Reguły religijne dla uniwersytetu w Hamburgu. Studenci muzułmańscy chcieli dyktować warunki. Rektorat zareagował kodeksem.
Uniwersytet w Hamburgu wydał jako pierwsza uczelnia wyższa w Niemczech kodeks zachowania religijnego. Powodem byli studenci muzułmańscy którzy wykorzystywali tzw. salę ciszy przeznaczoną na modlitwy dla studentów wszystkich religii dla swoich celów.
Przy wejściu do sali umieszczono na ścianie piktgramy z nakazem zdejmowania butów oraz z nakazem noszenia burki dla kobiet. W toaletach odbywały się wspólne rytualne mycia nóg przed modlitwami. Niektórzy muzułmanie modlili się w obecności innych studentów w normalnych pomieszczeniach seminaryjnych. W piątki imam-salafita organizował w budynku uniwersytetu wspólne modlitwy. W ramach dialogu interkulturalnego w społeczeństwie multietnicznym studenci muzułmańscy żądali ponadto dopasowania wykładów i seminariów do czasów modlitw.
Władze uniwersytetu nie zamknęły sali ciszy tak jak to zarządzono na innych uczelniach w zeszłym roku, ale zakazały wspólnych modlitów poza nią i rytulnego mycia. Osoby nie stosujące się do reguł poniosą konsekwencje.
Kodeks podkreśla liberalizm i wolność badań naukowych. Negowanie dorobku naukowego może być nawet zinterpretowane jako dyskryminacja umotywowana religijnie. Studenci którzy negują dorobek naukowy ze względów religijnych i odmawiają udziału w seminariach lub wykładach wymaganych przepisowo dla odpowiednich przedmiotów muszą się liczyć z konsenkwencjami.
https://www.tag24.de/nachrichten/hamburg-von-fusswaschungen-und-jesus-rufen-glaubens-kodex-an-uni-hamburg-357094
http://www.spiegel.de/lebenundlernen/uni/uni-hamburg-verhaltenskodex-fuer-religionen-auf-dem-campus-a-1173551.html
https://www.fid.uni-hamburg.de/verhaltenskodex-religionsausuebung-inkl-ausfuehrungsbestimmung.pdf
Inne tematy w dziale Społeczeństwo