na potrzeby lokalnej ludności.
Kazachstan to piękne krajobrazy
Kazachstan to miejsce zesłań Polaków
Kazachstan to poligon nuklearny
Kazachstan to światowy lider w wydobyciu uranu
Od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu rud uranu. W 2017 roku w Kazachstanie wydobyto 39,3% światowego wydobycia uranu.
Kolejny film pokazuje okolice Kalachi i Krasnogorska, gdzie złoża uran uległy wyczerpaniu.
Ustalono, że zwiększony poziom tlenku węgla wydobywający się z pobliskiej opuszczonej kopalni spowodował w w latach 2013/14 spadek poziomu tlenu w mieście Kalachi.
Nur-Sułtan, do 2019 ASTANA
Stare Miasto
W Kazachstanie w podobnych warunkach żyje większość 19-milionowego społeczeństwa.
*******
Na zakończenie trochę widoków ze stolicy państwa NUR-SUŁTAN (do 2019 zwanej ASTANA). Miasta starannie zaprojektowane przez architektów o światowej renomie.
Nur -Sułtan Na jednej linii pobudowali najważniejsze w mieście obiekty
Zastanawiam się, czy świat po pandemii nie będzie podobny do Kazachstanu,
bardzo bogate metropolie i wokół bieda.
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka