W trakcie tegorocznych wakacji warto pojechać w tajemnicze miejsce, gdzie w ciekawej scenerii zobaczymy ślady życia naszych przodków, poznamy fragment bogatej historii Polski.
Tajemnicze kamienne kręgi na Pomorzu
Na Pomorzu w wielu miejscach możemy zobaczyć pozostałości historycznych KAMIENNYCH KRĘGÓW.
Mapka kamiennych kręgów na Pomorzu
Kamienne kręgi (z celtyckiego Kromlech) budowane były w okresie neolitu i w epoce brązu z pionowo ustawianych wielkich kamieni. Prawdopodobnie wyznaczały one miejsce spotkań oraz kultu miejscowej ludności.
Göbekli Tepe w Turcji uważane jest jako najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka około 12 tysięcy lat temu, zaś Nabta Playa w Egipcie to najstarsze centrum neolityczne w Afryce z okresu 10 000 do 3 500 lat p.n,e.
W Europie budowle megalitowe budowano w okresie od VI do II tysiąclecia p.n.e. Każdy taki zespół rozbudowywany był przez setki lat. Poniżej podany jest wyłącznie szacowany rok powstania danego obiektu.
- 6000 p.n.e. Almendres, Portugalia
- 3800 p.n.e. Xaghra, Malta [1]
- 3200 p.n.e. Castlerigg, Wielka Brytania
- 3200 p.n.e. Newgrange, Irlandia
- 2950 p.n.e. Stonehenge, Wielka Brytania
- 3100 p.n.e. Stenness, Wielka Brytania
- 2600 p.n.e. Avebury Wielka Brytania [1]
- 2400 p.n.e. Arbor Low w Wielkiej Brytanii [1]
- 2350 p.n.e. Merry Maidens (1)
- 2300 p.n.e. Stonehenge III Rollrights, Woodhenge [1]
- 2200 p.n.e. Llandegai II Henge, druida Krąg [1]
- 2000 p.n.e. Callanish, Szkocja.
- 1900 p.n.e. Berrybrae [1]
Po 1500 p.n.e. zaprzestano budowy kromlechów.
Jeden z kamiennych kręgów w rezerwacie archeologicznym Odry
W przewodnikach czytamy, że na terenie Pomorza w I-II wieku stosunkowo nieliczne plemię Gotów przybyłe ze Skandynawii pobudowało rozległą sieć kamiennych kręgów, a wśród nich zespoły: Odry, Leśno, Węsiory, Grzybnica według wzorców pochodzących sprzed około 2 tysięcy lat wcześniej.
Informacja ta wydaje mi się wyjątkowo NIEWIARYGODNA.
Wykopaliska archeologiczne w Polsce
W trakcie licznych prac wykopaliskowych archeolodzy odnajdowali artefakty potwierdzające, że na terenie Polski w okresie neolitu i w epoce brązu mieszkała ludność tubylcza o wysokim poziomie rozwoju. Prac naukowych na ten temat jest mnóstwo. W załączonym poniżej filmie pokazanych jest kilka zagadkowych prehistorycznych obiektów odnalezionych na terenie naszego państwa.
Kamienne kręgi w Odrach
Dla przejrzystości tekstu w notce tej ograniczam się jedynie do informacji związanych z kamiennymi kręgami w Odrach.
Odry to największe w Polsce, a drugie w Europie, skupisko kamiennych kręgów. Obszar rezerwatu wynosi 17 ha. W rezerwacie archeologicznym Odry znajduje się 10 całych kręgów i 2 częściowo zachowane oraz ponad 600 grobów z różnych okresów historycznych. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, największy – 33 m, liczba kamieni w poszczególnym kręgu waha się od 16 do 29 sztuk.
W miejscu tym znajduje się również rezerwat przyrodniczy ze względu na występowanie rzadkich porostów (86 gatunków) typowych dla ostatniego okresu zlodowacenia, które odkryto na 300 głazach. Zwykle porosty te znajdują się na terenach wysokogórskich.
Najstarsze badania kamiennych kręgów w Odrach.
W pracy Pomorskie Stonehenge? czytamy: ..."Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził już w 1874 roku przewodniczący Sekcji Antropologicznej Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku dr Abraham Lissauer. Naukowiec odnalazł krzemienne narzędzia i fragmenty ceramiki związanej z młodszą epoką kamienia. Ogłosił wówczas odkrycie drugiego, tylko trochę mniejszego... Stonehenge. Kolejne badania w 1915 r. przeprowadził poznański geodeta Paul Stephen. W wyniku swoich pomiarów doszedł do wniosku, że w Odrach mamy do czynienia z astronomicznym obserwatorium pradziejowym – mówi K. Godon.
Stephen stwierdził, że środki kręgów I, III, IV, V odpowiadają kierunkowi wskazującemu miejsce wschodu Słońca w momencie przesilenia letniego, zaś środki kręgów VI, VII, IX – w momencie przesilenia zimowego." … [2]
Plan Rezerwatu w Odrach
Paul Stephan sugerował, że jedna z linii może wskazywać punkt zachodu gwiazdy Kapella w około roku 1800 p.n.e. Jego zdaniem kręgi miały być prehistorycznym obserwatorium astronomicznym wyznaczającym momenty przesileń oraz pewnego rodzaju kalendarzem. [3]
… "Badania przeprowadzone wykazały, że kręgi kamienne na Pomorzu są wykonane w oparciu o megalityczną jednostkę miary Aleksandra Thoma - jard megalityczny, czyli 83cm. Świadczy to o łączności kulturowej pomiędzy ludźmi budującymi kręgi bretońskie i pomorskie. Świadczy to także o tym, że kręgi nie są dziełem ludności gockiej, która nie używała starej jednostki miary, bo jej nie znała. Podpiera to, zatem poważnie tezę o megalitycznym pochodzeniu kręgów, a jedynie użytkowaniu ich przez ludność gocką." … [4]
Dla mnie znacznie prawdopodobniejsze są wyniki badań Paula Stephan'a niż historie o Gotach.
Niemieckie pielgrzymki do kaszubskich kamiennych kręgów
… "Szczyt popularności kamiennych kręgów przypadł na czas rządów nazistowskich. Hitler od samego początku szukał „naukowych” dowodów na potwierdzenie swoich ideologicznych i politycznych celów. Dlatego też ważne miejsce w „hitlerowskiej mitologii” zajmowali Goci – Niemcy wierzyli, że są ich potomkami i spadkobiercami. Głównym propagatorem tej teorii był prof. Gustaf Kossinna, który uzasadniał terytorialne roszczenia Niemiec wobec ziem zamieszkanych przez Czechów i Polaków. Głoszone przez nazistów teorie potrzebowały potwierdzenia empirycznego. Niezbędnych dowodów miało dostarczyć utworzone w 1935 r. Stowarzyszenie Badań nad Dziejami i Spuścizną Niemiec. Jednym z zadań wspieranej przez państwo instytucji było prowadzenie prac archeologicznych mających uwiarygodnić teorię nadludzi.
Idealna okazja nadarzyła się już w 1939 r., po wkroczeniu nazistów na teren Polski. Niemieccy archeolodzy dotarli na Pomorze zaraz za frontowymi oddziałami Wehrmachtu. Heinrich Himmler, wszechwładny szef SS, żywo zainteresowany mitologią i praktykami magicznymi, kazał otoczyć kręgi w Odrach i Węsiorach drutem kolczastym. Według Himmlera i jego badaczy, miały one stanowić germańskie sanktuarium, symbol łączności ziem pomorskich z kulturą niemiecką. Szef SS nazywał kręgi „niemiecką Jasną Górą”. – Posunął się nawet do tego, że zaczął organizować w to miejsce pielgrzymki, w których uczestniczyli dygnitarze NSDAP – dodaje K. Godon. "... [2]
Zrozumiała dla mnie jest polityka historyczna Niemców, którzy chcą w ten sposób uwiarygodniać genezę powstania ich państwa, ale dlaczego powielana ona jest w naszych mediach (???)
***
Mam nadzieję, że wiele osób zachęciłam do wędrówek po polskiej ziemi w poszukiwaniu prehistorycznych obiektów. Zapewniam, że zachowało się ich mnóstwo, można znaleźć naukowe opracowania na ich temat.
Miejsca te nie są reklamowe w mediach, uczniowie nie uczą się o nich w szkole, dzięki temu łatwiej do nich dotrzeć i obejrzeć je bez tłumów "krzykliwych" turystów.
Literatura:
- Kamienne kręgi – pochodzenie, klasyfikacja, chronologia
- Pomorskie Stonehenge?
- Kamienne Kręgi w Odrach
- Kręgi kamienne w Odrach
- Kamienne Kręgi W Polsce
- Prehistoria Polski - Tajemnicze Kręgi i Grobowce oraz Rekordowe Artefakty
- Archeologiczne zabytki Pomorza, Piotr Kalka, Jarosław Ellwart
- Odry: tajemnica kamiennych kręgów
Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura